BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Malatya Valiliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Malatya Uluslararası Film Festivali 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında zengin bir film programı, sinema seminerleri, atölyeler, sergiler ve söyleşilerle gerçekleşecek. Ters Ninja eşrafından Ninjazade Landlord Efendi'nin de katılacağı bu etkinlik sağlık açısından da ele alınmayı hak ediyor.

Festival

1. Malatya Uluslararası Film Festivali başlıyor, Landlord durumu yerinde inceliyor

Malatya Valiliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Malatya Uluslararası Film Festivali 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında zengin bir film programı, sinema seminerleri, atölyeler, sergiler ve söyleşilerle gerçekleşecek. Ters Ninja eşrafından Ninjazade Landlord Efendi’nin de katılacağı bu etkinlik sağlık açısından da ele alınmayı hak ediyor.

Malatya Valiliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Malatya Uluslararası Film Festivali 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında zengin bir film programı, sinema seminerleri, atölyeler, sergiler ve söyleşilerle gerçekleşecek. Ters Ninja eşrafından Ninjazade Landlord Efendi’nin de katılacağı bu etkinlik sağlık açısından da ele alınmayı hak ediyor. Şöyle ki, etkinliğe katılanlar bu coğrafyaya has kuru kayısıları yemek suretiyle karaciğerlerini takviye etme fırsatı bulacaklardır. Festivaller sinema dostuysa, kuru kayısı da karaciğer dostudur. Sinema sinema nereye kadar sevgili ninja, şair boşa dememiş bak:

Sanal alem içinde muteber bir blog yok Ters Ninja gibi,
Olmaya blog cihanda bir nefes sıhhat gibi

Ana temasını mizah olarak belirleyen festival, ilk yılından başlayarak, uzun ve kısa metraj olmak üzere iki yeni yarışmada birden, ‘mizah’ temalı filmleri ‘Kristal Kayısı’ ile buluşturuyor.

Kemal Sunal Memleketinde Anılıyor.

Mizah temalı yarışmaların yanısıra Festival, sinemamıza emek veren büyük ustaları da unutmamış. Türk sinemasına verdiği değer ve emekçilerine duyduğu saygıyla, Kartal Tibet’in yönetmenliğini yaptığı, Kemal Sunal’ın en sevilen filmlerinden biri olan ‘Tosun Paşa’yı yeniden izleyicilerle buluşturuyor. Malatya Uluslararası Film Festivali, özel bir teknolojiyle Vipsaş Stüdyoları tarafından restore edilen ‘Tosun Paşa’nın 35mm kopyasını bastırtarak yıllar sonra yeniden beyazperdeye taşıyacak. Festival’in ardından filmin restore edilmiş kopyası ise ulusal sinema arşivine kazandırılacak.

Festival’in bölümlerinden birini oluşturan “Kemal Sunal’ın Anısına” bölümüyle, 10 yıl önce kaybettiğimiz sinemamızın efsane komedi oyuncusu Kemal Sunal’ın restorasyonu yapılmış filmleri ile beyazperdede yeniden sevenleriyle buluşacak.

Türk Sinemasının iki büyük komedi oyuncusuna ‘Onur Ödülü’…

MUFF ilk yılından başlayarak her yıl, Türk sinemasının, filmleriyle sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuş isimlerine de ‘Onur Ödülü’ veriyor. İlk ‘Onur Ödülü’, Türk sinemasının gülen yüzleri, yıllarca sinemaseverlerin yüzlerinde oluşturdukları tebessümle, kâh ağlatıp, kâh güldüren, güldürürken düşündüren usta oyuncular Ayşen Gruda ve Erol Günaydın’a takdim edilecek.

Festivali katılımlarıyla onurlandıracak olan sanatçılar, ödüllerini 26 Kasım 2010 Cuma gecesi düzenlenecek Açılış Töreni’nde alırken, belki de ilk kez Malatyalı sevenleriyle bir araya gelecekler. Büyük, küçük herkesin gönlünde taht kurmuş olan sanatçılar, festivalde filmleriyle de Malatyalı sevenleriyle buluşacaklar. Ayşen Gruda’nın rol aldığı Tosun Paşa, Süt Kardeşler ve son filmi Kâğıt; Erol Günaydın’ın oynadığı Beyaz Melek filmleri Festival kapsamında izleyicilerle buluşacak.

Festivalin Açılış Filmi ‘Badem Şekeri’…

Festival, 26 Kasım Cuma günü perdelerini açarak, Türk Sinemasına pek çok değerli yapımı sunmuş olan Osman F. Seden’in senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı, 1963 yapımı, başrollerini Türkan Şoray, Fatma Girik ve Fikret Hakan’ın paylaştıkları, yıldızlar geçidine dönüşen ‘Badem Şekeri’ filmiyle tüm sinemaseverlere ve Malatyalılara merhaba diyecek.

Türkan Şoray ve Fatma Girik ilk kez bir filmde, ‘Badem Şekeri’nde birlikte rol aldı. Bu anlamda ilk olma özelliğini taşıyan 1963 yapımı film, yıllar sonra oyuncularının katılımıyla Malatya Uluslararası Film Festivali’nde tekrar perde diyecek. Festivalin açılışındaki gösterime filmin yıldız oyuncuları Türkan Şoray, Fatma Girik katılacaklar.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et