BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Adını o ana dek duymuşlar mıydı bilemem, ama dünya Hans Zimmer’in cismani görüntüsüyle pek meşhur şarkı Video Killed the Radio Star’ın video klibi ile tanıştı.

Müzik

Her hikayenin bir müziği vardır… Hans Zimmer

Adını o ana dek duymuşlar mıydı bilemem, ama dünya Hans Zimmer’in cismani görüntüsüyle pek meşhur şarkı Video Killed the Radio Star’ın video klibi ile tanıştı.

Hans ZimmerAngels and Demons soundtrack

Dan Brown’un çok satan romanının sinema uyarlaması Melekler ve Şeytanlar’ın (Angels and Demons) müziklerinde Hans Zimmer imzası var. Peki kim bu adın hep duyduğumuz Hans Zimmer?

Müziksever Landlord

Adını o ana dek duymuşlar mıydı bilemem, ama dünya Hans Zimmer’in cismani görüntüsüyle pek meşhur şarkı Video Killed the Radio Star’ın video klibi ile tanıştı. Takvimler 1970’li yılların sonuna günler kaldığını, muhteşem seksenlerin kapıda olduğunu ilan ediyordu.

Şarkının sahibi Trevor Horn, Geoff Downs ve Bruce Woolley’den oluşan The Buggles grubuydu. Hans Zimmer kısa bir süreliğine onlarla çalışma fırsatı bulmuş ve bu kısa süre grubun en “büyük” şarkısını ortaya çıkardığı zaman dilimine denk gelmişti. Zimmer, Keyboard ve sintizayzır ustalığını seksenlerin epey başında yeni bir grubun, İtalyan Maurizio Arcieri tarafından kurulan ve New Age müzik yapan Krizma’nın hizmetine sundu. Zimmer’in sonraki durağı Ultrawox grubunun davulcusu Warren Cann ile oluşturduğu Henden’di.

Hans Zimmer

Hans Zimmer’i, Oscar ve Altın Küre ödüllerine En İyi Film Müziği dalında birden çok kez aday olan, çeşitli kereler bu ödülleri kazanan bir kompozitör yapan ortaklık ise 1982’de başladı. 1978 tarihli Avcı (Deer Hunter) filminine yaptığı klasik gitar parçası Cavatina ile tanınan Stanley Myers ile film müzikleri yapan bir şirket kuran Zimmer, ustasıyla birlikte Benim Güzel Çamaşırhanem (My Beatiful Laundrette) başta olmak üzere pek çok filmi müzikle döşedi.

Rain Man Soundtrack

Zimmer’ın kariyerinin dönüm noktası müziğini tek başına yaptığı Yağmur Adam (Rain Man – 1988) filmi sayesinde oldu. Bu çalışmasıyla Oscar’a aday gösterildi. İkinci adaylığı 1995’te Aslan Kral (Lion King) ile geldi ama bu kez heykelciği havaya kaldırıp teşekkürleri sıralayan başkası değil, Zimmer oldu.

Ardından bir daha kazanamasa da şu filmlerle Oscar’a aday gösterildi Zimmer: 1997’de The Preachers Wife, 1998’de Benden Bu Kadar (As Good As it Gets), 1999’da Mısır Prensi (The Prince Of Egypt), yine 1999’da İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line -1999) ve 2001’de Gladyatör (Gladiator).

İnce Kırmızı Hat Film Müzikleri

Ünlü yazar Dan Brown’un 2000 tarihli romanı Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci’nin Şifresi’nden 3 yıl önce yayınlanmış olsa bile popülerlik yarışında ardılı ile yarışamayacağı için sinemaya ancak bu yıl, yani Da Vinci Şifresi’nden 3 yıl sonra aktarıldı. Tom Hanks, Ewan McGregor ve Stellan Skaasgaard’ın başrollerini paylaştığı, Ron Howard’ın yönettiği filmin müzikleri Hans Zimmer’in elinden çıkma. Müzikler, hikayenin geçtiği yer olan Vatikan’ın ruhuna uygun olarak Hristiyan motiflerinden ve kilise müziği geleneğinden besleniyor. Hikayenin gerilimini ve gizemini yansıtmak için de olabildiğince kasvet ve gotizm katılmış. Zimmer’a yeni bir Oscar adaylığı getirir mi diye sorarsanız? Akademinin epey bir torpil geçmesi lazım derim…

İlginizi çekebilir...

Bu Hafta Ne İzlesem?

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Bu Hafta Ne İzlesem?

Merhaba, Sinema ve TV dünyasında (ki artık ikisi birbirine karıştı) bol gelişmeli bir hafta yaşandı. Kevin Costner’ın yazıp yönetip başrole kurulduğu 3 saatlik Amerikan...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et