lost

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de kasıp kavuran ve artık bir TV dizisi tanımlamasının ötesine geçip fenomene dönüşen Lost’ta, sayıların önemini dizinin sıkı takipçileri iyi bilir. Ama dizide öyle bir sayı dizisi vardır ki diziyi izlemeyenler bile mutlaka duymuş ve aslı nedir diye merak etmişlerdir: 4 – 8 – 15 – 16 – 23 – 42.

 

Dizinin içinde bu rakamlara dizi halinde veya tek tek o kadar çok yerde rastlanmaktadır ki alt alta yazdığınızda sayfaları doldurabilir. Fakat bu yazımızda biz sadece bu sayı dizisini ele alacağız ve aslında ne olduğunu açıklamaya çalışacağız.

Aslında her şey 1920’li yılların sonuna doğru İtalya’nın Sardunya adasında başladı. O tarihte Valenzetti ailesine bir erkek bebek katıldı ve adını da Enzo koydular. Küçük Enzo, daha bebekliğinden itibaren deha derecesinde zeki olduğunu belli etmeye başlamıştı. Nitekim özellikle matematiğe olan yetkinliği ortaya çıktığında ülkenin en yetkin bilim enstitülerinden Fibonacci Yüksek Bilim Enstitüsü’ne davet edildi ve 16 yaşında da doktorasını tamamladı. Enzo’nun çalışmalarının gizliliği konusuna aşırı bir hassasiyeti vardı ve bu aşırı hassasiyet, hakkında söylentilere neden oluyordu. Hatta bu gizlilik takıntısı, onun kariyerinde ilerlemesine engel olmuştu. Onun araştırmaları hiçbir zaman yayınlanmadı, fakat bilim adamları ve matematikçiler arasında o, o kadar ünlüydü ki her zaman bir efsane olarak kaldı.

Gençliğinde, Valenzetti, zamanının büyük bilim adamları Kurt Godel, Albert Einstein ve John Forbes Nash ile birlikte çalışmalar yaptı, ama hiçbir zaman akademi yapı içinde yer almadı. Onun en büyük çalışmasının, bulduğu denklem olduğu söylenir ki bu denkleme “Valenzetti Denklemi” adı verilmiştir.  Valenzetti bu denklemi, Birleşmiş Milletler’den gelen özel bir istek doğrultusunda geliştirmiştir ve denklem, insanoğlunun Dünya gezegeni üzerindeki kesin yaşam süresini dakikası dakikasına hesaplamaktadır. Denklemin kendi içinde belli parametreleri (salgın, kıtlık, savaş, doğal afetler, vs.) ve belli katsayıları (4-8-15-16-23-43) vardır. Bu denklem hiçbir zaman açıklanmamış ve gizli tutulmasına özen gösterilmiştir. Zaten Valenzetti’nin, bindiği uçağın düşmesi sonucu ölümüyle de birçok soru yanıtsız kalmış ve denklem iyice karanlığa gömülmüştür. (Valenzetti hakkında daha fazla bilgiyi, oğlunun kurduğu vakfın web sitesi olan http://www.valenzettifoundation.org/ )

Enzo Valenzetti konusundaki gizem, Gary Troup adlı yazarın kendisi hakkında yazdığı “The Valenzetti Equation” adındaki kitapla tekrar gündeme gelmiştir. Troup, kitabında bilim adamının hayat hikayesini anlatırken, bir yandan da denklemi açıklamıştır. İnternet üzerinde (http://www.valenzettiequation.com/) adresinden tanıtımını okuyabileceğiniz kitabın maalesef baskısı bitmiş ve daha da kötüsü yazar Gary Troup, kaderin bir cilvesi sonucu Eylül 2004’de Oceanic Havayolları’nın 815 sefer sayılı Sydney – Los Angeles uçağı ile seyahat ederken uçak okyanusa çakılmış ve hayatını araştırmaya adadığı Valenzetti ile ortak bir kaderi paylaşmıştır.

HASAN “SONSUZ” ÇELİKTAŞ

Paylaş

15 YORUMLAR

 1. Ben bir Lost uzmanıyım. Bu konuda bir de kitap yazdım. Yakında Akis yay. tarafından yayınlanacak. Adı, Lost'daki masonik Sırlar".

  Lost dizisi tamamemn Hermetik, ezoterik ve okult sistemleri kullanarak karmaşık bir kurgu sunmaktadır. Her şey gizemler ile birbirine bağlanmıştır ve Hermetik, Masonik vb. külliyatı bilmeyenler işin içinden çıkamaz. Örneğin Locke yani baş kahraman "Locke" yitik anlamına gelir. Dizide verilen şifreli numaraların gerçekte fazla bir önemi çünkü Hermetik sisteme göre meseleler, "Gizlenerek açıklanır, açıklanarak gizlenir." Yani adamlar sayıları deşifre ederek açıklayarak, sonuçta sayıların sırlarına herhangi bir insan bir şekilde internet vasıta ile ulaşabilir. Ulaşılabilir bir şey de sır içermez. Ancak bu sır bu şekilde açıklanırken, derininde gerçek bir sır örtülür. Sayıları, semboller, logolar, Lost yapımcıları izleyenlerin bunlara takılmasını bilerek istiyor. Gerçek sır ise kahramanların isimlerinde, davranışlarında.

  Şimdilik bu kadar. Lost dizisinden daha iyi bir Lost yazabilecek bilgiye sahibim.

  Zaten kitabımda da sadece, filmdeki Masonik öğretiden bahsettim. Ancak yapımcılar. sadece Masonları değil, çok sayıda Hermetik öğretiyi kullanmış durumda. İlkel Şamanizmden, Pagan'a kadar bir çok öğretinin yanısıra İbni Arabi, Mevlana ve diğer bir çok İhvanı Sava ve tasavvuf öğretisi de o sırların arasına gizlenmiş durumda. Bakmasını bilen, gördüğünü anlayan ve anladığını tanıyan insanlar için Lost'un sırları sır olmaktan çıkmaktadır.

 2. kate çok güel jüliede neymiş!!!!!!!!!!!!!hem bence Mustafa öyle bir kitep olmaz yani tutmazzzzzz hem söle bakalım sayılırın gizemi neeeeeeeee?cevabını bekliorum!!!!!!!

 3. yazı çok saçma çünkü ''oceanic havayolları'' diye bir şirket yoktur ve hiç olamaz bu isim hakkı alınmış ve amerikan fiklmlerinde herhangi bir uçağın üzerinde görebileceğiniz kurmaca bir firmadır.

  lost un masonik simgeleri bu rakamlarda gizli ise açıklaması için tevrat a bakmak yeterli

  4 Tanrı ışığın iyi olduğunu gördü ve onu karanlıktan ayırdı. yaratılış 1:4

  (dizide patlamada gerçekleşen ışık ve sırrı çözülememiş siyah duman hikayesi aslında bir metafor olabilir.masonlardada ışık bolca kullanılan bir olgu ve arınmayla eşdeğer görülüyor.ayrıca dizide her karakter uykudan uyanırken yoğun bir ışık kullanılmış ve flash back lerdede geçişler ışıkla oluyor.ayrıca kara duman ne zaman ortaya çıksa karakterlerin geçmişlerine dönük bir hesaplaşma var..''ışık karanlıktan ayrılıyor'' )

  namaste…

 4. DİZİDE İŞLENMEMİŞ BİR OLGUDA CLAİRE İN ÇOÇUĞU AİRON IN BABASI HAKKINDA HİÇBİR FİKİR VERMEMİŞ OLMASI,

  BABASIZ DOĞAN BİR AİRON SİZE KİMİ HATIRLATTI?

  AYRICA DİZİNİN BİR BÖLÜMÜNDE CHARLİE NİN AİRON A DAİR GÖRDÜĞÜ BİR RÜYA DA HERŞEY AÇIKÇA ORTAYA ÇIKIYOR

  ŞİMDİDE İNCİL DEN BİR BÖLÜM;

  16 İsa vaftiz olur olmaz sudan çıktı. O anda gökler açıldı ve İsa, Tanrı'nın Ruhunun güvercin gibi inip üzerine konduğunu gördü.

  MATTA 1:16

  CHARLİE NİN RÜYASI SİZE BİRŞEY HATIRLATTI MI?

  GÖKLERDEN İNEN BEYAZ BİR GÜVERCİN

  CHAİRE İN VE AİRON IN ÜSTÜNE KONUYOR

  AİRON TÜKÇEDE HARUN DUR

  YAHUDİLERİN PEYGAMBERİ HARUN

  VE ONUN SOYUNUN DEVAMCISI İSA…

  NAMASTE…

 5. Arkadaşlar filmin içine din olguları katmayın zevkiyle filmi izleyelim. Zaten çoğumuzda antipatizanlık hat safada yahudilere karşı(gazze saldırılarından dolayı).

 6. 4.8.15.16.23.42. bütün değerler toplamı ..3326,dır.. ne işe yaradığını tam olarak çözemedim rivayete göre yalnızlıkmış.Bu rakkam her seferinde katlayarak büyümektedir.

 7. Her fikre saygım var.Herkez kendi düşüncesi ile bir takım yorumlarda bulunuyor.Ben şunu demek istyorumki,bu yorumlara bakarak Lost senaristleri çok eğleniyorlardır :)

 8. Dizide din olgusu özellikle yahudilikle ilgili sempatı toplama calısmaları kesinlikle var. dizi içinde yok, yorumlarda var ve bu yorumlarda boş değil. malesef zevkle izlediğimiz bir dizide, ideolojilerini sokmaya calışmışlar.sahsen kendimi kandırılmıs gibi hissettim.bilseydim bu kadar kaptırmazdım. haftasonu bir sezon bitirmeler falan….sinir oldum şimdi.