2001 Space Odyssey, 2001 Uzay Macerası, arthur c. clarke

Popular Mechanics sitesi geleceğe yönelik en olası tahminleri yapan bilimkurgu türündeki filmlerin bir listesini yayınladı. Liste, bilimkurgu alanında 80’den fazla kitap yazan ve 90 yaşındayken kaybettiğimiz yazar Arthur C. Clarke’a ithaf edildi.


1. Gattaca (1997)

Genetik mühendisliğinin çok geliştiği bir gelecekte, tüm kusurlardan arındırılmış süper insan ırkının normal insanların tüm haklarını elinden alması ve onları ikinci plana itmelerini anlatıyor.

2. Azınlık Raporu (2002)

Psişik güçlere sahip kâhinler ve teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce fark edip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin hikayesi.

3. Mad Max 2 (1981)

Nükleer savaş sonrası yerle bir olan dünyada yaşayan insanların petrol için savaşmaya devam etmesini anlatıyor.

4. Truman Show (1998)

Jim Carrey’nin canlandırdığı Truman gerçek bir dünya zannettiği dev bir stüdyoda tam 30 yıldır yaşıyor. Hayatı, 24 saat boyunca canlı olarak tüm dünyaya yayınlanıyor.

5. Hedef Ay (1950)

Newton fiziğini kullanarak Ay’a seyahat eden astronotları anlatan ilk film.

6. Running Man (1987)

“Koşan Adam” adlı televizyon şovunda suçluların ilgnç metodlarla cezalandırılışı canlı yayında bütün halka izlettiriliyor. Amaç rating.

7. Blade Runner / Bıçak Sırtı (1982)

Gelecekte kaçak android’leri avlayan bir polisin maceraları.

8. Soylent Green (1973)

İnsanlık gelecekte hayatta kalabilmek için Soylent Green denen yapay yiyeceğe muhtaçtır. Bu yiyeceğin hammaddesi otoritelerin böylediğinden çok farklıdır.

9. Kısa Devre / Short Circuit (1986)

Gelecekte ölümcül tim olarak tasarlanan robotlardan bir tanesi, laboratuvarda yıldırım çarpması sonucu kısa devre geçirerek insanları sevmeye başlıyor.

10. 2001: Uzay Macerası / 2001 Space Odyssey (1968)

Milyonlarca yıl önce maymunların evrim sürecinden 2001 yılında uzayda insanla makinenin mücadelesine kadar, insandaki iktidar hırsının, insan evrimin başlangıcından ultra modernleşmiş toplumlara uzanan öyküsünü anlatıyor.

Kaynak: Barbuni.com

Paylaş

1 YORUM