BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Marvel dünyasının en farklı süperkahramanlarından biri ile sizleri tanıştırmak istiyorum. Kendisi bir zombi, evet yanlış duymadınız Zombi (Simon William Garth) Marvel'in en eski anti-süper kahramanlarından biri.

Görkemli Çizgiroman-ım!

Marvel’in en eski anti-süper kahramanlarından biri: Zombi (Simon William Garth)

Marvel dünyasının en farklı süperkahramanlarından biri ile sizleri tanıştırmak istiyorum. Kendisi bir zombi, evet yanlış duymadınız Zombi (Simon William Garth) Marvel’in en eski anti-süper kahramanlarından biri.

Zombi, çizgi roman’ın siyah beyaz olduğu ve altın çağlarını yaşadığı 1973–1975 yılları arasında Steve Gerber ve Pablo Marcos‘un kaleminden çıkmış. Aslında Marvel‘in ana beyni Stan Lee ve Bill Everett‘ın 20 yıl önce yazdıkları bir mini öyküye dayanıyor. Captain America‘nın da uzun zaman ana çizeri olan Syd Shores‘un da kalp krizi geçirip ölmesinden önce çizdiği son iş olarak da önem kazanıyor.

Masis Üşenmez

Konumuz kısaca Simon William Garth’ın çevresinde dönüyor. Kendisi Garth Manor Kahve Dünyasının büyük ortağıdır ve işten başka bir şey düşünmez. Klasik bir kapitalist patron karakteri olarak resmedilen Garth, en yakınlarını bile kendinden uzaklaştırmayı başarmış bir işkoliktir. Bu durumu çalışanları tarafından da sevilmemesine neden olmaktadır. Bir gün Voodoo ayinlerine katılan bahçıvanının canına tak eder ve Garth’ı kaçırıp ayinde kurban etmeye götürür. Ancak Garth voodooculardan kaçmayı başarsa da bahçıvanla yaşadığı kaçma kovalamaca sırasında ölür. Katil bahçıvan klişesi de böylece gerçekleşir.

Garth’ın bu huzurlu ve hızlı ölümü bahçıvanın hıncını azaltmaz ve Voodoo ayini yapan ve Garth’ın aynı zamanda sekreteri olan Layla’yı onu zombi yapması için zorlar. Dambalah’ın madalyonu ile Garth artık madalyonun eşini tutan sahibinin emirlerini yerine getiren bir zombi olmuştur.

Ancak Voodoo ile zombileşen cesetler gibi akılsız bir kukla gibi görünse de Garth’ın çok farklı özellikleri vardır. İlkini bahçıvanın Garth’ın kızını ona kaçırtmak istediğinde görürüz. Madalyona itaat etmesi gerekirken, yaşarken bağı olan insana zarar vermeyi reddeden Garth bahçıvanı öldürür.

Madalyonun her yeni sahibi Garth’ı kendi ihtiyaçları için kullanırken o huzurlu bir ölüme ulaşmaya çalışmaktadır. Bu yüzden onu zombiye çeviren Layla’ya ulaşır ve ikili gizli voodoo büyücülerinin yardımıyla Garth’ı bu lanetten kurtarmaya ve belki de onu hayata geri döndürmeye uğraşırlar.

Simon William Garth’ın başına gelenler aslında sayfalar boyunca bizlere kapitalizmin içinde değerlerini yitirmiş birer zombiye dönüştüğümüzü anlatır. Ölümden sonra Zombi olarak geri dönen Garth’ın beyinsizken bile yaşamın değerini kavrayıp yakınındakilere asıl değerlerini vermesi ise çok geç olmadan, sevdiklerimize onları sevdiğimizi hissettirmemiz gerektiğini gösterir.

Aslında bu noktada hikaye Charles Dickens‘ın onlarca kez sinemaya da aktarılan ünlü hikayesi A Christmas Carol‘u anımsatır. Ebenezer Scrooge’un geçmişin, bugünün ve geleceğin hayaletlerinin musallat olması ile yaşadığı değişim Zombi Garth ile paralellikler içermektedir.

Zombi, Marvel dünyasında seri dışında da ara sıra ziyaretlerde bulunmuştur. İnsanüstü gücü ve yaralarının hızlı kapanması ile dikkat çeken Zombi, Marvel Zombies 4‘de süperkahramanları zombileştiren bir virüsü çözmeye çalışırken denek olmuştur.

Zombi, Mike Raicht‘in yazıp ilistrüasyonlarını Kyle Hotz‘un yaptığı 2006-2007 yılları arasında 4 bölümlük bir mini seri ile yenilenmiş bir şekilde okuyucu ile buluşmuştur.

Marvel‘in geleneksel çizgisinin dışında olan ve korku edebiyatına yakın duran serisi Zombi, ilk yayınlanmasından otuz küsur yıl sonra Gereklişeyler tarafından tek bir fasikül olarak sevenleriyle buluştu. Bir solukta okuyup bitirdiğim serinin tek kötü tarafı bu kadar eski bir yapıt olmasına ve daha masrafsız siyah beyaz baskısına rağmen 20TL gibi bir ücretle satışa sunulması. Yine de daha önce okumadıysanız arşivinizde bulunmasını isteyebileceğiniz bir toplama. Genel olarak Türkçe çevrimini de başarılı bulduğumu belirtmeliyim.

Zombi

Yazar: Roy Thomas

Çizerler: John Buscema, Alfredo Alcala, Pablo Marcos

Yayınevi: Gerekli Şeyler

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et