BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Yasak Gezegen / Forbidden Planet Yön:Herman Hoffman Oyn: Walter Pidgeon, Annie Francis, Leslie Nielsen

DVD

Bilimkurgu sinemasının mihenk taşı: YASAK GEZEGEN (Forbidden Planet)

Yasak Gezegen / Forbidden Planet
Yön:Herman Hoffman
Oyn: Walter Pidgeon, Annie Francis, Leslie Nielsen

forbidden_planet
1956 yapımı Yasak Gezegen / Forbidden Planet pek çok ilke imza atarak, sayısız insana ilham vererek bilimkurgu sinemasının harcındaki en önemli malzemelerden biri olmuştu.

sisko-ninja
Ege Görgün (Landlord)

2 metre 20 santimden daha uzun bir kostümün içinde havasızlık ve sıcakla mücadele eden dublör (Frankie Darro) sahnesi bir an önce bitsin diye sabırsızlanıyordu. Sahnesi biteli 50 yıl oldu ama o kostümün içinde hayat verdiği Robbie the Robot karakteri ölümsüz bir bilimkurgu ikonu olarak yaşamaya devam ediyor.

Robbie the Robot’u böylesi bir mertebeye çıkaran ise 1956 tarihli Yasak Gezegen filminin büyük bir sükse yapmasıydı tabi. O güne dek bir sürü bilimkurgu filmi yapılmıştı ama Yasak Gezegen pek çok açıdan onların ötesine geçerek bilimkurgu sinemasının geleceğini şekillendirecek ilklere imza atmayı başarıyordu. 125 bin dolar gibi o zaman göre akla hayale sığmayacak bir maliyetle yaratılan Robbie the Robot; Oscar’a aday gösterilen özel efektleri; filmin etkileyici elektronki tabanlı müzikleri bunlardan yalnızca bir kaçıydı.

Forbidden Planet
Filmin öyküsünün geçtiği mekan 2200’lü yılların başlarında, dünyadan 17 ışık yılı uzaktaki Alpha Aquilae yıldız sisteminde yer alan Altair VI gezegenidir. Buraya 20 yıl yıl önce gönderilen keşif ekibinden uzunca bir süre haber alınamayınca araştırma yapmak için dünyadan bir gemi gönderilir. United Planets Cruiser C-57D gemisini kaptanı Kumandan John J. Adams’tır. Gemileri Altair VI’ye yaklaştığında gezegenden bir uyarı mesajı gelir. Mesajı gönderen keşif ekibini başı Dr. Morbius’tur ve onlara hemen geri dönmelerini söylemektedir. Geçerli birgerekçe gösteremediği için Kumandan Adams bunu redder ve gezegene iner. Onları Dr. Morbius’un müthiş icadı Robbie the Robot karşılar. Doktor onlara keşif ekibindeki herkesi görünmez bir canavar tarafından yok edildiğin anlatır. Hayatta kalan son kişiler kendisi ve kızı Altaira’dır. Görünmez canavar yeniden saldırıyı geçtiğinde bir ölüm-kalım mücadelesi başlayacaktır.

Forbidden Planet 3
İnsanoğlunun bir uçan daireyle başka bir gezegene gittiği ilk film olan Yasak Gezegen’de kullanılan uzay gemisi gerçek boyutlarında inşa edilmişti: tam 51 metre. Bir diğer ilginçlik ise yapımı için harcanan parayı çıkarmak için olsa gerek Robbie the Robot’un daha sonra başka yapımlarda boy göstermesiydi. Dev robot 1957 tarihli The Invisible Boy filminde ve televizyon dizisi Lost in Space’in farklı bölümlerinde de oynadı. X-Men’in acar üyesi Wolverine’in kemiklerini oluşturan adamantium çeliğinin ilk sahneye çıktığı filmdir Yasak Gezegen.
Forbidden Planet 4DVD’deki ekstralar

Bu efsanevi klasiğin iki diskli özel edisyon DVD’sini bulmak mümkün. İki disklik pakette yok yok: Silinmiş Sahneler / Invisible Boy filmi / Thin Man dizisi / 3 Belgesel (Orijinal Watch the Skies!: Bilimkurgu, 1950’ler ve Biz;Yeni ve İnanılmaz! Forbidden Planet’e Ulaşmak; Robby the Robot: Bilimkurgu İkon Çalışması) / MGM Parade TV Dizileri’nden Alıntılar.

Yasak Gezegen / Forbidden Planet
Yön:Herman Hoffman
Oyn: Walter Pidgeon, Annie Francis, Leslie Nielsen

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et