BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Tüm zamanların en çok “Yapma, etme, cıs, det, sakın! ünlemleriyle dolu şarkısını seslendiren Kureyon Shin-chan, okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatilini fırsat bilerek Ters Ninja’ya konuk geldi.

Tuğba Keleş

Edepsiz oğlan: Kureyon Shin-chan

Tüm zamanların en çok “Yapma, etme, cıs, det, sakın! ünlemleriyle dolu şarkısını seslendiren Kureyon Shin-chan, okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatilini fırsat bilerek Ters Ninja’ya konuk geldi.

“Taze soğan yememek – Kabul edilemez!

Kızlara sarkmak – Kabul edilemez!

Külodumu kafama giymek – Kabul edilemez!

Temizlenmeliyim – (otomatik cevap) Kabul edilemez!

Ah, demek öyle! Bir şeyler yanlış gidiyor, yetişkinler tuhaf…” diyerek tüm zamanların en çok “Yapma, etme, cıs, det, sakın! ünlemleriyle dolu şarkısını seslendiren Kureyon Shin-chan, okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatilini fırsat bilerek Ters Ninja’ya konuk geldi.

Tuğba Keleş

Animenin belki de en edepsiz çocuğudur Kureyon Shin-chan. Beş yaşında bir oğlandır ama başta ebeveynleri olmak üzere herkese kök söktürür. Olur olmadık yerde poposunu açıp dans eder. Kendinden yaşça büyük kızlara aşık olur. Annesine ismiyle hitap edecek ve “çirkinliğiyle” dalga geçecek kadar ahlaksızdır. Kendiyle yaşıt arkadaşlarıyla, karakterini ön plana çıkararak dalga geçecek kadar şamatacıdır. Birçok Japon erkeği gibi başta kamen raidaa olmak üzere büyük robotlara ve canavarlara hastadır. Ama o kendini daha mütevazı bir kulvarda “beş yaşında, anaokuluna giden, biraz utangaç (!) bir çocuk” olarak önüne gelene tanıtmaktadır.

Beyaz köpeği Shiro, en iyi dostudur. Kız kardeşi Himawari dünyaya gelene kadar ailenin tek çocuğudur ama Himawari’ye sevgi beslemek ve ona ağabeylik yapmaktan da geri kalmayacak kadar gönlü büyüktür. Babası Hiroshi, ortalama bir şirket çalışanı, annesi Misae ise kendini evine, kocasına ve çocuklarına adamış sıradan bir ev kadınıdır. Shin-chan gibi bir çocuğa sahip olmak ise kendisi için ömür törpüsünden başka bir şey değildir. Zira zamanının çoğunu annesiyle geçiren Shin-chan, kadına yapmadığını bırakmamış, elbette karşılık olarak da tartaklanmaktan geri kalmamıştır. Anaokulundaki arkadaşları, her biri kendi çapında antika olan veya diğer deyişle bir karakter yansıtan, Shin-chan’la pek anlaşamayan entel ve olgun Toru, korkak Masao, bön Bo ve şimdiden demir yumruklu bir kadın gibi davranan Nene ile okulun altını üstüne getirir. Sizin anlayacağınız seyircinin yüzünden gülümsemeyi eksik ettirmeyecek müthiş bir karakterdir.

Kureyon Shin-chan, Shinnosuke Nohara adındaki, marifetleri yaşını çoktan aşmış çocuğun çevresinde, hem çocukların hem de yetişkinlerin dünyasına oldukça komik bir perspektiften bakan, 1990 yılında yayımlanmaya başlamış bir manga. Yaratıcısı Yoshito Usui’nin 2009 yılında vefat etmesi dolayısıyla 2010 yılında resmi olarak sona eren mangasının yanı sıra 1992 yılında televizyonda yayınlanmaya başlayan animesi hâlâ devam ederken, yaklaşık 19 adet uzun metrajlı filmi de mevcut.

Kureyon Shin-chan’ı daha iyi tanımak adına televizyon için yapılmış animelerini izlemek daha mânâlı olacaktır ama bugün sayfayı süsleyen anime, 1995 yılında çekilmiş ilk uzun metrajlılarından biri. Kureyon Shinchan: Unkokusai no Yabô (Crayon Shin-chan: Unkokusai’s Ambition), ev ve anaokulu arasında küçük bir dünyada yaşayan Shin-chan’ı ve dolayısıyla seyirciyi, geçmişle gelecek arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Gelecekten gelen bir zaman devriyesi, zamanda bir atlama olması sebebiyle Shin-chan’ın arka bahçesine düşerek, köpeği Shiro’nun içine giriyor ve Shin-chan ile ebeveynlerini, zamandaki bu aksaklığı gidermek için geçmişe yolculuk yapmaya ikna ediyor. Zaten hepi topu 5 dakika kadar sürecek olan yolculuğa çıkmak için ikinci kere tereddüt etmeyen Shin-chan’ı ne durdurabilir?

Ailecek, Japonya’nın iç savaş dönemine yollanan kahramanlarımızı toprağa ayak basar basmaz uğradıkları iskambilden bozma Ninja saldırısından kurtaran Katsuga Ailesi’nden Hidetsuna’nın varisi Fubukimaru adında görünüşte erkek, gerçekte kız savaşçı, Unkokusai tarafından katledilen ebeyvenlerinin ve kaçırılan kızkardeşinin intikamını almak için efsanede adı geçen “3 kahraman ve 1 köpek” ile karşılaştığını düşünerek, Unkokusai’ya saldırmak için ekibimizle birlikte yola çıkar. Bu zorlu mücadelede Fubukimaru’ya Shin-chan, büyülü kıyafeti yardımıyla kâh hamamböceği kılığına girerek kâh kurbağa şekline bürünerek oldukça yardım edecek ve animenin güldürme unsuru olan kelimelerle oynayarak “kaka gibi kokan” manasına gelen Unkokusai olarak adlandırılan kötü adamı doğduğuna pişman edecektir.

Afacanlıkla fırlamalık arasındaki çizgiyi çoktan geçmiş bu dünyalar tatlısı (!) veledin maceraları, umarım yaratıcısının ölümüyle son bulmaz…

Crayon Shin-chan: Unkokusai’s Ambition
Kureyon Shinchan: Unkokusai no Yabô
Yönetmen: Hongo Mitsuru

Yapım: 1995, Japonya, 90 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et