BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ölümün Yüzleri, Gotham’ın altı yıldır tanıdığı maskeli figür Batman’in, son altı ayda 114 cinayet işlediğini düşündüğü Joker’in peşine düşmesiyle başlıyor.

Ege Görgün

En Kanlı Batman Macerası: Ölümün Yüzleri

Ölümün Yüzleri, Gotham’ın altı yıldır tanıdığı maskeli figür Batman’in, son altı ayda 114 cinayet işlediğini düşündüğü Joker’in peşine düşmesiyle başlıyor.

batman-olumun-yuzleri3batman-olumun-yuzleri4

DC Comics’in Eylül 2011’de başlattığı Yeni 52 (The New 52) hareketi kapsamında çıkardığı yeni serilerden olan Batman – Dedective Comics’in, Ölümün Yüzleri adını taşıyan ilk cildi adeta bir “gore” yapıtı.

sisko-ninja

 Ege Görgün (Landlord)

Batman’i Batman yapan, yani onu bir çizgi roman efsanesi mertebesine çıkaran biraz da düşmanlarıdır. Penguen’dir, Ra’s Al Ghul’dur, Bilmececi’dir (Riddler), Korkuluk’tur (Scarecrow), Zehirli Sarmaşık’tır, (Poison Ivy), Çiftesurat’tır (Two-Face), Bay Buz’dur (Mr. Freeze) ama en çok da Joker’dir.

batman-olumun-yuzleri2Ölümün Yüzleri Joker’in bile iflahını kesecek yeni bir süper-kötü ile tanıştırıyor bizi: Dollmaker. İnsanları bezbebekler gibi dikip biçme adeti olan bu şeytani ademden Joker bile nasibini alıyor. Üstelik tek başına da değil Dollmaker. Etrafı sözde “evlat edindiği” ve kendince yeniden tasarladığı insan-canavarlarla çevrili. Bunlar kan dökmek, can almak konusunda “babalarını” sık sık gururlandırıyorlar.

Dolayısıyla Tony S. Daniel’in hem yazıp hem de resimlediği bu soluk kesen macera – ki soluğu en çok da kesilen kudretinin sınırları test edilen Batman – akla İtalyan korku-gerilim sinemasının ustalarından Dario Argento’nun filmlerini getirecek miktarda “gore” üsluplu. (Gore, çok kanlı sahneler içeren, şiddet sahnelerinin açıkça gösterildiği filmleri tarif etmek kullanılan bir sinema tabiri. ) Öyle ki – temenni ettiğimden değil – ciddi bir denetim olsa kitaba yaş sınırı koyulurdu gibi geldi bana.

batman-olumun-yuzleri5Ölümün Yüzleri, Gotham’ın altı yıldır tanıdığı maskeli figür Batman’in, son altı ayda 114 cinayet işlediğini düşündüğü Joker’in peşine düşmesiyle başlıyor. Batman’in polislerle de arası yok çünkü belediye başkanı onu kanun kaçağı ilan etmiş ve görüldüğü yerde vurulması emrini vermiş durumda. Bu karara karşı gelen polisler ise Komiser Gordon ve dedektif Harvey Bullock.

Batman’in tüm olumsuzluklara rağmen yakalamayı başardığı Joker Arkham Tımarhanesi’ne kapatıldığında herkes derin bir oh çeker. Ama Arkham’daJoker’in başına gelenler o ana dek yaşananların yalnızca fırtınanın habercisi olduğunu ortaya çıkarırır. Daha en kötüsüyle karşılaşmamışlardır.

JBC Yayıncılık uzunca bir süredir devam eden sessizliğini ardı ardına yayınladığı albümlerle bozdu. Çizgi roman severleri oldukça keyiflendiren bu hareketlilik devam edecek gibi üstelik.

İlginizi çekebilir...

Bu Hafta Ne İzlesem?

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Bu Hafta Ne İzlesem?

Merhaba, Sinema ve TV dünyasında (ki artık ikisi birbirine karıştı) bol gelişmeli bir hafta yaşandı. Kevin Costner’ın yazıp yönetip başrole kurulduğu 3 saatlik Amerikan...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et