Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların on sekizincisini Öteki Sinema kurucusu ve yazarı Murat Tolga Şen için açıyoruz.

Nerede, ne şekilde, kiminle seyrettiğinizi hatırladığınız en eski film hangisi?

Teyzemin kızı ile birlikte Samsun Konak sinemasında seyrettiğimiz “Bağdat Hırsızı” adıyla oynatılmış Arabian Nights filmi hatırladığım en eski film… Bu arada eniştemde sinema işletmecisi olduğu için kundakta bile seyrettiğim filmler vardır ama onları sormayın! 🙂

Sinema yazarı olmasaydınız, ne yazarı olmak isterdiniz?

Gönül yazar’ı! (Şaka) 11 yıllık evli bir adam olarak “evlilik” mefhumunu ve mecburen bunu kabul eden erkeğin maceralarını yazmak isterdim. Otis abi’nin evlenmiş halinin anıları gibi bir şey olurdu herhalde

Hayatınızın sonuna kadar tek bir filmle idare etmeye mahkum edildiniz. Hangi filmi seçerdiniz?

Oz Büyücüsü / The Wizard of Oz

Kendinize içlerinden hayali bir arkadaş seçme şansınız olsaydı. Hangi sinema karakterini seçerdiniz?

The Crow (Brandon Lee) ya da akşamları kız tavlamaya falan çıkacaksak Han Solo.

Hangi sinema oyuncusunun görüntüsüne sahip olmak isterdiniz?

Kevin Costner ya da Sean Connery… Her yaşta yakışıklı ve karizmatikler çünkü. Asla bir Nicolas Cage olup seyircinin gözünün önünde çirkinleşmek ve komik saç modelleri ile dolanmak istemezdim.

Hangi yönetmenle sıkı dost olmak isterdiniz?

Robert Rodriguez.. Hatta Tarantino‘dan bile soğutup sağlama kanka yapardım kendime Planet Terror 2‘de de bir rol isterdim.

Hangi film gerçek olsun ve siz de içinde yer alın isterdiniz?

Star Wars… İstediğim rolü de yazayım nedense Chewbacca olmak istiyorum ben! Bütün maceralarda var (eski üçleme) ama sıfır sorumluluk! Bir de millenium Falcon’da seyahat etmek de havalı bir şey olmalı

Sinemayı sevmek için iyi bir neden söyler misiniz?

Daha iyi bir kaçış planı yapılamaz! Filmler istemediğiniz her şeyden arzu ettiğiniz herşeye kaçmanın yegane yoludur.

Sinemanın en kötü özelliği ya da en büyük zararı nedir sizce?

Yok öyle bir şey! Şaka bir yana sinema güçlü bir araç ve insanları sinema ile manipüle edebilirsiniz. Türkiye deyince akla gelen ilk imajın “Midnight Express” üzerinden olması örnektir buna.

Bugüne kadar gittiklerinizin içinde en sevdiğiniz sinema hangisiydi?

Çocukluğumun Samsun Zafer sinemasını tek geçerim ki zaten Zafer’i yazdığım bir yazım da var. Şimdi ki AVM sinemaları sadece para kazanmak için üretilmiş enstrümanlar gibi soğuk ve sentetik!

1 YORUM

 1. Hayır! hayır! Şiddetle itiraz ediyorum!

  Müztehzi gülüşüyle bizleri alaya alma iddiasındaki bu kişi matbu bir mevkutede yazmamakta, makalelerini yalnızca sanal ortamda yayınlamaktadır. O yüzden de sinema yazarlığı bilfiil geçersizdir. Ayrıca kendisi merkez medyada çalışmamaktadır ve SİYAD üyesi de değildir!

  O yüzden, derhal kayıtlardan çıkartılmasını rica edeceğim.

  ………………….

  Ulan, şu âlemdeki en iyi dostlarımdan birine bu soğuk espriyi daha fazla sürdürmeye kıyamam ben… Sonra mazallah, lafı yüzeyinden takip edenlerce yanlış anlaşılır falan sözlerimiz…

  Türkiye'nin B-filmler ve underground sinema kültürü alanındaki en donanımlı sinema yazarına gönülden bir selam olsun.

  Aslında, bu iyi niyetli övgü cümlesi bile onun gerçek kapasitesini oldukça sınırlamak anlamına gelir.

  Sinemanın her janrıyla birlikte gözden ırak kalmış düşük bütçeli filmler konusundaki muazzam donanımı ve yetkinliğiyle, bu alana adanmış sitesiyle her gün hepimize yepyeni bilgiler sunan, arada sırada güncelin dışındaki farklı sinemasal alanlarda kulaç atmanın keyfini yaşatan bu güzel adamı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

  25 yıldır bu işle uğraşan biri olarak, yukarıdaki kişiden, yanısıra onun değerli ekip arkadaşları ve muazzam sitesinden, yalnızca son bir yıl içinde, meslek hayatımın neredeyse yarısında öğrendiklerim kadar yeni sinemasal bilgi edindim.

  Gözükara Tersninja SWAT timinin başı Landlord'u da (bendenizin uzun yıllardır yazıları ve konuşmalarında kıçını yırttığı üzere) sinema yazarlığı mesleğini 85 konsey üyesinin tekelinden çıkartıp, bu ülkede böyle bir sıfatı taşımaya lâyık her ehil adam ve kadının başına taç olarak takan o geniş gönüllülüğü, pervasız ve anarşist anketi için de çok özel teşekürümü sunuyorum.

  Seni ve o bol çizikli peliküllerini çok seviyoruz Murat Tolga…

CEVAPLA