BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Müzik

5 dakikada HİP-HOP: Hip-hop = Rap + Graffiti + Break Dance + DJ’lik

Hip-hop nedir? Müziksever Ninja

Hip-hop bir müzik türü olmaktan çok daha fazlasıdır. Hip-hop milyonlara nüfus etmiş bir kültürdür. 70’li yıllarda sosyal ve ekonomik anlamda büyük bir baskı altında olan siyahi Amerikan vatandaşlarının, özellikle sokak kültürüyle yetişen genç neslin bir isyanı, bir haykırışıdır. Hip-hop kültürünün dört ana arteri vardır; rap müziği, graffiti, break dance ve Dj’lik.

Hip-hop müziği nasıl doğdu?

Afrika Bambaataa
1970’lerin New York’u. Çeteler arası yaşanan kavgalar, dinmek bilmeyen silahlı çatışmalar banliyö sokaklarını son derece tehlikeli bir hale getirmiş. Polisin bile gece girmeye çekindiği şehrin en fakir semti Bronx o sıralar Black Spades (Kara Maçalar) denen bir çetenin hakimiyetinde. Bu çetenin lideri Afrika Bambaata en yakın dostlarını çete savaşlarında kaybetmiş Karayip kökenli bir siyahi. Bambaata artık sokaklara barış getirmek istemektedir. Bu amacına ulaşmak için de bir oluşumun temellerini atar. Televizyonda izlediği bir belgeselde gördüğü Afrika Zulu savaşçılarından çok etkilendiği için bu oluşuma Zulu Nation adını verir. Zulu Nation kapsamında birlik beraberlik adına açık hava partileri düzenlemeye başlar. Hip-hop kültürünün müzik ayağı olan rap işte ilk kez bu partilerde ortaya çıkar.
DJ Jazzy Jeff
Afrika Bambaata, DJ Jazzy Jeff’in yaptığı funk ve soul ağırlıklı dans müziklerine, DJ Kool Herc tarafından Jamaika davul ritmleri sokulur. Bu ritmlere, konuşur gibi söylenen eleştiri yüklü, kafiyeli sözler ve anonslar da eklenince ileride kitleleri peşinden sürükleyecek bir müzik türünün ilk izleri görülmeye başlamıştır. Herc’in bu müziğe katkısı yalnızca ritmler olmaz. Aynı iki plağı eş zamanlı çalıp, müziği kesintiye uğratmak, ileri geri atlamalar yapmak gibi ilk DJ numaralarını hayata geçiren de Herc olur.

Doğu Batı çekişmesi ve Gangsta Rap

Tupac
Hip-hop camiasında ezelden beri süregelen ve müzik şirketleri tarafından provoke edilen bir doğu-batı kavgası vardır. New York’lu rapper’lar Los Angeles’lılarla kanlı bıçaklıdırlar. Zaman zaman silahlar konuşur. Saldırgan, küfür ve şiddet dolu sözler içeren Gangsta Rap’in bu çekişme sayesinde doğduğunu söyleyebiliriz. Doğu-Batı çekişmesinin doruk noktasına vardığı an ise, önceleri New York’ta birlikte takılan ancak sonradan birbirlerine düşman olan Notorious B.I.G ve Tupac’ın altı ay arayla vurularak öldürüldükleri zamanlardır. Run DMC, Beastie Boys, Wu Tang Clan, Public Enemy, P.Diddy, LL Cool J, Notorious B.I.G ve Jay-Z doğu yakasının (New York) rapper’larıdır.

Hip-Hop sözlüğü:

B-Boy / B-Girl: Break Boy / Girl
DJ: Diskjockey (2 pikap ve plaklar ile dj’ lik yapanlar)
MC: Master of the Ceramonies – Microfon Controller (Rap şarkılarında vokal yapan kişi)
Beat Box / Boon Dox: Seyyar Teyp, Kaset Aleti
Bombing / Bomb: Graffiti yapmak
Busehead / Crackhead: Uyuşturucu bağımlısı
Cypher / Cipher: Açık havada kare içinde freestyle yapan mc’ ler
Five O: Polis
Getto Gestapo: Polis
Dead Presidents / Dead Prez: Para
Wax: Vinyl (Plak)
Dig (Dig it?): Anladın mı?
Dooble: Kısa saç modeli
Foxy: Seksi
A.k.a: Bu isim altında da tanınan (ALSO known AS)
Dj Mixer: İki pikapta çalan müziği karıştırmaya yarayan müzik aleti
Drumcomputer: Davul ritm bilgisayarı
G (guy): Tip, Herif
O.G (Original Gangster): Bir çetede kendini kanıtlayan kişi (katil)
Rock star: Uyuşturucu bağımlısı
Wheels of steel: Pikap (iki tane)

Hip-hop için önemli tarihler:

DJ Grand Wizard Theodore

  • 1978 DJ Grand Wizard Theodore ritmik düzenler oluşturmak için “scratching” tekniğini buldu.
  • 1979 ilk iki rap albümü piyasaya çıktı. King Tim III – Personality Jock / Fatback Band ve Rapper’s Delight / Sugarhill Gang.
  • 1982 Afrika Bambaataa’nın albümü Planet Rock synthesizer ve elektronik davul makinesi kullanan ilk plak oldu.
  • 1980’lerin ortası Hip-hop müziği bir altkültür olmaktan çıkıp popülerlik kazanmaya başladı. Amerikan müzik endüstrisi hip-hop’u keşfetmişti. Üstelik artık beyaz müzisyenler de hip-hop’la ilgilenmeye başlamışlardı.
  • 1986 Beastie Boys’un “(You Gotta) Fight for Your Right (To Party!)”, Run DMC – Aerosmith işbirilğinin ürünü Walk This Way Billboard’da ilk ona girdi.
  • 1988 NWA (Niggaz With Attitude) ilk Gansta Rap albümü Straight Outta Compton’ı yayınladı. Devletin kurumlarına saldıran, şiddet içeren sözleri sansürleme çabası albümün reklamını yapmaktan başka bir işe yaramadı. Bu gruptan bugünün pek çok rap yıldızı ve yapımcısı çıktı: Dr. Dre, Ice Cube ve Eazy-E gibi.

İlginizi çekebilir...

Bu Hafta Ne İzlesem?

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Bu Hafta Ne İzlesem?

Merhaba, Sinema ve TV dünyasında (ki artık ikisi birbirine karıştı) bol gelişmeli bir hafta yaşandı. Kevin Costner’ın yazıp yönetip başrole kurulduğu 3 saatlik Amerikan...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et