En İyi 10 Çizgi-Film

Ters Ninja dostlarından Alp Altan tam bir 80’ler uzmanıdır. O dönem TRT’de oynayan dizi ve çizgi-filmler söz konusu olduğunda Turist Ömer Uzay Yolunda  filmindeki “kompüter” gibidir. En önemli ihtisas alanı He-Man hakkında yazacağı bir yazıyı da gelecekte sizlerle paylaşmayı umuyoruz.

He-Man ve Kainatin Hakimleri

1. He-Man ve Kainatin Hakimleri
2. Robotech
3. Nillb ve Uçan Kaz
4. Superman ( Filmation 1968 yapimi serisi, Hop hop yukari repligi olan, 1985 yilinda oynadi).
5. Clementine
6. Voltron
7. Thunderbirds 2086
8. Esteban
9. The Real Ghostbusters
10. Maskeli Süvari

Paylaş

6 YORUMLAR

 1. çok naif olmalarına rağmen döneme damga vurmuş olmaları açısından şu çok bilindik isimleri de zikretmekte fayda var (mı?): çiçek kız candy, heidi, marco, transformers,

  bizde daha geç yayımlanmış olsa da aslen 80'lere ait olanlar: ninja kaplumbağalar, thundercats

  her daim oldukları için 80'lerde de etkili olan: taş devri, scooby doo.

 2. üçüncüsü 'nils ve uçan kaz' olacak..

  bir isveç romanından uyarlama, japon yapımı bir çizgi film idi.. şahaneydi.. büyük bir keyifle izlediğimi hatırladım şimdi, yine oynasın yine seyrederim..

  parmak çocuk nils, uçabilen evcil bir kazın sırtında diğer yabani kazlarla birlikte denizler, ormanlar falan aşarak uçarlar, maceralar yaşarlar idi, hey gidi..

 3. @Deniz,

  aslinda liste kisisel bir ilk 10. Elbette bahsettiginiz cizgi filmlerde donemin en onemli serilerinden. Ayrica bunlara Uykudan Once icerisinde yayinlanmis Atom Karinca, ( nefret ettigim ) Yakari, Tonton Ailesi gibi serilerde eklenir. Diger serilerden Pembe Panter'i hangimiz unutabiliriz ?

  Cicek kiz, seker kiz Candy, Georgia gibi daha pek cok kahramani kiz olan anime serileri mutlaka hayatimizda onemli yer etti. Ama bir erkek cocugu olarak yukarida ki "top ten" benim daha cok ilgi alanima girenlerdi :)

  @numar serteli,

  evet kucuk bir harf hatasi olmus. Nills ve Ucan Kaz olacakti. Hayvanlara zulum eden yaramaz bir cocuk olan Nills, bir peri tarafindan kucultulup Norton isimli kaz ve kucuk hamster'i Carrot ile birlikte maceradan maceraya atiliyordu.

  Yukarida ki listeye gore 80li yillarda cocuklugunu yasamis herkesin alternatif ilk 10lari olacaktir. Mesela…

  80li yillar alternatif ilk 10:

  1. Tarzan ( siyah beyaz donemden baska bir Filmation klasigi,

  2. Flash Gordon ( yine bir Filmation yapimi ),

  3. Thundercats,

  4. G.I.Joe,

  5. Seker Kiz Candy,

  6. Galtar ve Altin Mizrak ( ah ah, He-Man ile ayni saatlerde TRT-2'de oynamis ve kesfedilememis bir klasikti :( )

  7. Bravestarr

  8. Calimero

  9. Super Cocuk ( Biz daha cok onu Dandin Sevimli Dev diye biliriz )

  10. Kayip Dunyalar

 4. alternatif ilk 10'a bakıyorum: Tarzan'ı hatırlıyorum (sanıyorum Hal Foster'ın çizgilerine dayanıyordu), Thundercats'i, G.I. Koe'yu, Şeker Kız Candy'yi, Calimero'yu da öyle. ama diğerlerini hatırlamıyorum. bu alternatif listeyi ekran görüntüleriyle beraber bir yazıya taşısanız?

 5. hani gerçekte donald duck'ın amcası olan, ördek kent'in en zengini varyemez amca vardı. can, cin,cem diye yeğenleri ile maceraları, yüzme havuzu niyetine kullandığı kocaman bir para kasası, çeitli icatlar yapan bir adamı falan vardı ya hani.

  bir de bay meraklı gelir aklıma.. pazar günleri rahmetli cenk koray'ın programında yayınlarlardı galiba.. İki üç dakika görünür,kaybolurdu..

  hani bir de hayalet avcıları vardır.. ghostbusters! diye şahane bir müziği vardı..

  akıllı bıdık vardı hani.. zeki köpek bobinin maceralarıydı.. okulda kısa boylu,cin gibi olanlara akıllı bıdık derdik hani.. peki jetgiller.. nasıl heves ederdik onların hayatına.. herşeyleri egzantrik ve moderndi.. müfettiş gadget'e de öyle.. tepesinden helikopter açılırdı.. mutlaka kötüleri yakalardı.. ya peki Şirinler…….aaa..bu kadar yeter!!