BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Müzik

Taylor Swift ve “Bad Blood” Neden Yılın En İyisi?

Kadrodaki isimler açıklandığından beri gündemdeydi. Yayımlandığında ise haftalarca konuşuldu, milyonlarca kez izlendi; hakkında onlarca, yüzlerce hatta binlerce yazı yazılıp çizildi. Taylor Swift’ten ve sektöre bomba gibi düşen “Bad Blood” müzik vidyosundan bahsediyorum. Bir film fragmanını andıran, oyuncu kadrosu ve konusu olan Joseph Kahn imzalı klipten.

"Bad Blood" ekibi olarak MTV Müzik Ödülleri'nde

“Bad Blood” ekibi olarak MTV Video Müzik Ödülleri’nde

Taylor müzik dünyasına adım attığında country türünde besteler yapan, ergenliğini henüz tamamlamamış bir kızdı. Çocuksu yüzü, aşk ve depresyon dolu mutlu şarkıları, hayal dünyası ve imajına uygun notalarıyla Justin Bieber furyasının bir başka türü olarak yorumlandı. Ama o genç kız büyüdü, evrildi ve popüler müzik dünyasının en güçlü kadınlarından biri, hatta ta kendisi oluverdi. 7 Grammy’si, 19 Amerikan Müzik Ödülü’yle başarısını resmileştirdi. Forbes’un “En Güçlü 100 Kadın” ( “100 Most Powerful Women”) listesinde 64. sırada yerini alırken de listeye dahil olan en genç kadın unvanını elde etti.

MTV Video Music Awards’tan (VMA) Video Of The Year ödülüyle dönen “Bad Blood” özünde bir Swift parçası olmaya devam ediyor. Sözlerinde yine aynı melankoli, aynı depresyon görülüyor. Kelimelerin özünde aşk acısı, ihanet, nefret gibi kavramlar dolanırken Swift bu kelimeleri sağlam duruşuyla farklı bir noktaya taşıyor. Swift’in bu sağlam ve güçlü görüntüsünün altında tarzından hareketlerine birçok etken olmasının yanında arkadaşlarının desteği de oldukça etkili. Zira film olarak da nitelendirilebilecek klipte hemen her kadın gerçek hayatta da kendi ayakları üzerinde duran isimler. Selena Gomez ve Lena Dunham duruşları ve tavırlarıyla “ucuz” olmadıklarını zaten yeterince gösterdi. Cara Delevigne’nin ticari hayatından, katıldığı projelerden ya da Jessica Alba Honest Company’sinden bahsetmeye gerek bile yok. Hayley Williams da yine müzik dünyasının güçlü kadınları arasında. Swift ise bütün bu isimleri ve daha fazlasını aynı çatı altında birleştirmeyi başarmış biri olarak ne kadar etkili olduğunu sırf bu noktada bile gösteriyor.

Klipten bahsetmek gerekirse video iki kedi kadın’ın, erkek egemenliği altındaki iş dünyasının en önemli parçaların birine, bir ofise izinsiz girmesi ve saldırmasıyla başlıyor. Güzelliğinden, seksapelinden ve makyajından taviz vermesine gerek duymayan ikili ofisi ele geçiyor. Ancak Swift partneri tarafından ihanete uğruyor ve böylelikle erkekler arasında olduğu gibi kadınlar arasında da bir mücadele olduğu, gerçek hayatta rekabetin kadın erkek ayırmadığı vurgusu yapılıyor. Bu andan sonra da yeni karakterler, isimleriyle birlikte hikayeye dahil oluyor. Fakat bu isimler aslında bir ekipten ziyade kadının kişiliğini yansıtıyor. Yaşanan ihanetin yarattığı dilemma (ikilem), nefret adınanda duyulan öldürme isteği (slay), karşısındakini hızlıca ortadan kaldırma/yok etme arzusu (destructa), ihtiyaç duyulan yakın arkadaş (homeslice), ihanetin yarattığı güvensizlik ve bir noktada esbep olduğu aşırı ego (Mother Chucker), acımasızlık (cut throat) gibi kavramların yanı sıra kadının manipülasyon yeteneği (The Crimson Curse), hırsı (knockout), sinsiliği ve kurnazlığı (frostbyte) ayrıca daha da fazlası belirtiliyor. Bütün bunlar da belli karakterler olarak sembolleştiriliyor. Daha sonrası da zaten kedi kadınlar’ın yeniden karşılaştığı sahnede Swift’in yalnızca bir tokatla cevap vermesi, bu karakterlerin yalnızca birer imgelem olarak kaldığı gerçeğini kesinleştiriyor. Yani tüm hikaye yine iki kişi arasındaki bir mesele. Ancak bunun yansıması, benzetmelerle işlenişi, görsellerle filmleştirilmesi gücü, güçlü ve sağlam kadınları temsil ediyor.

Taylor-Swift-Bad-Blood_50İlk bakışta oldukça etkileyici gelen, hatta yavaş yavaş sindirilmeyi hak eden bu müzik videosunun mükemmelliğine itiraz etmek bile anlamsız. Yakın zamanda çekilen en iyi klip. Bakalım Swift bu güçlü kadın imajını sürdürmeye ne kadar devam edecek. Acaba aynı sınırlarda mı kalacak yoksa farklı bir anlatıma, farklı bir dile mi yönelecek. Açıkçası popüler müzik (yalnızca pop müzikten bahsetmediğim için popüleri tercih ettim) dünyasında merak ettiğim ve takip etmeye gerek duyduğum nadir isimlerden biri. Zira müzik dünyasında güçlü olmak için güçlü bir sese ihtiyaç duyulmadığının en iyi örneği.

***“Bad Blood”ı YouTube’da izlemek için tıklayın.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et