BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Hayao Miyazaki, Takashi Miike ve son yıllardaki gözdem Hitoshi Matsumoto'nun birer filmine ev sahipliği yapan festival, ayrıca neredeyse ölmüş bir tür olan gialloyu yeniden canlandıran neo-giallo ikilisi Hélène Cattet ve Bruno Forzani'nin son filmi (adına kurban) Bedenindeki Gözyaşlarının Garip Rengi ile de "baş parmaklar yukarı" ambiansı yarattı.

Tuğba Keleş

Civciv Çıkacak !f Çıkacak

Hayao Miyazaki, Takashi Miike ve son yıllardaki gözdem Hitoshi Matsumoto’nun birer filmine ev sahipliği yapan festival, ayrıca neredeyse ölmüş bir tür olan gialloyu yeniden canlandıran neo-giallo ikilisi Hélène Cattet ve Bruno Forzani’nin son filmi (adına kurban) Bedenindeki Gözyaşlarının Garip Rengi ile de “baş parmaklar yukarı” ambiansı yarattı.

!f istanbul

13. İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali tüm hızıyla yaklaşıyor. Yaşantımızı derinden sarsacak yaklaşık iki haftalık film ziyafeti için süpermarket alışverişimizi de hızla yaptık bu sene de çok şükür. Sığınağı doldurduk ve son sürat çarpmaya hazııııırıııızzz!

Tuğba Keleş Tuğba Keleş

Bu sene festival, Japon Sineması açısından benim için üç büyükleri getirmesi dolayısıyla öpüp de başa koyulası cinsinden. Hayao Miyazaki, Takashi Miike ve son yıllardaki gözdem Hitoshi Matsumoto‘nun birer filmine ev sahipliği yapan festival, ayrıca neredeyse ölmüş bir tür olan gialloyu yeniden canlandıran neo-giallo ikilisi Hélène Cattet ve Bruno Forzani‘nin son filmi (adına kurban) Bedenindeki Gözyaşlarının Garip Rengi ile de “baş parmaklar yukarı” ambiansı yarattı.

Kötü film seyretmek için hayatın çok kısa olduğunu düşünenlerin aksine, film konusu okumadan seyrettiğim filmler bini aştığı için bu sene de yalnızca ana başlık altından film seçerek saatlerimi doldurmayı yeğledim. Festivalin benim açımdan vazgeçilmez bölümü Karanlık ve Köşeli ağırlık çalışmalarım arasında yukarıda adı geçen filmlerden başka bir de Blue Ruin / İntikam bulunuyor.

La-bande-annonce-du-jour-L-Etrange-couleur-des-larmes-de-ton-corps

Bu sene yaptığım liste içerisinde gitmeyi çok istediğim halde zaman açısından uygun olmadığı için gidemeyeceğim bir iki film de var. Bunlardan biri müzik grubu The National ile alakalı olan Mistaken for Strangers diğeri de Wong Kar Wai‘nin Yi Dai Zong Shi‘si.

Genel olarak film festivallerinde daha fazla sayıda klasik ya da kült film olsun istiyorum ama sanırım !f İstanbul bunun için kısıtlı bir festival. Dolayısıyla bu yıl da yalnızca bir adet kült filmi seyirci karşısına çıkarıyorlar. Robert Mitchum’lu Night of the Hunter, bu açıdan kaçmaz bir film. Film sonrası dövme dükkanlarında parmaklara Love&Hate harflerini kazıtmak için uzun kuyruklar oluşacağını ön görüyorum.

Kısacası film seyretmek güzeldir. Şu soğuk kış günlerinde sıcak salonlarda kurulup film seyretmekten başka yapılacak daha güzel ne var? (Uyku) Parantez içlerini dikkate almayan sevgili okuyucularımıza biletler konusunda iyi şanslar diler, seyredeceğimiz filmler hakkında yeniden bu sayfalarda buluşmak üzere derim. Kalın sağlıcakla…

L’İST’ANBUL

Blue Ruin / İntikam (ABD-2013)

L’etrange Couleur Des Larmes De Ton Corps / Bedenindeki Gözyaşlarının Garip Rengi (Belçika, Fransa, Lüksemburg-2013)

Mogura No Uta – Sennyû Sôsakan: Reiji / Köstebek Şarkısı: Gizli Ajan Reiji (Japonya-2013)

Kaze Tachinu / Rüzgar Yükseliyor (Japonya-2013)

Under The Skin / Derinin Altında (İngiltere-2013)

Yi Dai Zong Shi / Büyük Usta (Hong Kong, Çin-2013)

Mistaken for Strangers (ABD-2013)

R100 (Japonya-2013)

The Night of the Hunter (ABD-1955)

İlginizi çekebilir...

Vizyon

Alex Garland bize, çok da olası görünmeyen bir iç savaş filmi sunarken aslında zeminini sağlam bir temele oturtuyor.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et