BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

Bratislava’da en iyi film: Mid-August Dinner (Pranzo de Ferragosto)

Pranzo de Ferragostobratislava film festivali

10. Uluslararası Bratislava Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü Grand Prix’yi Gianni di Gregorio‘nun yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği Mid-August Dinner (Pranzo de Ferragosto) kazandı.

Bu yıl onuncusu yapılan 10. Uluslararası Bratislava Film Festivali’nde yönetmenlerin ilk ya da ikinci filmleri yarışabiliyor. Frederick Boyer (Fransa), Freddy Ollson (İsveç), György Palfy (Macaristan), Otto Reiter (Avusturya) ve Duşan Trancik‘ten (Slovakya) kurulu ana jüri bu yıl yarışan 14 filmin arasından en iyi film olarak Gianni di Gregorio’nun yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği Mid-August Dinner (Pranzo de Ferragosto) filmini belirlediler.

En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ise The Bastards (Los Bastordos) filminin Meksikalı yönetmeni Amat Escalante oldu.

Atilla Gigor‘un yazıp yönettiği The Investigator (A Nymozo) filmindeki performasıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülüne Zsolt Anger layık görülürken, Philippe Aractingi’nin yönettiği Bombalar Altında (Under the Bombs) filminin başrol oyuncusu Nada Abou Farhat En İyi Kadın Oyuncu seçildi.

bombalar altında / Nada Abou Farhat

Festivalde Uluslararası Film Eleştirmenleri Ödülü’nü ise Bombalar Altında (Under the Bombs) aldı. Bu ödülü alacak film Thomas Rothschild (Almanya), Ege Görgün (Türkiye), Dejan Petrovic (Sırbistan), Balint Szakoly (Macaristan), Ladislav Volko (Slovakya)’dan oluşan FIPRESCI jürisi tarafından seçildi.

Ekümenik Jüri ise Rodrigo Pla‘nın, gittiği her festivalde beğeni toplayan filmi Yasak Bölge‘yi (La Zona) ödüle layık buldu. Ayrıca Bombalar Altında filmini de özel öneri kapsamına alarak mansiyonla ödüllendirdi.

Öğrenci jürisi ise en iyi film olarak Amate Escalante’nin Los Bastardos’unu seçti.

Eva Sarhoug‘un yönettiği Norveç filmi Cold Lunch (Lonsj) Slovak televizyonu özel ödülünü aldı. Solovak televizyonu ayrıca filmi yayın haklarını da satın aldı.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et