Manifesto

tersninja

Tersninja.com yaratıcısının körü körüne bağlı olduğu sinema sevgisini saymazsanız tamamen bağımsız bir teşebbüstür. Sitede yer alan Landlord başlıklı tüm yazılar kendisine aittir. Landlord en büyük desteğini derin dünya görüşüyle, ince elenmiş sık dokunmuş hayat felsefesiyle, doğruya ve iyiye ulaşmayı düstur edinen öğretileriyle efsaneleşen ve Tersninja.com’un ruhani liderliğini de üstlenen bilge ninja, Terso Ninja’dan almaktadır.

Landlord bu güçlü desteğe rağmen sizlerin yorumları, katılımları, tıkları, jurnalleri olmadan sitenin “mazide kalan kuru bir gürültü” olacağını da bilmektedir. Tersninja.com sinema hakkında yazmak isteyen herkese açıktır ama yazmak ve yazabilmenin aynı şey olmadığının farkında olan Landlord, siteye girecek yazılar konusunda her türlü titizlik gösterme hakkını saklı tutmaktadır. Landlord siteye katkıda bulunan, bulunacak, bulunmaya hep heves edip de bir türlü ölü toprağını üstünden atamayan kişilere şimdiden teşekkür eder.

Tersninja.com hakkında bilinmesi en zaruri bilgi; sitemizin mevcut sinema siteleriyle hiçbir şekilde rekabet etmeyecek (edemeyecek) bir karakterde olmasıdır. İki türün işlevleri son derece farklıdır çünkü. Sitemiz vizyon bilgileri, salon bilgileri gibi “haftasonu sinema kullanıcısı”na hizmet eden özellikleri barındırmayı tercih etmemektedir. Sitemizin hizmet kapsamına sinemaya gönül veren, okumayı, bilmeyi seven, sinemanın dışında sanat dallarına ilgi gösteren, birey olabilmeyi becermiş organizmalar girmektedir. Bu site saydığımız özelliklere sahip organizmalar arasında din, dil, ırk, tür, cinsiyet, yürürken kullandığı ayak sayısı ayrımı yapmaz.

Sitenin şekli şemali, içeriği politikası sitenin yaratıcılarının keyfine, ancak sonrasında da tersninja.com ailesinin yeni üyelerinin taleplerine göre belirlenecektir.

Sitemizin bir de facebook grubu mevcuttur. Facebook da kaydı olan herkes bu gruba üye olabilmektedir. Ama bu siteye de üye olsanız tam süper olacağı gerçeğini değiştirmemektedir tabi.

Ters Ninja, Landlord aracılığıyla eylemlerine Twitter üzerinden de devam etmektedir.

Yorum yazmak sizi kesmez de olayı biraz daha özele indirgemek isterseniz bize tersninja@tersninja.com adresinden ulaşabilirsiniz. “Tersninja’da benim de yazım çıksın” diyenlerin denemelerini yollayacağı adres de budur.

Sitemizde yayınlanan her türlü yazıyı, Tersninja.com’a link vererek ya da en azından Tersninja.com’dan aldığınızı belirgin bir şekilde ilan ederek alıntılayabilirsiniz.

Yazıların tamamını almak istediğiniz takdirde önce fikrimizi sorarsanız, biz de “uygar dünya adına seviniriz.”

Ters Ninja’da yazmanın şartları:

Son dönemde Ters Ninja’da yazılarını yayınlatmak isteyen ya da Ters Ninja yazarı olmak isteyen birçok arkadaştan mailler geliyor. Ters Ninja hep söylediğimiz gibi herkese açık. Ama Ters Ninja’nın bütünlüğünü, düzenini ve değerini koruyabilmek için ne yazık ki bazı şartlara uymaya da zorunluyuz.  Bu sebeple konuya genel bir yanıt yazıp açıklama yapmayı uygun gördük.

1. Yazarlarımızdan oluşan site yazı kurulu Ters Ninja yazarı olabilme yeterliliğinize onay vermeli. Kurul bunu yaparken  genel olarak yazım diline ve Türkçe kullanıma bakacaktır. Eğer bilgilendirici bir yazıysa bu durumda içerdiği bilgilerin doğruluğu kontrol edilecektir. Kişinin sinema zevki tamamen kendisini bağlar.

2. Yazınız mutlak ve mutlak ilk olarak Ters Ninja’da yayınlanıyor olmalı… Bunun aksi bir durumun söz konusu oldugu anlaşıldığında yazınız çıkarılacaktır. Başka yerlerde yayınlanan yazılar zaman zaman yalnızca Landlord tarafından alıntılanmakta ve kaynak belirtilmektedir.

3. Ters Ninja yayın mekanizması bir dergi gibi işlemektedir. Bize emanet ederken yazılarınızın bir editör tarafindan elden geçireleceğini peşinen kabul edersiniz. Bu editör yazınızda kısaltma dahil değişiklikler yapabilir ya da size bu ve başka yönde tavsiyeler de bulunabilir. Yazının ne zaman yayına verileceği yine editörün insiyatifindir. Düzenli yazar haline gelirseniz belli bir periyotta yazmayı peşinen kabul etmiş olursunuz.

Ters Ninja aşağıda ismi bulunan ve harf sırasına göre sıralanan kişilere ve mekanlara teşekkürü bir borç bilir…

Serdar Akbıyık (Cinedergi.com)

Hakan Kesiciler (Site Tasarımı)

Sadi Çilingir (Sadibey.com)

Hakan Kesiciler (Teknik Destek)

Ali Murat Güven (Sinema yazarı)

Hakan Tunga Kalkan

Uluç Özcü (Fotoğraf)

Rıdvan Şoray(Yeni Vinyetler)

Gülhan Sevinç (İlan Tasarımı)

Mehmet Sevinç (Ninja Çizimi)

K. Mehmet Sönmez (Posterler)

Banu Uğural (Logo Tasarımı)

Zihni Müzik – Kadıköy (Tanıtım Desteği)

tersninja 2