BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Aldanırım, Aldanırım, Aldanırım…Beeen sana! (Raydan Çıkanlar / Derailed)

Raydan Çıkanlar ters ninja

Sıradanlık okyanusunda nereye varacağını bilmeden her gün aynı simetrik kulaçları atarak yüzen bir adam. Üstelik sevdiği için değil, boğulmamak için yüzen biri. Boğulmamalı çünkü kendini bırakırsa kendisiyle birlikte dibe gidecek bir ailesi var. Bu sorumluluk, suyun kaldırma kuvvetiyle onu yüzeyde tutuyor ama yüzmeyi de zorlaştırıp tatsızlaştırıyor. Bu kırılgan durumda karşısına çıkan bir denizkızı ona çok farklı şeyler hissettiriyor. Böyle şeyler hissedebileceğini bile unutmuş olan adam ilk şaşkınlığını üzerinden atar atmaz bu hislere sarılıyor. Ama çok geçmeden kendini saran bu hislerin aslında zehirli sarmaşıklar olduğunu anlıyor. (27-05-2006)

Filmin özeti yerine metaforlarla – eskilerin deyişiyle istiarelerle dolu bu alegoriyi tercih etmemin sebebi, yalnızca benim bunu yaparken çok keyif almam değil elbette. Asıl sebep, fazladan verilecek bir ipucunun başından sonuna soluk soluğa izleyeceğiniz bol sürprizli bir filmin tadını bozabilme ihtimali. Siz de mümkünse, bu filmin konusunu okumadan gidin sinemaya. Daha dün gösterime giren bir filmi haliyle çoğunuz görmediniz daha. Peki, çoğunun daha izlemediği bir filme ben niye bugünden eleştiri yazısı yazıyorum? Çünkü Türkiye’deki gazetelerde yazan sinema yazarlarının hepsi böyle yapıyor. Çünkü bunu yapmayan diğerlerinin gerisinde kalıyor. Çünkü bu süregelen alışkanlık yüzünden editörlerimiz bizden böylesini istiyor. Neyse, konudan uzaklaşmayalım…

Raydan ÇıkanlarMüthiş oyunculukların sergilendiği Raydan Çıkanlar sıkıcı bir aşk filmi gibi başlayıp, keskin bir virajın ardından seyircisini de, kahramanı gibi cendereye sokan acımasız bir gerilime dönüşüyor. Öyle ki Hitchcock bu filmi ayakta alkışlar gibi geliyor bana. Ustaca yazılmış ve ustaca filme çekilmiş bu öykü aynı zamanda bir “kara film” acımasızlığına da sahip. (Tekrar oldu, farkındayım ama öyle icap ediyor.) Naçizane yazarınızın kriterleri uyarınca Raydan Çıkanlar yılın en iyi Hollywod yapımları olarak öne çıkan Jarhead, Münih, İçerideki Adam, Batman Başlıyor, Karanlık Su, Savaş Tanrısı, Fırtınalı Hayatlar, İskelet Anahtar, Syrianna, Mürekkep Balığı ve Balina gibi filmlerle aynı kefededir.

Raydan Çıkanlar
Derailed
Yönetmen: Mikael Hafström
Oyuncular: Jennifer Aniston, Clive Owen, Vincent Cassel

Eleştiri notu: 4/5
Seyir notu: 4.5/5

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et