BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ege Görgün

4 soruda Watchmen ve Alan Moore

Watchmen Landlord

Akşam gazetesinden Mine Akverdi sordu, aklım, bilgim yettiğince, dilim döndüğünce yanıt verdim.


1. Çizgi romanla filmi kiyaslarsan filmi nasıl buldun?

Ben son derece başarılı buldum filmi aslında. Bana sorarsan hiç ihanet etmiyor aslına, benim tespit ettiğim bir saygısızlık yok ortada. Alan ağabey yine neye bozuldu bu sefer anlamadım açıkçası.

2. Alan Moore’un bu hikaye filme çekilemez düşüncesine ne diyorsun?

Alan Moore saygısızlık etmek istemem ama bence seyrettiğimiz film bunun aksini kanıtlıyor.

3. Moore’un sinemaya geçiş yapan çizgi roman uyarlamaları ve özellikle kendi eserleri konusundaki tepkisini haklı buluyor musun?

Onu haklı bulmamaya hakkımız yok. Bu eserleri o yaratmış. Ama elbetteki ne bir romanın, ne de Moore’unki gibi kalın grafik romanların sinemaya firesiz aktarılması mümkün değil. Mühim olan o eserin ruhunu ve duygusunu doğru olarak  aktarabilmek. Bana kalırsa The League of Extraordinary Gentlemen hariç Moore fazla müşkülpesent davranıyor. Ama dediğim gibi onu eleştirmek haddimiz değil. Zaten diğer yandan asıl abes olan Moore karakterinde bir adamın da Hollywood ile barışık olması olurdu. Hollywood Moore’un inandığı her şeyin tam aksini temsil ediyor. Yönetmen Zack Snyder‘in kimi kesim tarafından çok faşist bulunan 300 filiminin yönetmeni olması bile Moore’un bu filmi protesto etmesi için yeterli aslında.

4. Veee son olarak hem kendinde hem de genelde Moore ve orijinal Watchmen’in fanatiklerinde de bu filmi boykot etme eğilimi görüyor musun?

Filmi bir kez daha izlediğimde, kitabı bir kez daha okuduğumda fikrimi değiştirecek bir şey yakalar mıyım bilemem ama, ben filmden büyük keyif aldım. Özellikle kitabı okumamış olanlar için Moore’un mesajını tam taşıyamamış olabilir film ama dediğim gibi sinema söz konusu olduğunda bu fireleri göze almak lazım. Ben bir sinema yazarı olarak buna hazırlıklıyım ve şerbetliyim ama söz konusu benim yarattığım bir çr olsaydı, bu kadar rahat olmayabilirdim. Diğer hayranların da benim gibi düşüneceğini, perdede canlananan çizgilerin büyüsüne kapılıp ayrıntılarla uğraşmayacaklarını düşünüyorum.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et