BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Kimi için başyapıt, kimi için sıradan: Ölümsüz

 Unbrekable

Çizgi romanlar pek çok filme konu olmuştur… Düzeltiyorum; “Çizgi roman kahramanları pek çok filme konu olmuştur.” Ama çizgi romanın tek başına hem bir kült hem de bir anlayış olarak bir filmde kullanılması ilk kez akıl ediliyor. Hem de kim tarafından?.. Çizgi roman kültürüyle yoğrulmaları sayesinde sinema tarihine damgalarını vurmayı başaran Tarantino, Rodrigez ya da Besson mu? Hayır, hayır hiçbiri değil. Bu filme imzasını atan başarısız olma riskini göze alarak gönlündeki filmi yapan bir yeni yetme; M. Night Shyamalan. Evet, sözünü ettiğimiz film Unbreakable ya da süper Türkçe çevirisiyle; Ölümsüz. (24-03-2001)

Ölümsüz filminin fragmanını ilk gördüğümde ne yalan söyleyeyim çarpıldım. Aman Allahım, o ne gizemdi öyle. Birçok sinemaseverin de benim gibi hissettiğine eminim. Ama şuna da eminim, o fragmanın bu atmosferi oluşturabilmesinin en büyük nedeni üstüne basa basa belirtilen “Altıncı His filminin yönetmeninden” ibaresiydi. Hemen ikna olduk, bizi Altıncı His gibi sıkı bir filmin beklediğine (Ne yazık ki bu büyük beklentinin birçok seyircide hayal kırıklığıyla neticeleneceğini düşünüyorum). Büyük gün gelip çattığında, sinemaya koşup koltuğuma kurulduğumda, fragmanlar bitip film başladığında… O da ne? Film birtakım yazılarla başladı ve o yazılar çizgi romanlardan söz ediyor. Haydi şimdi bakalım! Ben bu filmin fragmanın defalarca seyrettim. Orada çizgi romanlarla ilgili bir şey yoktu ki… Olsaydı benim gibi bir çizgi roman manyağı; manyaklığı geçtim, çizgi roman editörlüğü yapmış bir adam kaçıracak değildi ya bu ölümcül ayrıntıyı.

Çizgi roman filmin özünde…
Neyse, film ilerliyor. Bekliyorum nereden bağlantı yapacak diye. Filmin kendi senaryosu var ama ben de kırk tane senaryo yazıyorum filmi seyrederken. Şuradan bağlama yapacak, yok ordan bağlama yapacak. Ve nihayet bağlantı kuruldu. Bir kez daha çarpıldım. Çizgi roman filmin içinde değil, özündeydi. Aynı zamanda filmin senaryo yazarı olan Shyamalan başlı başına bir felsefe işliyordu, çizgi roman felsefesi (Normal bir insandan çizgi roman kahramanına dönüşme sürecindeki bir karakterin psikolojisini başarıyla tahlil eden Shyamalan, biz çizgi roman sevenlere özel bir başyapıt sunuyor)… Ama filmin risk taşıdığı nokta da buydu işte. Hadi ben çizgi romanlarla ilgiliyim ama ilgili olmayanlar zevk alabilecek mi bu filmden? O duyguyu yakalayıp peşi sıra sürüklenecekler mi? Sanmıyorum…

Ölümsüz
Unbreakable

Yön:
M.Night Shyamalan

Oyn:
Bruce Willis
— David Dunn
Samuel L. Jackson— Elijah Price
Robin Wright Penn— Audrey Dunn
Spencer Treat Clark— Joseph Dunn
Charlayne Woodard— Elijah’s Mother

İlginizi çekebilir...

Öne Çıkanlar

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et