BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mutsuz şehir kadınlarını mutlu hissettirmek ya da mutlu şehir kadınlarını daha da mutlu olabileceklerine inandırmak suretiyle prim yapan popüler kültür tüketim maddesi. Benden böyle bir filme muhabet etmemi beklemeyin.

Ege Görgün

Adeta bir kredi kartı reklamı: Ye Dua Et Sev (Eat Pray Love)

Mutsuz şehir kadınlarını mutlu hissettirmek ya da mutlu şehir kadınlarını daha da mutlu olabileceklerine inandırmak suretiyle prim yapan popüler kültür tüketim maddesi. Benden böyle bir filme muhabet etmemi beklemeyin.

Mutsuz şehir kadınlarını mutlu hissettirmek ya da mutlu şehir kadınlarını daha da mutlu olabileceklerine inandırmak suretiyle prim yapan bir popülist kültür tüketim maddesi. Benden böyle bir filme muhabet beslememi beklemeyin.

Film televizyonda sıklıkla karşımıza çıkan kredi kartı reklamlarını hatırlatıyor. En azından seyrederken ben aynı hissiyata gark oldum. Hani hayatın monotunluğunu arkanızda bırakıp hayallerinizi ya da onların sizler için tasavvur ettiklerini gerçekleştireceğinizi söyleyen, hem de bunu aslında sizin olmayan parayla gerçekleştirebileceğinize inandırmaya çalışan reklamları kastediyorum. Bankaların kurduğu o hayali atmosferden ya haciz memuru kapınıza geldiğinde ya da kendinizi attığınız yüksek bir binanın tepesinden hızla düşerken yüzünüze hava çarpınca uyanıyorsunuz.


Ye Dua Et Sev (Eat Pray Love)
de benzer şekilde bu dünyanın gerçekliğine tamamen aykırı bir hayat fantezisi sunuyor. Film çok satan bir kitaptan uyarlanmış. Zaten benim edebiyat placebo’ları olarak gördüğüm, şehirli kadına yönelik o çok satan romanların (beyaz dizilerden hallice olmaları dışındaki farkları ambalajlarının biraz daha cafcaflı olması ve billboard’a varan bir tanıtım gücüne sahip olmaları) tüm klişelerine sahip. Hadi formülü verelim: Murathan Mungan’ın kadın halet-i ruhiyesini anlatan romanlarına Paulo Coelho’nun mistisizm ve ruhani arayış motiflerini ekleyin, üstüne Maeve Binchy’nin egzotizm ve romantizmini koyun.

Sinema olarak, haddinden fazla uzun olması dışında eleştirebileceğim fazla bir şey yok. Ama felsefesi ve içeriğiyle; içi boş, gerçek hayatta karşılığı olmayan sahte söylemiyle, aklı fikri olan herkesin eleştiri getirmesi gerektiğine inandığım bir film. Ama varlığına öyle çok da itirazım yok. Erkeklerin vurdulu kırdılı filmleri varsa, kadınların da böyle prozac filmleri olabilir.

Erkeklere önerim: Sevgilinizin ya da eşinizin sizi bu filme birlikte gitmeye ikna etmesine sakın ha izin vermeyin. Ama fazla hayalperest ya da halihazırde mutsuzsa çıkışta onu bekliyor olun. Çünkü filmin sonunda doğrudan Hindistan’a gitmeye kalkabilir.

Kızlar siz de ısrarcı olmayın lütfen. Siz bir Bank Asya 1. Lig maçı izlemekten ne kadar keyif alırsanız, erkekler de o kadar keyif alacaktır (üstelik maç 90 dakika, bu film 133 dakika). Ve edebiyat placebo’larıyla sizi istismar etmelerine izin vermeyin sistem lordlarının.

Ye Dua Et Sev
Eat Pray Love

Yönetmen: Ryan Murphy

Senaryo: Ryan Murphy, Jennifer Salt, Elizabeth Gilbert (Kitap)

Oyuncular: Julia Roberts, James Franco, Javier Bardem, Billy Crudup, Richard Jenkins

Yapım: 2010, ABD, 133 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et