lost

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de kasıp kavuran ve artık bir TV dizisi tanımlamasının ötesine geçip fenomene dönüşen Lost’ta, sayıların önemini dizinin sıkı takipçileri iyi bilir. Ama dizide öyle bir sayı dizisi vardır ki diziyi izlemeyenler bile mutlaka duymuş ve aslı nedir diye merak etmişlerdir: 4 – 8 – 15 – 16 – 23 – 42.

 

Dizinin içinde bu rakamlara dizi halinde veya tek tek o kadar çok yerde rastlanmaktadır ki alt alta yazdığınızda sayfaları doldurabilir. Fakat bu yazımızda biz sadece bu sayı dizisini ele alacağız ve aslında ne olduğunu açıklamaya çalışacağız.

Aslında her şey 1920’li yılların sonuna doğru İtalya’nın Sardunya adasında başladı. O tarihte Valenzetti ailesine bir erkek bebek katıldı ve adını da Enzo koydular. Küçük Enzo, daha bebekliğinden itibaren deha derecesinde zeki olduğunu belli etmeye başlamıştı. Nitekim özellikle matematiğe olan yetkinliği ortaya çıktığında ülkenin en yetkin bilim enstitülerinden Fibonacci Yüksek Bilim Enstitüsü’ne davet edildi ve 16 yaşında da doktorasını tamamladı. Enzo’nun çalışmalarının gizliliği konusuna aşırı bir hassasiyeti vardı ve bu aşırı hassasiyet, hakkında söylentilere neden oluyordu. Hatta bu gizlilik takıntısı, onun kariyerinde ilerlemesine engel olmuştu. Onun araştırmaları hiçbir zaman yayınlanmadı, fakat bilim adamları ve matematikçiler arasında o, o kadar ünlüydü ki her zaman bir efsane olarak kaldı.

Gençliğinde, Valenzetti, zamanının büyük bilim adamları Kurt Godel, Albert Einstein ve John Forbes Nash ile birlikte çalışmalar yaptı, ama hiçbir zaman akademi yapı içinde yer almadı. Onun en büyük çalışmasının, bulduğu denklem olduğu söylenir ki bu denkleme “Valenzetti Denklemi” adı verilmiştir.  Valenzetti bu denklemi, Birleşmiş Milletler’den gelen özel bir istek doğrultusunda geliştirmiştir ve denklem, insanoğlunun Dünya gezegeni üzerindeki kesin yaşam süresini dakikası dakikasına hesaplamaktadır. Denklemin kendi içinde belli parametreleri (salgın, kıtlık, savaş, doğal afetler, vs.) ve belli katsayıları (4-8-15-16-23-43) vardır. Bu denklem hiçbir zaman açıklanmamış ve gizli tutulmasına özen gösterilmiştir. Zaten Valenzetti’nin, bindiği uçağın düşmesi sonucu ölümüyle de birçok soru yanıtsız kalmış ve denklem iyice karanlığa gömülmüştür. (Valenzetti hakkında daha fazla bilgiyi, oğlunun kurduğu vakfın web sitesi olan http://www.valenzettifoundation.org/ )

Enzo Valenzetti konusundaki gizem, Gary Troup adlı yazarın kendisi hakkında yazdığı “The Valenzetti Equation” adındaki kitapla tekrar gündeme gelmiştir. Troup, kitabında bilim adamının hayat hikayesini anlatırken, bir yandan da denklemi açıklamıştır. İnternet üzerinde (http://www.valenzettiequation.com/) adresinden tanıtımını okuyabileceğiniz kitabın maalesef baskısı bitmiş ve daha da kötüsü yazar Gary Troup, kaderin bir cilvesi sonucu Eylül 2004’de Oceanic Havayolları’nın 815 sefer sayılı Sydney – Los Angeles uçağı ile seyahat ederken uçak okyanusa çakılmış ve hayatını araştırmaya adadığı Valenzetti ile ortak bir kaderi paylaşmıştır.

HASAN “SONSUZ” ÇELİKTAŞ