BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Müzik

Bu grubun bundan iyisini de yapabilecek potansiyeli var: 2:54 (2:54)

2:54 İrlanda doğumlu, ancak İngiltere Bristol’de büyümüş ve şu an Londra’da yaşayan iki kızkardeşin kurduğu bir indie / post-punk grubu. Collette (vokal) ve Hannah (gitar) Thurlow kardeşlere basta Joel Porter ve davulda Alex Robins‘in eşlik ettiği 2:54 2010 yılı sonunda kurulmuş. Kasım 2011’de Scarlet EP‘sini yayınlayan 2:54, geçtiğimiz Mayıs ayında kendiyle aynı ismi taşıyan debut albümünü çıkarmış.

Burak İşyar

Albümü ilk dinleyişte The Jesus And Mary Chain, Joy Division ve hatta yer yer The Cure gibi gruplardan etkilenildiği gözleniyor. Şarkıların genel yapısı kesik gitarlar, derin ve karanlık bas-davul ritimleri ve melankolik vokallerden oluşuyor. Bu post-punk bas-davul ikilisi üzerine shoegaze gitar ve yumuşak vokallerden oldukça memnun olmakla birlikte acaba müzik bir yerde hızlanıp sertleşecek mi diye düşünmeden de edemedim; özellikle ilk birkaç şarkının formülünün aynı olduğunu görünce: aynı kesik gitarlar ve aynı uyumdaki bas-davul vuruşları ve tabii aynı tarz vokaller!

Ancak bu yazdıklarıma rağmen albümü çok da sıradan bulmadığımı belirtmem gerekir. Örneğin Sugar akılda kalıcı melodisi, metalik gitarları ve dans edilebilir bas ritimleriyle tam bir disco-punk şarkısı. Albüm boyunca sadece mutsuz havada takılan Thurlow kardeşlerin gitarları kapanıştaki Creeping‘de (yine mutsuz havada başlıyor, ancak) bir anda distortionlara bürünüyor ve metalik gitar solo hızlanıyor… ancak tekrar ritim düşüyor. Grup potansiyelinin farkında ama henüz oraya ulaşmak istemiyor gibi sanki.

Bu kadar eleştirdim ama albümü bir haftadır sürekli dinliyorum ve aslında beğendim. Bence en güzel şarkılar Revolving, A Salute, Sugar ve Creeping. Albümü buradan dinleyebilirsiniz.

2:54 (2012)
1. Revolving 4:01
2. You’re Early 4:08
3. Easy Undercover 3:43
4. A Salute 4:24
5. Scarlet 4:40
6. Sugar 4:06
7. Circuitry 4:10
8. Watcher 4:25
9. Ride 3:23
10. Creeping 4:54

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et