BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Türk Sineması’nın nam-ı diğer Godzilla’sı efsane Set Amiri Selahattin Geçgel ödülünü alırken, enerjisiyle ve esprileriyle ilgi topladı. Tiyatro kökenli sinema emekçisi Kutay Köktürk ödülünü ‘sinemanın tüm emekçileri’ne ithaf ederken, Sadi Çilingir, “Sinemamızın 100. yılında beni bu ödüle layık gören herkese teşekkür ediyorum, sinemayı sevmeye devam edelim” dedi.

Festival

15. İzmir Kısa Film Festivali Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Türk Sineması’nın nam-ı diğer Godzilla’sı efsane Set Amiri Selahattin Geçgel ödülünü alırken, enerjisiyle ve esprileriyle ilgi topladı. Tiyatro kökenli sinema emekçisi Kutay Köktürk ödülünü ‘sinemanın tüm emekçileri’ne ithaf ederken, Sadi Çilingir, “Sinemamızın 100. yılında beni bu ödüle layık gören herkese teşekkür ediyorum, sinemayı sevmeye devam edelim” dedi.

15. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali

İzmir’in uzun soluklu ve kesintisiz devam eden tek film festivali olan İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali, Fransız Kültür Merkezi’nde yapılan açılış töreni ile başladı. Festival kapsamında, beş gün boyunca ulusal ve uluslararası filmler ücretsiz gösterilecek.

İzmir’in kesintisiz devam eden tek film festivali, İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali, Fransız Kültür Merkezi’nde yapılan açılış töreniyle başladı. Bu yıl 15.si düzenlenen festivalin açılış konuşmasını yapan festival direktörü Yusuf Saygı, destek sunan herkese teşekkür etti. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Dünyadaki tüm sanatçıların özgürce sanatlarını gerçekleştirebilecekleri bir dünya diliyorum” dedi. İl Kültür ve Turizm Müdürü adına açılışta bulunan Yasemin Kılınç, bu tarz etklinlikleri her zaman desteklediklerini belirtirken, festivale kapılarını açan Fransız Kültür Merkezi’nin Müdürü Emmanuelle Houlès “Burası bugünlerde sizin eviniz olacak” dedi. Jüri üyelerinin, finalist filmlerin yönetmenlerinin ve İzmirli sinemaseverlerin de katıldığı açılış töreninde Musicana Band adlı grup, sergiledikleri “Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Dila Hanım, Selvi Boylum Al Yazmalım” gibi film müzikleri performansıyla beğeni topladı. Festivalin “Emek Ödülleri” ise sahiplerini buldu.

EMEK ÖDÜLLERİ VERİLDİ
??????????Oyuncu, senarist, yönetmen ve yapımcı, ayrıca Erkin Koray’ın “Yalnızlar Rıhtımı” adlı şarkısının da söz yazarı olan, Yeşilçam’ın yaşayan efsanesi Kemal İnci ödülünü alırken, İzmir’e olan aşkından ve kısa filmin öneminden bahsederek, “Kısa metraj filmler çekenler çoğalsın, gençleri teşvik edelim. Sinemanın öncülüğüdür kısa filmler. Kısa film festivalleri çok önemli, bu festival 15 yıldır devam ediyor, devam edeceğini de düşünüyorum. İzmir için gurur duyucu bir etkinlik” dedi. Türk Sineması’nın ilk sis makinalarını, patlamalı sahnelerin fünyelerini yapan, yurtdışından jimmy jib, steadicam gibi kamera ekipmanlarını kendi imkanlarıyla getiren Türk Sineması’nın nam-ı diğer Godzilla’sı efsane Set Amiri Selahattin Geçgel ödülünü alırken, enerjisiyle ve esprileriyle ilgi topladı. Tiyatro kökenli sinema emekçisi Kutay Köktürk ödülünü ‘sinemanın tüm emekçileri’ne ithaf ederken, Sadi Çilingir, “Sinemamızın 100. yılında beni bu ödüle layık gören herkese teşekkür ediyorum, sinemayı sevmeye devam edelim” dedi.

FESTİVAL BOYUNCA
3-kutay köktürkKültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Buca Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin desteklediği festivalde; Polonya Animasyonları, Japon Seçkileri, Almanya Seçkileri, Belçika Seçkileri ve özel gösterimlerle beraber 150’yi aşkın kısa film ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacak. Festival kapsamında birçok etkinlik düzenlenecek. Çektikleri kısa metrajlarla geçtiğimiz yıllarda Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde yarışan, sonrasında sinema yolculuklarına uzun metrajla devam ederek, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanan son dönem Türk Sineması’nın genç ve başarılı yönetmenleri Erdem Tepegöz, Erol Mintaş ve Mehmet Bahadır Er genç sinemacılarla buluşacak. Oyuncu ve yazar Nilüfer Açıkalın ile Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran, anılarını ve deneyimlerini paylaşmak üzere İzmirli sinemaseverlerle bir araya gelecek. Film büroları ve çalışma biçimleri ile ilgili olarak deneyimlerini paylaşmak, Türkiye’de kısa film çeken yönetmenlerin sorunlarına çözüm önerileri sunmak, Avrupa Birliği fonları ile ilgili bilgiler vermek ve kardeş şehir Bremen’den kısa film önerileriyle Bremen Film Büro yöneticisi Klaus W. Becker de festivalde olacak. Ege Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi başta olmak üzere, İzmir’deki üniversitelerde de film gösterimleri yapılacak. Festivalin “Gençlik Ödülü” ise, izledikleri filmlere verecekleri oylarla öğrenciler tarafından belirlenecek.

ALTIN KEDİ ÖDÜLLERİ
Ulusal ve uluslararası dallarda kurmaca, belgesel ve animasyon kategorilerinde yarışan filmler Tunç Başaran (Yönetmen), Feza Çaldıran (Görüntü Yönetmeni), Nilüfer Açıkalın (Oyuncu), Klaus W. Becker (Bremen Film Büro Yöneticisi) ve Gulbara Tolomushova (Sinema Yazarı)’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek ve 4 Kasım Salı günü Altın Kedi Ödülleri sahiplerini bulacak.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et