Kılıç ve büyünün hükümranlığındaki Hyboria Çağı’na hoş geldiniz! Kılıçlı Dişi Şeytan Red Sonja’nın maceralarının ilk kitabı Marmara Çizgi’den çıktı.

Osmanlı İmparatorluğu Kanuni Sultan Süleyman, dışarlıklıların bildiği biçimiyle Muhteşem Süleyman idaresinde en cabbar dönemini yaşamıştı belki de. 29 Ağustos 1526’da Macarlar’la yapılan ve 150 bin askeri çarpıştığı meydan muharebesini iki saatte kazanılmıştır. Dünyanın en kısa meydan muharebesi sonunda Macaristan’ın büyük bir bölümü Osmanlı egemenliğine girer.

Hal böyleyken, kahramanlığa, cesarete ve güce olduğu kadar tarihe de aşık, romantik bir hayalperest olan ünlü yazar Robert E. Howard’ın bu döneme ilgisi gayet anlaşılabilir. Howard’ın söz konusu dönemde geçen ve 1934 yılında The Magic Carpet Magazine’de yayınlanan Akbabanın Gölgesi, bugün yazarın Barbar Savaşçı Conan, Kull ve Solomon Kane gibi eserlerinin yanında önem arz etmezmiş gibi görünse de aslında popüler kültüre önemli bir katkı sağlamıştır.

Mohaç Muharebesi ve Viyana Kuşatması sırasındaki ve sonrasındaki bir süreçte yaşanır öykünün kurmacası. Kahramanımız Kanuni’ye nefret besleyen kızıl saçlı, savaşçı bir kadındır: Rogatinolu Red Sonja. Polonya-Ukrayna kökenli bu kadının daha sonra Kanuni’ni kızı olduğu ortaya çıkacaktır.

Marvel’da efsane çizgi roman editörü Stan Lee’nin ardından göreve gelen ve “bir çizgi roman kahramanı olarak Barbar Conan”ın yaratıcısı olan Roy Thomas’a, bir diğer çizgi roman kahramanı Red Sonja’yı yaratırken bu kadarcık bir esin yetmiştir. At tepesindeyken Kızıl saçları rüzgarda uçuşan, magazin klişesiyle söylersek “vücudunu cüretkarca sergilediği” bikinivari zırhıyla erkeklerin yüreğini hoplatan, okuyla attığını vuran, yeri geldiğinde Conan’a can yoldaşlığı yapan bir ilkel çağlar savaşçısı. Değme babayiğitlerin bileğini bir türlü bükemediği bir kadın. Ki o erkekler bunu denemek için adeta sıraya girmişlerdir, çünkü Red Sonya kendini ancak ve yalnızca bileğini bükebilen erkeğe teslim edecektir.

Roy Thomas’ın başladığı sihiri çizer BarryWindsor Smith tamamlamıştır. Hayalgücünün koridorlarından çekip çıkardığı Red Sonja’ya elle tutulur olmasa da, gözle görülür tek boyutlu bir form vermiştir.

İlk kez bir Conan macerasında görünen, ardından kendine özel ciltler halinde çıkarılmaya başlanan Red Sonja, 80’lerdeki bitimsiz Conan okumalarımızın arasına girmeyi kolaylıkla başarmıştı. Conan’la beraber giriştikleri maceralar ise biraz ikili arasındaki cinsel çekim ve çekişme, biraz da olası bir dövüşte hangisinin galip geleceği sorusunun hep gündemde tutulması sayesinde iyice cazibeli kılınıyordu.

Orijinaline eş bir kağıt ve baskı kalitesiyle yayımlanan Red Sonja’yı Michael Avon Oemig ve Miki Carey yazmış, Mel Rubi resimlemiş. Çeviriyi ise Cenk Könül yapmış.

Red Sonja’nın Kökeni

Red Sonya ailesiyle birlikte Batı Hirkanya (bugünkü Ukrayna/Rusya) steplerindeki mütevazi evde yaşamaktadır. 17 yaşındayken bir grup paralı asker evlerine gelir ve tüm ailesini öldürürler. Grubun lideri Red Sonja’ya tecavüz eder ve utanç içinde yaşaması için onu öldürmez. İntikam almaları için tanrılara yalvaran Red Sonja’nın sesini Tanrıça Scathach duyar. Red Sonya’yı üstün güç ve dövüş becerileriyle donatır. Karşılığında kendisini dövüşte yenmeyen hiçbir erkekle birlikte olmamasını şart koşar.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here