Joh wayne

Kovboy filmlerinin kısa tarihçesini verdik geçenlerde. Şimdi de o tarihe adını altın harflerle yazdıran bir isimden söz etmeye sıra geldi: John Wayne. Sizden de John Wayne’in kariyeri ve hayatı hakkında aşağıdaki gibi bir iki cümlelik ilginç detaylar bekliyoruz.

Kovboy filmlerinin unutulmaz ismi John Wayne (Marion Michael Morrison) 26 Mayıs 1907 yılında Iowa’da doğdu.

Daha yedi yaşındayken at sırtında 8 mil at süren atletik yapılı bir çocuktu. Okul yıllarında adaleli vücudu, iri yarı görünümü ile hayranlık kazanan delikanlıdaki kovboy ruhunu geliştiren okuduğu çizgi romanlar oldu.

Yazlık iş olarak çalıştığı film stüdyolarında aldığı ufak tefek roller giderek büyüdü. Ve bir gün geldi İrlanda asıllı Marion, başrol oyuncusu John Wayne oldu.

1928’de “Hangman’in Evi” adlı filmle adını duyuran ve “100 Dolarlık Şerif” filmiyle Oscar’ı kazanan John Wayne, 11 Haziran 1979 yılında 72 yaşında hayata gözlerini yumdu.

John Wayne bir anlamda ABD’nin Kadir İnanır’ı gibiydi. Tam 60 film çeviren John Wayne filmlerde olduğu gibi özel hayatında da dürüstlüğün, cesaretin ve Amerikan rüyasının bir sembolü olarak görülüyordu. Halkın gözünde o iyi bir baba, sadık bir dost, güvenilir bir erkekti, tıpkı filmlerinde canlandırdığı gibi .

Muhafakardı. “Asla Richard Burton’un yaptığı gibi homoseksüel rolü oynamam” demişti bir keresinde.

Aktörlük mesleğinin aşk sahneleri yüzünden sulandırıldığını iddia eden John Wayne, ya da namı diğer “Dük”, içkiye hayli düşkündü. Özellikle viskiye bayılırdı ama kendi deyimiyle “kızlara hava atmak için” bazen şampanya da içerdi. Günde beş paket kadar da sigara tüketirdi.

Amerikalılar’ın ölümsüz yıldız “John Wayne”e olan hayranlıkları onun 7 metre boyunda ve 7 ton ağırlığında bronz bir heykelini dikmelerinden anlaşılıyor.