BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ercan Dalkılıç

Bu Hafta Vizyona Giren Film(ler) [24 Şubat 2012]: Senden Bana Kalan

Bu hafta sinemalarımıza yalnızca tek bir film konuk oluyor: Senden Bana Kalan. 26 şubat gecesi, yani bu pazarı pazartesiye bağlayan gece Kodak Tiyatrosu’nda tertiplenecek olan 84. Oscar Ödülleri Töreni’nde ‘En İyi Film’ başta olmak üzere 5 kategoride ipi göğüslemeye çalışacak olan Senden Bana Kalan; Sideways ve Schmidt Hakkında filmleriyle tanıdığımız Alexander Payne‘nin yönetmenliğini üstlendiği bir aile draması Herkese iyi seyiler…

Senden Bana Kalan (The Descendants)

 

Yönetmen: Alexander Payne

Senaryo: Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash, Kaui Hart Hemmings (kitap)

Oyuncular: George Clooney, Shailene Woodley, Amara Miller

Yapım: 2011 / ABD / 115 dk.

Alexander Payne, bağımsız sinemadan beslenen bir dille trajikomik öyküler anlatmayı seven bir yönetmen. Özellikle 2000’lerde yaptığı Sideways ve Schmidt Hakkında (About Schmidt) gibi filmlerle yükselişe geçen yönetmen, merkezine aldığı anti-karakterleri hayatın anaforlarına bırakıyor, parçalanmanın eşine gelmiş ailelerin hayatlarından oldukça gerçekçi ve insancıl kesitler sunuyor.

Senden Bana Kalan (The Descendants) da fiziksel olarak değil ama manen parçalanmış bir ailenin hikâyesi aslen. Bir tekne kazası sonucunda eşi komaya giren Matt King (George Clooney), bunun üzerine bir de eşinin ünlü bir emlak danışmanıyla ilişkisi olduğunu öğreniyor! İki kızını yanına alan Matt, hem söz konusu emlak danışmanını bulmak hem de kendisine büyük büyük dedelerinden miras kalan Hawaii’deki arazinin geleceğiyle ilgili bir karar vermek üzere yola koyuluyor. Sideways ve Schmidt Hakkında filmlerinde de eksen karakterler ‘köklerine doğru’ yolculuğa çıkıyor, sonunda da hikâye olumlu bir şekilde nihayete eriyordu.

Filmde bir yandan eşinin ihanetinin Matt üzerindeki etkilerini gözlemlerken, diğer yandan da Matt’in yetkisini elinde bulundurduğu arazinin satış sürecini takip ediyoruz. Söz konusu arazinin satılması doğanın sermayeye peşkeş çekilmesi anlamına geliyor. Arazi üzerine oteller, golf sahaları, paralı plajlar… yapılmak suretiyle burjuvazinin kullanım alanına dönüştürülecek. Ada yerlilerinin hayatına da zarar verecek olan bu projenin hayata geçirilmesine ramak kala, Matt yaşadıklarının da etkisiyle olsa gerek birden imza atmaktan vazgeçiyor.

Payne, kanlı canlı karakterler yaratmada usta bir isim, bu filmde de eksen karakterler çok boyutlu ve inandırıcı. Sid karakteri de çok iyi çizilmiş bir karakter; ancak işlevsiz bana kalırsa, Sid’i dramatik yapıdan çekip çıkarsanız hiçbir şey değişmeyecek gibi.

Naif bir kapitalizm ahlakı eleştirisi olarak tanımlanabilecek Senden Bana Kalan; oldukça trajik bir hikâyeyi ‘kendini iyi hisset’ biçemi içinde anlatan orta yolcu bir Oscar çıkartması.

[xrr rating=3/5]Ercan Dalkılıç

Eşinin geçirdiği kaza sonrası hayatı aniden değişen bir adamın hikayesini anlatan Senden Bana Kalan (The Descendants) güzel bir komedi drama. 5 dalda Oscar adayı film bu yıl 2 Altın Küre ödülü kazandı.Kaui Hart Hemmings’in aynı isimli romanından Alexander Payne’ın uyarladığı film, hayatın her yer gibi Hawaii’de de zorluklarla dolu olduğunu gösteriyor.

Matt King (George Clooney) Honolulu’da avukatlık yapan bir adamdır. Ailesinin kayyumu da olan Matt atalarından kalan büyükçe bir arazinin satış işlemleri için kuzenleriyle bir araya gelmektedir. İşleri oldukça yoğun olan avukat bir gün eşinin denizde kaza geçirdiğini öğrenir. Matt bu haber üzerine küçük kızı Scottie’yi (Amara Miller) yanına alarak büyük kızı Alex’in (Shailene Woodley) yatılı okuduğu okula gider. Alex’i burada sarhoş bir halde bulur ve eve getirir. Fakat, Alex ertesi gün annesi ile kavgalarının sebebini Matt’e söyleyince, Matt büyük bir yıkıma uğrar.

Geçen yılın en iyi filmlerinden biri sayılan Senden Bana Kalan bir yanda aile olabilmenin zorluklarını ve güzelliklerini gösterirken, bir yandan da değişen zamanda geçmişimizi nasıl unutuğumuzu da gösteriyor. Clooney’nin kimi sahnelerdeki mimikleri Nerdesin Birader (O Brother, Where Art Thou?) filmdeki rolünü de hatırlatsa oyunculuğu oldukça iyi. Zaten Matt King rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday.

Yıllar önce Robert Redford ilk yönetmenlik denemesi olan Sıradan İnsanlar (Ordinary People) filmi ile bir deniz kazasında büyük oğullarını kaybeden ailenin nasıl dağıldığını anlatmıştı. Sideways filminden tanıdığımız Alexander Payne ise anneleri ölmek üzere olan, dağılmış bir ailenin nasıl bir araya geldiğini çok hoş bir dille anlatıyor. Komedi – dramalardan hoşlananların beğeneceği Senden Bana Kalan, seyirciye hayatın içinde kendimizce önemli işlerle uğraşırken neleri kaçırdığımızı ve bunları düzeltmek için fırsat bulup bulamayacağımızı sorgulatıyor.

  [xrr rating=3/5]Ali Abaday

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et