BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Foo Fighters’ınki imrenilecek bir başarı hikayesi. Hikayenin başrollerinde rock yıldızları var. Müzikler deseniz, şahane. İzlemek için başka sebebe ihtiyaç var mı?

DVD

Foo Fighters: Bir başarı öyküsü

Foo Fighters’ınki imrenilecek bir başarı hikayesi. Hikayenin başrollerinde rock yıldızları var. Müzikler deseniz, şahane. İzlemek için başka sebebe ihtiyaç var mı?

Back and Forth, Foo Fighters grubunun 16 yıllık tarihini röportajlar, konser ve stüdyodaki kayıt görüntüleri eşliğinde gözler önüne seriyor.

Hikaye elbette Nirvana ile başlıyor. Nirvana’nın davulcusu olan Dave Grohl o günler ve Kurt Cobain hakkında anılarını, düşüncelerini paylaşıyor. Şarkı yazmak konusunda Kurt’den ne kadar etkilendiğini söylüyor. Ve onun ölümünden… Uzun süre müziğe ara veriyor. Bir daha da geri dönüp dönemeyeceğinden emin değil. Sonra bir anda motive oluyor. Nirvana ile turneye çıktığı zamanlarda tıngır mıngır bestelediği, grubun daha doğrusu Kurt’un dikkatine sunmaya cesaret edemediği şarkıları kaydetmek üzere stüdyoya giriyor. Tek başına. Kendi yazıp bestelediği şarkıları tamamını kendi çaldığı enstrümanlarla kaydediyor. İşte tam o sırada Tom Petty’den gruplarına katılması için davet alıyor. İdollerinden biri olan Tom Petty’ye hayır demek hayatında yaptığı en zor şeylerden biri oluyor onun için. Çünkü Petty’nin teklifinin alternatifi akıbeti belirsiz bir kariyer, hatta bir macera.

Grohl’un kasetini dinleyen müzik endüstrisinden adamlar ortaya sıkı bir şeylerin çıktığını hemen fark ediyorlar. Foo Fighters’ın kendi adını taşıyan ilk albümü 1995’de sınırlı sayıda yayınlanıyor. Grohl, Foo Fighters’ın vereceği konserlerde de bütün enstrümanları çalamayacağı için bir grup kurmaya karar veriyor. O sıralar ayrılmak üzere olan Sunny Day Real Estate adlı grubun basçısını Nate Mendel ve davulcusu William Goldsmith’in yanı sıra, Nirvana’ya konser turnelerinde eşlik eden gitarist Pat Smear’ı bir araya getirdiğinde de bu amacına ulaşıyor. Ortalama 500 kişilik salonlarda başlayan ve gruba günlük 500 dolar kazandıran Foo Fighters konserleri giderek daha kalabalık ve daha kazaçlı olmaya başlıyor. 6 Haziran 2008’de bu konudaki zirvesini yapıyor grup. Wembley Stadyumu’nda 85 bin kişiye çalıyorlar.

Tecrübeli bir yapımcı ve belgeselci olan James Moll’un yönettiği Back and Forth, yalnızca benin gibi Foo Fighters hayranlarının değil, rock müziğini ilgiyle takip eden herkesin keyif alabileceği bir yapım olmuş. Ekstralarla birlikte 140 dakikayı bulan belgesel Dave Grohl’u, onun müziğini çıkış noktasını daha iyi anlıyoruz. Kamuoyu tarafından Nirvana’nın devamı olarak görülmelerinin sebep olduğu sancıları keşfediyoruz. Grubun bir dönem neden sık eleman değiştirdiğini öğreniyoruz. Bu mevzular işlenirken sabık elemanların da görüşlerine yer veriliyor. (Dave Grohl ikinci albümün hazırlıkları sırasında William Goldsmith’e haber vermeden, kaydedilen tüm şarkıları yeniden kaydetti. Goldsmith’e haber vermeme nedeni bu kez davulu kendi çalmak istemesiydi.)

Foo Fighters’ın müzisyenliği, rock’n roll hayat tarzına yeğ tutan bir ekipten oluştuğunu söylemek gerekiyor. Grubun davulcusu Taylor Hawkins gençliğinde sonu yok oluşla bitebilecek bir yola girer gibi olsa da, Grohl’un desteğiyle bu yoldan dönmüş.

Foo Fighters’ınki imrenilecek bir başarı hikayesi. Hikayenin başrollerinde rock yıldızları var. Müzikler deseniz, şahane. İzlemek için başka sebebe ihtiyaç var mı?

 

Foo Fighters Albümleri

Foo Fighters (1995)
The Colour and the Shape (1997)
There Is Nothing Left to Lose (1999)
One by One (2002)
In Your Honor (2005)
Echoes, Silence, Patience & Grace (2007)
Greatest Hits (2009)
Wasting Light (2011)

 

İlginizi çekebilir...

Bu Hafta Ne İzlesem?

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Bu Hafta Ne İzlesem?

Merhaba, Sinema ve TV dünyasında (ki artık ikisi birbirine karıştı) bol gelişmeli bir hafta yaşandı. Kevin Costner’ın yazıp yönetip başrole kurulduğu 3 saatlik Amerikan...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et