BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

Berlinale Günlüğü: Chi-Raq

Amerika’da paranın henüz uğramadığı mahalleleri, sokakları ve insanları anlatıyor Spike Lee “Chi-Raq” ile. Çekilen silahlar, sıkılan kurşunlar ve dökülen kanlarla bugün bile hayallerin ülkesi olan Amerika’nın gizlenen gerçeklerini gün yüzüne çıkarıyor. Chigago ve Iraq sözcüklerinin bir araya gelerek oluşturduğu Chi-Raq, izleyicileri Chigago sokaklarında kaldırımlara dökülen kanlarla, okula gitmek için evden çıkıp kendini mezarlıkta bulan çocuklarla şehrin arka bahçesinde yaşanan vahşete, yaşanan şiddete bir dur demeye çağırıyor.

cdn.indiewire.psdops.com Spike Lee Amerika sokaklarına hâkim çetelerin savaşını, sokağın dili rap müzikle, kafiyeler ve çarpıcı sözcüklerle anlatıyor. Çetelerin kanlı savaşını ve bu savaşın diğer kurbanları eşleri, çocukları; eşlerini ve çocuklarını yaşamak zorunda kaldıkları hayatlar çerçevesinde gösteriyor. Ve başta Chigago olmak üzere diğer birçok eyalette de devam eden nedensiz kavgaları, bitmek bilmeyen nefreti ve nasıl durdurulması gerektiğini “radikal” bir çözüm önererek sonlandırmaya çalışıyor. Chigago’da yalnızca Ocak 2016’da yaşanan silahla ölümün 35 olması, yani her gün bir kişinin Chigago’daki sokak savaşlarında can vermesi, annelerin çocuklarını sokağa gönderememesi, cansız ve canlıların zara gördüğü gerçeği bile filmin önemi adına yeterli.

chiraq-samuel-l-jacksonOyunların, müziğin, sokakta gördüklerinin cazibesine; silahın ve çete üyeliğinin gücüne karşı ebeveynlerin yetersiz kalması sonucu Amerikan sokaklarında yaşanan kaosun perdeye yansıdığı “Chi-Raq” sinema adına izleyiciye pek fazlasını sunmasa da amacı itibariyle çok değerli, çok önemli bir yapım. Spike Lee ise her zaman olduğu gibi Amerika gerçeklerini etkileyici bir dille aktarmaya ve insanları “uyanmaya” çağırmaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir...

Haber

IX. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali Mersin Turnesi başlıyor. Aralık 2022’de dokuzuncusu gerçekleştirilen Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali Apart Sanat Derneği yürütücülüğü, Mersin Sinefil...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et