Welcome to Dongmakgol

Çarpışmaların  başlamasından elli yıl sonra, Kore Savaşının kalıntıları Kore yarımadasında yaşayanların hafızalarında hâlâ taptaze. On milyonlarca insanın ölümüne, milyonlarca ailenin dağılmasına, ülkenin harabeye dönmesine sebep olan savaş, Kore kültüründe kapanmaz bir yara açtı. İşin aslı, bir barış anlaşması asla imzalanmadığı için Güney ve Kuzey teknik olarak hâlâ savaşta.


Yazan: Darcy Paquet
Çeviren: Deniz Akhan
Kaynak: koreanfilm.org

Sinema yıllar boyunca  savaşta yaşananları hafızada tutmak ve yorumlamak için hem Güney Kore askeri yönetimi hem de çeşitli sinemacılar tarafından farklı gündemlerle bir silah olarak kullanıldı. Kore Savaşı filmlerini nitelikleri ve kapsamlarıı açısından gözden geçirdikten sonr bir referans olması için aşağıdaki listeyi oluşturdum.

Kore Savaşı filmlerinin gelişimine hızlı bir giriş:

[1950’ler] Kore Savaşı 25 Haziran 1950’de başlayıp 1953’e kadar devam etti. Savaş sürerken üretilen çok az film vardı; onlar da savaşma gayretini yükseltmek üzerine odaklanmayı gözetiyorlardı. 1954’de endüstri Amerikan hibe teçhizatı ile kendine gelmeye başladı ve 1950’lerin sonunda film endüstrisi çiçek açtı. Öncelikle aksiyon filmleri olmak üzere çok sayıda savaş filmi üretiliyordu. Piagol (1956) döneminin en meşhur savaş filmi, aynı zamanda Kore sinemasının klasiklerinden biri olarak kabul ediliyor.

[1960’lar] 1960’lar hem Kore sinemasının altın çağına hem de askeri hükumetin sinema endüstrisine müdahalesinin yükselişine tanık oldu. Belli sayıda film bu dönemden sonra savaşın yaşattığı trajediye odaklanarak daha insancıl bir yaklaşım sergiledi. Bununla birlikte sinemacılar ellerinden geldiğince ilerlemekte zorlandılar: popüler sinemacı Lee Man-hee 1965’te tutuklandı ve filmi, Seven Women Prisoners, komünistleri çok olumlu gösterdiği gerekçesiyle yasaklandı. Hükumet kendi bakış açısının propagandasını yapmak ve alternatif bakış açılarının beyaz perdeye aksetmesini engellemek için çeşitli yöntemler kullandı. Her sene en güçlü anti-komünist filmi ödüllendirmek için hükumet destekli Grand Bell Ödüllerine ayrı bir ödül bile tahsis edildi.

[1970’ler] 1970’lerde daha katı bir hükumet sansürü boy gösterdi. Bu ortamda sansürcüler film türleri için tercihlerini açıkça işaret ettiler: geleneksel kostüme dramalar, ergenlik filmleri, soft porno ve savaş filmleri. Bu dönemdeki savaş filmleri önceki dönem filmlerine göre genellikle daha basit bir ahlaki iskelet sunuyordu ve bilhassa eğlence amaçlıydılar.

[1980’ler ve 1990’lar] Çoğu kişi 1980’leri Kore film endüstrisinin sanatsal yenilenme çağı olarak kabul eder. Her ne kadar sansür meselesi devam etse de komplike ve düşünceleri provoke eden çeşitli filmler savaş hakkında yeni ve kişisel perspektifler açtı; özellikle Bae Chang-ho‘nun Warm Winter was Gone, Im Kwon-taek‘in Gilsodom ve Lee Jang-ho‘nun The Man with Three Coffins filmleri. 1988’den itibaren hükumet sansürünün kademeli olarak azalması film yapımcılarının daha önce imkân bulamadıkları konulara el atmalarına müsaade etti, özellikle: (1) komünist ordu için savaşan Güneyli solcuların kaderi (Partisans of South Korea; The Taebaek Mountains); (2) Amerikan birliklerinin Kore’deki varlığının eleştirel tasviri (Silver Stallion; Spring in My Hometown); ve (3) Kuzey Kore askerlerinin sempatik tasviri (Shiri, Joint Security Area). Her ne kadar finansal zorluklar film yapım sürecinde bir baskı unsuru olarak hükumet müdahalesinin yerini almış olsa da önceki iki dönem, savaşın daha detaylı ve bir şekilde daha dengeli bir tasvirinin su yüzüne çıkmaya başlamasına müsaade etmişti.

1950’lerde 1970’lere kadar savaşı ana iskelet olarak ele alan çok sayıda film yapıldığı düşünülürse aşağıdaki liste kapsamlı değildir. Bunun yerine en ünlü ve en saygıdeğer Kore Savaşı filmlerinini ve bugün çoğunlukla unutulmuş olan konvansiyonel filmlerin birazını içermesine çalıştım. Maalesef Kuzey filmlerine erişim olanağım yok, bu yüzden bu kaynakta yer almıyorlar.

WELCOME TO DONGMAKGO (2005)
Yön: Park Gwang-hyeon
Oyuncular: Jae-yeong Jeong, Ha-kyun Shin, Hye-jeong Kang

Yönetmen Kwang-Hyun Park’ın ilk filmi olan “Welcome To Dongmakgol” Kore sinemasının çok yakın bir gelecekte sinema dünyasında büyük söz sahibi olacağını gösterebilen filmlerden biri. Kore’de iç savaş yaşanmaktadır. Uçağı düşen bir Amerikalı, Kuzey ve Güney Kore askerleri, medeniyetten uzak bir dağ köyünde yaşayan köylüler… Tüm tarafların kaderi bu dağ köyünde kesişir.

TaegukgiTAEGUKGI (2004) [“Tae-geuk-gi”]
Yön. Kang Je-gyu
Oyuncular: Jang Dong-gun, Won Bin, Lee Eun-ju, Jo Yoon-hee, Gong Hyung-jin, Lee Young-ran
140 dk.

Dünya dağıtımı: ABD, Japonya, Fransa, Almanya, İngiltere, vs. İngilizce altyazı ile birlikte DVD ortamında mevcut.

İki kardeş savaşın başlanmasından sonraki kaotik günlerde zorla askere alınırlar. Büyük ve daha eğitimsiz olan kardeş, diğerinin terhis edilmesini sağlamanın tek yolunun Onur Madalyası kazanmak olduğuna karar verir. Ağabey, henüz savaş devam eder ve çarpışmaların dalgası Güney aleyhine yükselirken kendini savaşa kaptırmaya başlar ve kardeşler arsında soğukluk doğar. Satılan 11,7 milyon biletle tüm zamanların en çok seyredilen Kore Savaşı filmi rekorunu kırdı.

SILMIDO (2003) [“Silmido”]
Yön. Kang Woo-suk
Oyuncular: Sol Kyung-gu, Ahn Sung-ki, Jeong Jae-young, Im Won-hee, Heo Jun-ho, Kang Shin-il, Kang Sung-jin
135 dk

Dünya dağıtımı: Japonya, Hong Kong, vs. İngilizce altyazı ile birlikte DVD ortamında mevcut.

1960’ların sonlarında Güney Kore başkanına yönelik düzenlenen suikast girişimi, Kuzeyli lider Kim Il-sung ‘a suikast düzenlemekle görevli gizli bir komando birliği oluşturulmasına sebep olur. Bir grup asker yoğun ve insanlık dışı bir eğitimden geçerek oldukça elit bir savaş gücüne dönüşür, ama 1970’lerin başında iki ülke ilişkilerinin yumuşamasıyla bu gruba yapacak bir şey kalmaz. Gerçek bir hikayeye dayanan ve 10 milyon bilet satan ilk Kore filmi.

ADDRESS UNKNOWN (2001) [“Su-chui-in-bul-myung”]
Yön. Kim Ki-duk.
Oyuncular: Yang Dong-keun, Ban Min-jung, Kim Young-min, Jo Je-hyun and Pang Eun-jin. 117 dk.

Dünya dağıtımı: Fransa, vs. İngilizce altyazı ile birlikte DVD ortamında mevcut.

Amerikan askeri üssü civarında büyüyen bir grup yeni yetme savaşın bıraktığı miras ile mücadele etmektedir. Bir genç kız, gözlerini ameliyat ettirmesi için para vereceğine söz veren Amerikalı askere romantik olarak bağlanır. Yarı-Koreli bir adam, ırksal kökeni nedeniyle hor görülmekte, bu sırada annesi, bütün mektuplarının “Adres Bulunamıyor” damgalı olarak geri gelmesine rağmen oğlunun Amerika’daki babasına yazmaya devam etmektedir.

JOINT SECURITY AREAJOINT SECURITY AREA (2000) [“Kong-dong-gyung-bi-gu-yeok JSA”]
Yön. Park Chan-wook
Oyuncular: Lee Young-ae, Song Kang-ho, Lee Byung-hun, Shin Ha-kyun
107 dk.

Ödüller: 2001 Deauville Asya Film Festivalinde En İyi Film, En İyi Aktör ve Seyirci Ödülü; 2001 Seattle Uluslararası Film Festival’inde En İyi İkinci Film. Dünya dağıtımı: Japonya (2001), ABD (2005). İngilizce altyazı ile birlikte DVD ortamında mevcut.

Film günümüzde geçiyor. Panmunjom köyünde patlayan silahlar geride iki Kuzey Kore askeri cesedi bırakarak ateşkesle susar. Kuzey ve Güney, olanlar hakkında oldukça zıt görüşlere sahip oldukları için soruşturmayı tarafsız bir İsviçreli memurun yönetmesinde anlaşırlar. Soruşturması onu, bir dizi sahte tanıklıktan geçerek sınır boyunca var olan gizli bir arkadaşlığı ortaya çıkarmaya götürür.

SHIRI (1999) [“Shi-ri”]
Yön. Kang Jae-gyu
Oyuncular: Han Suk-kyu, Choi Min-shik, Kim Yoon-jin, and Song Kang-ho
124 dk.

Dünya Dağıtımı: ABD (2001), Hong Kong (1999), Japonya (2000), İspanya (2000), vs. İngilizce altyazı ile birlikte DVD ortamında mevcut.

6 milyon bilet satarak yeni bir gişe rekoru kırdı. Film günümüzde geçiyor. Kuzey Koreli bir komando timi Güney Kore ordusundan yüksek teknolojili bir silah çalar ve yeni bir savaşı ateşlemenin planlarını yapar. Kuzey Koreli askerleri daha insani olarak gösterdiği için övgü topladı.

SPRING IN MY HOMETOWN (1998) [“A-reum-da-un Shi-jeol”]
Yön. Lee Kwangmo
Oyuncular: Ahn Sung-ki, Lee In, Bae Yoo-jung, Yoo Oh-sung
113 dk.

Ödüller: 11. Tokyo Film Festivali Altın Ödül; 36. Grand Bell Ödülleri’nde En İyi film, En İyi Yönetmen, En İyi Sinematografi. İngilizce altyazı ile birlikte DVD ortamında mevcut.

Lee Kwangmo’nun ilk filmi, savaş sürerken küçük bir köydeki yaşamı gözler önüne seriyor. Çoğunlukla küçük bir çocuğun gözünden, savaşın ve yakınlardaki bir Amerikan askeri üssünün yarattığı değişimleri incelikle tasvir ediyor. Film süresince savaşın kendisi gösterilmeden izleri belli ediliyor. 1998’de Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterilen ilk Kore filmi oldu.

THE TAEBAEK MOUNTAINSTHE TAEBAEK MOUNTAINS (1994) [“T’ae-baek-san-maek”]
Yön. Im Kwon-taek
Oyuncular: Ahn Sung-ki, Kim Myung-gon, Kim Kap-soo, Shin Hyun-june, Oh Jung-hye
168 dk.

Ödüller: 33. Grand Bell Ödülleri’nde Özel Jüri Ödülü, En İyi Aktör (Kim Kap-soo)

Cho Jeong-rae’nin meşhur ve tartışmalı romanına dayanan bu epik film, savaş öncesinde ve savaş boyunca ön-solcu güçlerce sürdürülen gerilla mücadelesinin kaydını tutuyor. Film gerçek olaylara dayanarak merkezine Güney Batı Kore’de solcu asilere doğal bir sığınak sağlayan Jiri dağını alıyor. Tecrübeli yönetmen Im Kwon-taek çok çeşitli karakterlerin deneyimlerini harmanlayarak, daha önce askeri yönetimin koşullarında yapılan filmlerden daha dengeli bir biçimde ihtilafın tasvirini yapıyor.

TWO FLAGS (MANMUBANG) (1994) [“Man-mu-bang”]
Yön. Aum Jong Sun
Oyuncular: Chang Dong-hwi, Yoon Jung-hee, Kim Hyung-il
101 dk.

Ödüller: 32. Grand Bells Ödülleri’nde En İyi Aktris (Yoon Jung-hee), Kurgu; Miami Film Festivali’nde En İyi Film.

38’inci paralelin yakınındaki ücra bir sayfiye evi savaşın ortasında kalır. Yalnız yaşayan ev sahibesi hangi ordunun daha yakın olduğunu bilmediğinden ne Güney’e ne de Kuzey’e kaçar. Bu sırada iki adam evine gelir ve kadın onları sığındırmayı kabul eder. Ancak evi yeni bir mücadeleye sahne olur.

TO THE STARRY ISLAND (1993) [“Keu Som-ae Ka-go-ship-ta”]
Yön. Park Kwang-soo. Oyuncular: Moon Sung-keun, Ahn Sung-ki, Shim Hye-jin
101 dk.

Bir adam babasının cenazesini defnetmek için naaşını kendi adasına getirmek isteyince ada sakinleri buna öfkeyle itiraz eder ve tabutun kıyıya yanaşmasını engellerler. Yeni ölmüş babanın topluma karşı işlediği bir suçu da içeren savaş boyunca adada yaşanan olayları azar azar öğreniriz. Yönetmen Park Kwang-soo bu filmi, Kore’nin eski yaralarını iyileştirme ve barış ortamı oluşturma potansiyeli üzerine bir çalışma olarak değerlendirmektedir.

SILVER STALLION (1991) [“Eun-ma-neun O-ji An-neun-da”]
Yön. Jang Kil-soo
Oyuncular: Lee Hye-sook, Kim Bo-yeon, Jun Mu-song, Son Chang-min
123 dk.

Ödüller: 15. Montreal Film Festivalinde En İyi Aktris, En İyi Senaryo; 44. Cannes Film Festivali’nde sunuldu.

Kırsal bir köydeki genç dul kadın, yakınlardaki üsten Amerikalı bir asker tarafından tecavüze uğramıştır. Köyünün töreye sıkıca bağlı sakinleri tarafından dışlanarak iki küçük çocuğu ile birlikte sefalete sürüklenir. Sonunda Amerikalı askerlere hizmet eden bir fuhuş bölgesi olan “Texas-Town”da çalışmaya karar vermesi onu köy halkıyla direkt bir çatışmaya sokar.

PARTISANS OF SOUTH KOREA (1990) [“Nam-bu-gun”]
Yön. Chung Ji-young / Alternatif isim: North Korea’s Southern Army
Oyuncular: Ahn Sung-ki, Choi Min-soo, Choi Jin-shil, Lee Hye-young
157 dk.
Ödüller: 11. Blue Dragon (Chungryong) Ödüllerinde En İyi Yönetmen, En İyi Aktör (Ahn Sung-ki) ve En İyici Yardımcı Aktör (Choi Min-soo). İngilizce altyazı ile birlikte DVD ortamında mevcut.

Güney Kore’de yaşayan solcu gazeteci Lee Tae, çatışmalar patlak verdiğinde partizan bir orduya katılarak Birleşmiş Milletler ve Güney Koreli birliklere karşı yürütülen gerilla mücadelesine ortak olur. Savaş sürecinde genç bir şairle arkadaş, yarasını tedavi eden bir hemşireye de aşık olur. Partizanların kaderi kötüye gittikçe Lee yaşamı için mücadele etmeye zorlanır. Senaryosu yönetmen Jang Sun-Woo’ya (Lies) ait.

THE MAN WITH THREE COFFINS (1987) [“Na-geu-ne-neun Kil-e-seo-do Sui-ji An-neun-da”] Yön. Lee Jang-ho / Aslına uygun ismi: “Travelers Don’t Rest, Even on the Road”
Oyuncular: Kim Myong-gon, Lee Bo-hee
104 dk.
Dünya dağıtımı: Japonya (1988). 38. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ve 2. Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde sunuldu.

Bölünmüş bir ulusun deneyimlerini tasvir etmek için savaşın tarihsel izleriyle birlikte yerel şamanist imgeleri  harmanlayan güzel ve kışkırtıcı bir film. Ölmekte olan bir şirket sahibinin hemşiresi, yaşlı adamın şimdi “DMZ’nin (DeMilitarized Zone: Kuzey ve Güney Kore arasındaki silâhsızlandırılmış bölge) hemen kuzey ya da güneyinde”ki memleketine yapılacak yolculuğa katılmayı kabul eder. Yaşlı adamın bunun basına sızmasını istemeyen politikacı oğlunun yardımcısı tarafından izlenirlerken, karısının küllerini taşıyan bir adamla karşılaşırlar. Bu adam yakınlaştığı her kadına ölüm getiriyor gibi görünmektedir. Savaş bu filmin ön planında hiç yer almaz, ama içeriğinin anahtar cephelerinden biridir.

GILSOTTOM (1986) [“Gil-so-tteum”]
Yön. Im Kwon-taek
Oyuncular: Kim Ji-mi, Shin Sung-il, Han So-ryong, Choi Bul-am
105 dk.
Dünya Dağıtımı: Batı Almanya (1986), ABD (1987), Japonya (1991). 36. Berlin Film Festivali’nde sunuldu. Ödüller: 24. Grand Bell Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Aktris (Kim Ji-mi).

Savaş boyunca pek çok aile dağıldı. Bu ailelerin mensupları çoğunlukla sevdiklerinin DMZ’nin karşı tarafında mı, yoksa kendi ülkelerinde mi yaşadığından habersizler. 1980’lerin ortasında bir televizyon programı kayıp aile üyelerini bularak Güney’deki pek çok aileyi birleştirdi. Film bu durum sırasında geçenleri anlatıyor. Eski aşkına tekrar kavuşan bir kadın Seoul’e yolculuk etmektedir. İkisi tekrar evlenmişlerdir, ama kayıp oğullarını araştırmaya koyulurlar. Sonunda oğulları olabilecek ya da olmayabilecek bir adamla temasa geçerler. Akrabalıklarını tespit etmek için DNA testi yaptırmaya karar verirler, ancak bu tanışıklıkları sürecinde sosyal statüleri ve geçmişlerindeki geniş farklılık üçü arasında gerginliğe neden olur.

WARM WINTER WAS GONE (1984) [“Keu Hae Kyeo-ur-eun Dda-ddeut-haet-ne”]
Yön. Bae Chang-ho / Aslına uygun ismi: “That Year’s Winter was Warm”
Oyuncular: Ahn Sung-ki, Lee Mi-sook, Yoo Ji-in, Han Jin-hee.
120 dk.
Ödüller: 6. Three Continents Film Festivali’nde Özel Ödül; 23. Grand Bell Ödülleri’nde En İyi Aktris (Lee Mi-sook)

Savaş sürecinde birbirinden ayrılan iki kız kardeşin hikayesi. Birbirlerinden farklı deneyimleri onları çok farklı kaderlere götürür. Hayatları iç içe geçince ailesel bağlarının farkında olmadan birbirleriyle tanışırlar.

NORTH AND SOUTH (1984) [“Nam-gwa Buk”]
Yön. Kim Gi.
Oyuncular: Yoo Young-guk, Kim Man, Won Mi-kyung.
110 dk.

Jang ismindeki komünist general, savaşın ön cephesinde Güney’e teslim olur. Lee isimli yüzbaşı Jang’ı sorgular, ama general ancak karısının yeri tespit edilirse konuşmayı kabul eder. Lee araştırması sonunda Jang’ın kayıp karısının kendi karısı Eun-ah olduğunu keşfeder. 1965 yapımı aynı isimli klasik filmin yeniden çevrimidir.

RAINY DAYS (1979) [“Jang-ma”]
Yön. Yu Hyun-mok
Oyuncular: Lee Dae-geun, Hwang Jung-soon, Kim Seok-hoon, Kim Shin-jae
114 dk.
Dünya dağıtımı: Japonya (1991). 4. Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nde sunuldu.

Savaş sırasında küçük bir köy çarpışmaların ortasında kalır. Bir ailenin oğullarından biri Güney için askere yazılırken diğer ailenin oğlu Kuzey için savaşmaya karar verince köy ikiye bölünür. Ölüm ailede bir kırılmaya yol açıncaya kadar hısımlar arasındaki gerilim yükselir. Çoğunlukla genç bir çocuğun gözünden anlatılan bu film en çok şamanist davranışlarıyla filmin sonunda barışı sağlayan büyükanne figürü ile bilinir. Yoon Heung-gil’in meşhur romanına dayanmaktadır.

JUN-WOO’S LAST WORDS (1979) [“Jonu-ga Nam-gin Han-madi”]
Yön. Lee Won-se
Oyuncular: Jin Bong-jin, Jang Hyuk, Jun Young-sun
105 dk.
Dünya dağıtımı: Asya, Afrika (1980)

Önemli stratejik bir nokta olan Zirve 598, savaş boyunca 39 kez kaybedilmiş ve 40 kez teslim alınmıştır. Kuzey Kore ordusu dağın içine doğal bir kale inşa eder ve Güneyli özel bir intihar takımı kaleye sızmak ve imha etmekle görevlendirilir. Sayısız tehlikeyi atlattıktan sonra aşağıya doğru 60 derece eğimli bir mağaraya girerler, bir saatli bomba yerleştirip kaçmaya yeltenirler.

LAST DAY AT MT. DOSOL (1977) [“Dosolsan Ch’oe-hu-ui Nal”]
Yön. Sol Tae-ho
Oyuncular: Hwang Hae, Jang Hyuk, Jin Bong-jin
118 dk.
Dünya dağıtımı: Muhtelif ülkeler (1979)

Teğmen Kang’ın müfrezesinin etrafı düşman tarafından sarılır, ama arkadaşı Teğmen Han komutasındaki müfreze tarafından kurtarılır. İki adam birlikte bir depoya varırlar ve düşman tarafından tecavüze uğramak üzere olan Su-Hyang’ı kurtarırlar. Han kıza aşık olur, ama kısa süre sonra uçağı düşer ve esir düşer. Kang, arkadaşının öldüğüne inanarak Su-Hyang’a evlenme teklif eder. Devamında Han’ın kaçtığı ama düşman tarafından öldürüldüğü Mt. Dosol’da büyük bir savaş cereyan eder. Acıdan muzdarip olan Su-Hyang, Teğmen Kang’ın sessiz müsaadesiyle manastıra kapanır.

13-YEAR OLD BOY (1974) [“Ship-sam-sae So-nyun”]
Yön. Shin Sang-ok
Oyuncular: Shin Sung-il, Kim Jung-hoon, Na Ha-young
85 dk.

Mobil bir birliğe komuta eden Asteğmen Kang, düşman hattının ardındaki bir köye saldırır. Bu sırada ilk başta kendisine direnen, ama sonunda arkadaşı olan 13 yaşındaki bir çocukla temas eder. Bir gün Kang’ın birliği düşmanın yoğun ateşi altına girer ve çocuk düşman ateşinde vurulur. Kang çığlıklar atarak çocuğu kollarına alır…

TESTIMONY (1973) [“Jeung On”]
Yön. Im Kwon-taek
Oyuncular: Shin Il-ryung, Kim Chang-sook, Kim Hee-ra
125 dk.
Dünya dağıtımı: Hong Kong (1987). Ödüller: 20. Asya Film Festivali’nde En İyi Aktris (Kim Chang-sook).

Büyük bir çapa ve geniş dağıtıma ulaşmasıyla öne çıkan bir filmdir. Savaşın ilk gününde Kuzey Koreli topçular Seoul’e aniden saldırdığında Asteğmen Jang’ın kız arkadaşı Sun-ah ile randevusu vardır. Film savaşın devamını Sun-ah’ın bakış açısından anlatır.

PRIVATE FIRST CLASS KIM (1969) [“Yuk-gun Kim-il-byung”]
Yön. Shin Sang-ok
Oyuncular: Shin Young-kyun, Choi Eun-hee, Nam Jung-im
Ödüller: 15. Asya-Pasifik Film Festivali’nde Kurgu Ödülü.

Nonsan Eğitim Merkezi yeni parti eratı bünyesine alır. İçlerinde taşradan gelen Sung-chil, üniversite öğrencisi Nam-chun ve müstakbel şarkıcı Du-seop bulunmaktadır. Filmin devamında birlikte geçirdikleri süre boyunca yaşadıkları pek çok şey anlatılır.

MOUNTAIN FIRE (1967) [“San-bul”]
Yön. Kim Su-yong
Oyuncular: Shin Young-kyun, Do Geum-bong
80 dk.
17. Berlin Film Festivali’nde sunuldu.

Ücra bir dağ köyünde esir bir komünist asker ile bir kadın arasında bir ilişki yaşanır. Bu film erotik tansiyonu ve iyi sinematografisi ile meşhurdur, özellikle bambu ormanlığındaki sahnelerde. Yönetmeni 1960’lar Kore sinemasının anahtar figürlerinden biridir.

MAJOR KANG JAE-GU (1966) [“So-ryung Kang Jae-gu”]
Yön. Go Yong-nam
Oyuncular: Shin Sung-il, Ko Eun-ah
111 dk
Dünya dağıtımı: ABD (1967). 5. San Francisco Film Festivali’nde sunuldu.

El bombalarının dahil olduğu bir talim, ölümcül şekilde yanlış gidince asker arkadaşlarının hayatını kurtaran kahraman bir Askeri Akademi mezunu hakkındadır.

A BRAVE SOLDIER WITHOUT SERIAL NUMBER (1966) [“Kun-bon-eom-neun Yong-sa”]
Yön. Lee Man-hee
Oyuncular: Shin Sung-il, Moon Jeong-suk
121 dk.
Dünya dağıtımı: Japonya (1967). 5. Grand Bell Ödülleri’nde Anti-Komünizm Ödülü ve 13. Asya-Pasifik Film Festivali’nde Özgürlük Ödülü kazandı.

Büyüğü Ma Shik Lyeong Dağlarında bir uçak filosuna komuta eden, küçüğü Savunma Bakanlığında memur olan iki kardeşin hikayesidir. Sağcı olduğu için babasını ihbar eden küçük kardeş, vicdan azabı çeker ve sonunda abisinin komutası altında Hava Kuvvetlerine hizmet etmeye gönüllü olur.

A SOLDIER SPEAKS AFTER DEATH (1966) [“Byung-sa-neun Juk-eo-seo Mal-han-da”]
Yön. Kim Ki-young
Oyuncular: Shin Young-kyun
Dünya dağıtımı: Vietnam (1966)

Kim Ki-young (“Bay Canavar”)’dan bir generalin biyolog oğlunun hikayesi. Askere alınması üzerine çiçek tohumu koleksiyonunu annesine verir. Cephede düşman bölgesindeki bir köprüyü imha etmekle görevli özel bir saldırı birliğine katılır. Kahramanca, ama ağır bedel ödenen görevden sonra ateşkes ilan edilir. Eve döndüğünde rengarenk çiçekler bahçesini kaplamıştır.

WAR AND THE WOMAN TEACHER (1966) [“Jeon-jeng-gwa Yeo-gyo-sa”]
Yön. Im Kwon-taek
Oyuncular: Kim Jin-kyu, Eom Aeng-ran
100 dk.
Dünya dağıtımı: Güneydoğu Asya (1967)

Düşman hattının arkasında kalan ve geri kaçamayan bir ilköğretim okulu öğretmeninin hikayesine dayanan bir belgesel. Kuzey ordusunun manevrasını öğrendikten sonra kadın Güney’e kaçar ve öğrendiklerini orduya aktarır. Bu bilgiyle Kuzeylilerin saldırısını püskürtmek mümkün hale gelir.

8240 KLO (1966) [“P’al-yi-sa-gong K.L.O”]
Yön. Chong Jin-woo
Oyuncular: Park Am, Nam Gung-won
113 dk.
Dünya dağıtımı: Güneydoğu Asya (1966). 5. Grand Bell Ödüllerinde Anti-Komünizm Ödülü aldı.

Savaş sürerken Güney Kore ordusu Kuzey’in devasa bir yeraltı enerji santrali inşa ettiğini öğrenir. 8240 K.L.O. Askeri birliğine bu santrali yok etmesi için özel bir görev verilir. Birlik mensupları Kuzey Kore’ye paraşütle iner. Görevlerini tamamlamak için hayatlarını feda etmeye hazırdırlar.

MARTYR (1965) [“Sun-gyo-ja”]
Yön. Yu Hyun-mok
Oyuncular: Kim Jin-gyu, Nam Gung-won, Chang Dong-hee

Koreli-Amerikalı yazar Richar Kim (Kim Eun-Kuk)’un bir romanına dayanan bu film, merkezine savaşı ve din meselesini alıyor. On dört papaz Komünist askerler tarafından esir alınır ve sadece ikisi hayatta kalır. Film sağ kalanlardan birinin deneyimlerini sunmaktadır.

SEVEN WOMEN PRISONERS (1965) [“Ch’il-in-ui Yeo-p’o-ro”]
Yön. Lee Man-hee / Alternatif isim: “The Returned Woman Soldier”
Oyuncular: Moon Jung-sook, Ryu Kyu-sun, Lee Min-ja

Bu filmi çektikten sonra yönetmen Lee Man-hee komünistleri çok olumlu gösterdiği için tutuklandı ve filmi yasaklandı. Savaşta esir alınan yedi sağlık personelinin sorumluluğu Kuzey Koreli bir ordu personeline verilir. Çinli askerler esirlerden birine tecavüz etmeye yeltenince sinirlenir ve askerleri öldürür. Daha sonra hemşireleri sınıra götürür ve adamları ile birlikte Güney’e iltica eder.

INCHON LANDING OPERATION (1965) [“In-ch’on-sang-ryuk-jak-jun”]
Yön. Cho Gung-ha
Oyuncular: Shin Young-kyun, Kim Hye-jung, Yoon Il-bong
Dünya Dağıtımı: Güneydoğu Asya (1967).

Kore Savaşının ortalarında, kadın bir casus Güney Kore ordusuna sızar ve BM ordusu hakkında bilgi toplar. Bu sırada Yüzbaşı Shin ile arkadaşlık kurar, nihayetinde ona aşık olur. Bu noktada ona her şeyi anlatır ve BM ordusunu Inchon’a taşıyan operasyonun başarısını sağlayacak şekilde Kuzey ordusuna yanlış istihbarat verir.

WHEN THAT DAY COMES (1965) [“Eon-je-na Keu-nal-i-myun”]
Yön. Cho Gung-ha
Oyuncular: Kim Hye-jung, Park Am
100 dk.
Dünya dağıtımı: Japonya, ABD (1967)

Genç bir adam ve kadın arasındaki aşk sosyal altyapıları nedeniyle karmaşıklaşır: adam feodal bir toprak sahibinin oğluyken, kadın sadık bir komünist parti mensubunun kızıdır. Savaş patlak verince bütün iletişim olanaklarından mahrum bir şekilde ayrı düşerler. Nihayetinde kadın Güney’e geçer ve başka bir adamla evlenir. Derken bir gün eski aşığı ona geri döner.

NORTH AND SOUTH (1965) [“Nam-gwa Buk”]
Yön. Kim Ki-duk
Oyuncular: Shin Young-kyun, Choi Moo-ryong, Eom Aeng-ran
114 dk.

Dünya Dağıtımı: Güneydoğu Asya (1965). Ödüller: 12. Asya-Pasifik Film Festivali’nde En İyi Trajedi. 26. Venedik Film Festivali’nde ve 9. San Francisco Film Festivali’nde gösterildi.

Kuzey Koreli bir yüzbaşı, savaş sırasında ayrı düştüğü karısını bulma umuduyla Güney’e teslim olur. Güney’li komutan yüzbaşının kayıp karısının şu an kendisiyle evli olduğu fark eder. Bu durumdan büyük bir ızdırap çeker, en sonunda yüzbaşıya gerçeği anlatmaya ve bir intihar takımında görev almak için gönüllü olmaya karar verir.

DEMILITARIZED ZONE (1965) [“Bi-mu-jang-ji-dae”]
Yön. Park Sang-ho
Oyuncular: Cho Mi-ryung, Nam Gung-won
Dünya dağıtımı: Hong Kong, Hindistan, ABD (1970). Ödüller: 13. Asya-Pasifik Film Festivali’nde En İyi Film.

Genç bir kız ve çocuk, annelerinden Silâhsızlandırılmış Bölge’yle ayrılmışlardır. Birbirlerine kavuşma yolunda pek çok tehlikeyle yüzleşecekleri Güney Kore sınırına geçmeye karar verirler.

RED MUFFLER (1964) [“Bbal-gan Ma-hu-ra”]
Yön. Shin Sang-ok
Oyuncular: Shin Young-kyun, Choi Eun-hee, Choi Mu-ryong
100 dk.
Dünya dağıtımı: muhtelif ülkeler (1964). Ödüller: 11. Asya-Pasifik Film Festivali’nde En İyi Aktör (Shin Young-kyun), En İyi Yönetmen ve En İyi Kurgu.

Savaş sürerken Kangneung Hava Üssü’nde konumlanan çeşitli pilotların hikayesi. Yüzbaşı Na 100’den fazla sorti ile kayıtlara geçmiş cesur bir pilottur. Bir bar hostesi ile evlenmiş olan asker arkadaşı savaşta ölür.  Üçüncü bir asker dul kadını teselli ederken ona aşık olmaya başlar.

THE MARINES WHO NEVER RETURNED (1963) [“Tor-a-o-ji An-neun Hae-byung”]
Yön. Lee Man-hee
Oyuncular: Jang Dong-hee, Choi Mu-ryung, Koo Bong-suh, Lee Dae-yeop
110 dk.

Dünya dağıtımı: Malaysia, Taipei, ABD (1964). İngilizce altyazı ile birlikte DVD ortamında mevcut.

Yetim bir kızı evlat edinen, kahramanca ve ağır bedeller ödeyecekleri bir çarpışma için sınıra hareket eden bir grup denizcinin hikayesi. Savaşın vahşiliğine odaklanır. Kore sinemasının bir klasiği kabul edilir.

FIVE MARINES (1961) [“O-in-ui Hae-byung”]
Yön. Kim Ki-duk
Oyuncular: Choi Mu-ryung, Shin Young-kyun, Hwang Hae
118 dk.
Dünya dağıtımı: Tayvan (1962)

Bir komuta subayı, düşman topraklarına sızmak ve bir barut cephaneliğini patlatmak için özel bir saldırı timi oluşturmak üzere beş adet denizci seçer. Askerler görevi başarırlar, ama geri dönerken düşman tarafından tespit edilirler. Kim Ki-duk’un ilk filmidir (günümüzdeki yönetmen adaşı ile karıştırmayın).

THE DEFEAT (1956) [“Gyuk-t’oe”]
Yön. Lee Kang-cheon
Oyuncular: Hwang Nam, Choi Bong
80 dk.

Binbaşı Kim Man-Sul’un gerçek yaşam maceralarını anlatır.

PIAGOL (1955) [“Pi-a-gol”]
Yön. Lee Kang-cheon
Oyuncular: Kim Jin-gyu, No Kyung-hee
110 dk.

Savaş sürerken Jiri dağında saklanan solcu gerillaların barbarlığını tasvir eden anti-komünist bir film. Kadın bir askerin varlığı gerillalar arasında çatışma çıkarır, bu sırada başka bir asker özgürlüğüne kavuşmak için kendine kaçış yolu arar.

THE ATTACK ORDER (1954) [“Ch’ul-gyuk-myung-ryung”]
Yön. Hong Song-ki
Oyuncular: Yeom Mae-ri, Lee Jib-kil, Kim Il-hae. (Tam nüshası mevcut değil)

Kore Hava Kuvvetleri tarafından yapılmıştır. Kore Savaşındaki hava muharebesini tasvir eden ilk filmdir. Pilotlardan biri düşman tarafından vurulur, ama bir diğeri onu kurtarmak için kendi hayatını riske eder. Dinamik, gerçekçi çarpışma sahneleri ile övgü toplamıştır.

ARIRANG (1954) [“A-ri-rang”]
Yön. Lee Gang-chon
Oyuncular: Heo Jang Kang, Kim Jae Seon
Dünya dağıtımı: Hong Kong (1957). (Tam nüshası mevcut değil)

Na Un-gyu klasiği Arirang’ın (1926) anlatımcı ögelerini ödünç alır, ama savaş sürecini ve Kore’nin Kuzey ve Güney olarak ikiye bölünmesini yansıtacak şekilde filme adapte eder. Bir aile iki Amerikan askerini işgalci Kuzey kuvvetlerinden gizler. Yerel bir komünist sempatizan bunu fark eder ve her zaman hayran olduğu kızları arzularına boyun eğmezse aileyi ihbar etmekle tehdit eder.

THE SONG OF MY HOMETOWN (1954) [“Ko-hyang-ui No-rae”]
Yön. Yun Bong-chun
Oyuncular: Lee Sun-kyung, Kim Shin-jae
Ödüller: 4. Seoul Şehri Kültürel Ödülü’nü aldı. (Tam nüshası mevcut değil)

Genç bir çift savaş nedeniyle birbirlerinden ayrı düşer; genç adam orduya katılır, kız da ordu hemşireliğine. Savaşın zorlukları süresince birbirlerine daha derinden aşık olurlar. Genç adam, çarpışmada bir bacağını kaybettikten sonra, yeniden yapılanmaya yardım etmek için şehrine geri döner. Yönetmen Yun bu filmi uzun ve seçkin bir kariyerin sonunda çekmiştir.

SONGBUL TEMPLE (1952) [“Song-bul-sa”]
Yön. Yun Bong-chun
Oyuncular: Yoon Sang-hwa, Lee Bin-hwa
(Tam nüshası mevcut değil)

Genç bir adam ordu hizmetinden kaçmak ister, bu yüzden hasta olduğunu söyleyerek bir Budist tapınağına sığınır. Daha sonra tapınağın baş rahibi onu geri dönmeye ve orduya girmeye ikna eder. Savaş sırasında çekildi ve savaşma gayretini desteklemek için kullanıldı.

Paylaş

6 YORUMLAR

 1. yukarıdaki filmlerden sadece TAEGUKGI'yi (İngilizce'ye Brotherhood olarak çevrilmiş) seyrettim. Tamamen Amerikan melodramına yaslanan bir film; ama ne teknik açıdan ne de anlatım açısından Amerika'lı abilerini aratıyor. en ilginç tarafı iki kardeşin (zaman zaman sertleşen, hatta kopan) ilişkisi ne ideoloji ne de taraf dinliyor. bunun sonucu olarak film daha çok savaşın vahşetine ve insan kişiliğinde, yaşamında yarattığı tahribata eğiliyor.

  diğer husus şu: film teknik açıdan o kadar üst seviyedeki, Türk sinemasının Kore'yi yakalaması pek mümkün görünmüyor. Filmdeki sanat yönetmenliğini, savaş sahnelerini, özel efektleri görünce bana hak vereceksiniz. Ancak yaklaşık 48 milyonluk Güney Kore'de bu filmin 11 milyon bilet sattığını düşünürsek (70 milyonluk ülkemizde en büyük gişe 5 milyona yakın) hem sosyal hem de ekonomik nedenlere bakmak lazım.

 2. Orijinal çeviride ilk film yoktu. Ben ekledim. Son dönemde Güney Kore'de çekilen başarılı gişe filmlerine çok iyi bir örnek. Hem kaliteli, hem eğlenceli, hem duygusal, hem de mainstream…

 3. İçlerinde en iyisi Ki-duk Kim'in Address Unknown'udur. Savaş filmi illâ ki savaş meydanında geçmez, savaşta en büyük yaraları savaşan ülkenin vatandaşları alır. Bunu çarpıcı bir dille anlatıyor bu film.

 4. Son yorum 2009 yılında yapılmış ve son bahsedilen film 2005 yapımı. 2005 yılından sonra çekilmiş olan güzel filmler var. Acaba yazar yazısını güncelleyebilir mi? Bekliyorum.

 5. “Tae-geuk-gi” Filmini izlemek isteyen arkadaşlar için bir uyarıda bulunmak istiyorum
  Film başlarda sizi kendine çekiyor olabilir,gerçek bir hikayesi de olabilir ama önemli bir hikayesi yok,her ne kadar da gerçek hikayesi olsa bile ,Ağabey rolündeki güney kore askeri iken bir anda kominist tarafı olan kuzey kore askeri oluyor,zaten bir kere bu etik değil, böyle bir işin nesini film yapıyorlar anlamıyorum ,
  Aksiyon bol zaten aksiyondan başka bişey yok ,cüneyt arkın misali öyle ateşlerden geçiyor ki sormayın gitsin,bol bol patlama silah sesleri çatışmalar dövüşler kopan eller bacaklar vesaire hep bildiğimiz klişe olaylar ,Arşivlik bir film arıyorsanız bence hiç izlemeyin,ben izledim ve değerlendirmeye aldığımda kos kocaman bir zaman kaybı olduğunu gördüm.Filmin tutarlı hiç bir yanı yok.