BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, bu sene Türk Sinemasının 100. yılını kutluyor! 15-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, seyirciler yine yerli ve yabancı birçok ödüllü filmi görme şansına erişecek. Geçtiğimiz yıllarda yapılan yönetmelik değişikliğiyle yeni yönetmenlere daha çok şans tanınmaya başlayan Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışan 12 filmin 7'si ilk filmini çeken yönetmenlere ait.

Olağan Mevzular

21. Altın Koza Film Festivali’nde geri sayım başladı!

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, bu sene Türk Sinemasının 100. yılını kutluyor! 15-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, seyirciler yine yerli ve yabancı birçok ödüllü filmi görme şansına erişecek. Geçtiğimiz yıllarda yapılan yönetmelik değişikliğiyle yeni yönetmenlere daha çok şans tanınmaya başlayan Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışan 12 filmin 7’si ilk filmini çeken yönetmenlere ait.

posterAdana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, bu sene Türk Sinemasının 100. yılını kutluyor! 15-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, seyirciler yine yerli ve yabancı birçok ödüllü filmi görme şansına erişecek. Geçtiğimiz yıllarda yapılan yönetmelik değişikliğiyle yeni yönetmenlere daha çok şans tanınmaya başlayan Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışan 12 filmin 7’si ilk filmini çeken yönetmenlere ait.

Belki de ileride sinemamıza damga vuracak yeni yetenekleri keşfetme şiarını benimseyen festivalde tecrübeli yönetmenler de yok değil. Son dönemde geleneklerimiz üzerine yaptığı filmlerle dikkat çeken Derviş Zaim, Balık isimli filmiyle, anaakım sinemanın yükselen yönetmeni Ozan Açıktan ise Silsile‘siyle Ulusal yarışmada heykelciğe uzanmaya çalışacak.

Orhan Kemal 100. Yaşında!

21. Altın Koza Film Festivali’nde ayrıca toplumcu gerçekçiliğin büyük ismi Adanalı yazarımız Orhan Kemal de doğumunun 100. yılında özel gösterimlerle anılacak. Kemal’in anısına oluşturulan bölümde; 72. Koğuş, Gurbet Kuşları, Eskici ve Oğulları ve Tunç Başaran imzalı Murtaza izleyicilerin karşısına çıkacak. Festivalde bu sene Orhan Kemal’in yanısıra bu yıl kaybettiğimiz Çolpan İlhan da Ömer Lütfi Akad’ın 59 yapımı Yalnızlar Rıhtımı filminin gösterimiyle anılmış olacak.

Türk ve Dünya Sineması’ndan

Her yıl seçkin örneklerinin Türkiye prömiyerinin yapıldığı 21.’sinde de Cannes başta olmak üzere prestijli festivallerde gösterilmiş ve geçer not almış filmler yer alacak. Bu seneki Cannes’da Nuri Bilge Ceylan‘ın Kış Uykusu‘na rakip olan Dardenne Kardeşler‘in İki Gece, Bir Gün adlı filmi ‘Dünya Sineması’ bölümünün en dikkat çeken yapıtı. Bunun yanında Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev‘in Leviathan‘ı, 83 yaşındaki efsane Jean-Luc Godard‘ın Dile Veda, Kanadalı usta yönetmen Cronenberg imzasını taşıyan Yıldız Haritası ve ünlü ressam Turner‘ın hayatını konu edinen Mr. Turner da sinemaseverleri hayli heyecanlandıran yapımlar arasında.

***

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et