BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Haziran 1975’te Atıf Yılmaz yönetmenliğinde çekilen Deli Yusuf’un setinde filmin başrol oyuncusu Cüneyt Arkın aldığı kurşun yarasıyla kanlar içinde yere yıkılır. Filmde böyle bir sahne yoktur. Kurşun gerçektir. Tabi kanlar da…

Yeşilçam

Aman Allahım! Cüneyt Arkın’ı vurdular!

Haziran 1975’te Atıf Yılmaz yönetmenliğinde çekilen Deli Yusuf’un setinde filmin başrol oyuncusu Cüneyt Arkın aldığı kurşun yarasıyla kanlar içinde yere yıkılır. Filmde böyle bir sahne yoktur. Kurşun gerçektir. Tabi kanlar da…

Haziran 1975’te Atıf Yılmaz yönetmenliğinde çekilen Deli Yusuf’un setinde filmin başrol oyuncusu Cüneyt Arkın aldığı kurşun yarasıyla kanlar içinde yere yıkılır. Filmde böyle bir sahne yoktur. Kurşun gerçektir. Tabi kanlar da…

Deli Yusuf filminin 1976 yılında kazandığı Altın Portakal’ın yanı sıra kendince de bir şöhreti vardır. Popüler kültürde isim yapmış Herbie, Chitty Chitty Bang Bang ve KIT (Kara Şimşek) gibi akıllı otomobillerjenerayonuna bizim de bir temsilci sokmamıza vesile olmuştur bu film. Üstelik Kadir Savun’un canlandırdığı mucit-tamirci Deli Yusuf Usta’nın atölyesinde inşa edip kendi adını verdiği bu akıllı aracın diğerlerinde olmayan bir özelliği vardır. Bu özelliği Deli Yusuf filmin kötü adamı Abbas Bolulu’nun (Ali Şen) üstünden geçtikten sonra ifşa olur. Üstünden geçerken, affedersiniz büyük abdestini Bolulu’nun başına bırakıvermiştir. Kısacası literatürde kaka yapan tek otomobildir Deli Yusuf. (Arada sırada da kişner)

Deli Yusuf’un kadın başrol oyuncusu Zerrin Arbaş, 2003’te kaybettiğimiz Derya Arbaş’ın annesidir. Derya Arbaş, Deli Yusuf çekilirken 7 yaşındaydı. Derya bu filmden 1 sene önce (1974) Zerrin Arbaş’ın oynadığı Battal Gazi’nin Oğlu filminde annesinin çocukluğunu oynamıştı.

İşte Cüneyt Arkın’ın Yusuf Usta’nın oğlu Ali’yi canlandırdığı bu filmin çekimlerinin üçüncü gününde akıl almayacak bir olay gerçekleşir. Erman Film çalışanları sabah erken saatlerinde İçerenköy’deki seti hazır ettikten sonra Arkın arabasıyla gelir. Sahnesini oynamak üzere tek başına yolun ortasına geçer. O sırada Arkın’ın arkasının dönük olduğu taraftan bir silah sesi duyulur. Kimse ne olduğunu anlamaz. Ta ki sol bacağını tutan Cüneyt Arkın’ı yere yığılı vaziyette görene kadar. Biri Yeşilçam’ın yakışıklı jönünü vurmuştur. Yakınlardaki inşaatın temelleri arasına gizlenerek ateş eden 20’li yaşlardaki, kısa boylu, kavruk adamın adı Hasan Baykara’dır. Setteki işçilerden birinin arkadaşı olduğu ortaya çıkar hemen. Sarı Hasan lakaplı bu adam da zaman zaman set işçiliği yapmaktadır. Arkadaşı, onun üstünde bütçesini yetmeyeceği aşikar şık giysilerle ve cepleri para dolu olarak birkaç gündür sete geldiğini anlatır polise. Silah sesini duyduğunda o yana dönmüş ve Baykara’nın tutukluk yapan silahıyla boğuştuğunu görmüştür.

Yani ikinci mermiyi sürebilse Cüneyt Arkın’a ateş etmeyi sürdürme niyetindeydi Baykara. Soğukkanlılığı elden bırakamayıp, “Yakalayın!” diye bağıran Arkın oluyordu. Ama Baykara plakası bezle kapatılmış Murat 124 marka otomobille olay yerinden hızla uzaklaşır. Hemen hastaneye kaldırılır Arkın. Bereket kurşun sol baldıra girip kemiğe zarar vermeden dışarı çıkmıştır. Küçük bir operasyon ve tetanoz iğnesi yeterli olur.

Söylentiler Baykara’yı suikaste azmettirenin bir film şirketi sahibi olduğu yönündedir. Cüneyt Arkın’la film çekmek isteyen şirket aktörden yüz bulamayınca veyahut verilen bazı sözler yerine getirilmeyince böyle bir yola başvurmuştur. Polis çok geçmeden Hasan Baykara’yı ele geçirir. Baykara söylentileri haklı çıkarırcasına bu işe kendisini Deniz Kalkavan adlı bir filmcinin zorladığını iddia eder. (Milliyet / 11-06-1975)

Soruşturmanın bundan sonrası basına pek yansımamış. Söylentilerle ve Baykara’nın ifadeleriyle dillendirilen husumet gerçekten vardıysa da, bu olayın ardından tamamen unutulmuş, unutturulmuş. Olayda adı geçen Kalkavan Film’in sahibi olan Deniz Kalkavan da sonraki yıllarda Cüneyt Arkın ve yönetmen Remzi Jöntürk ile Yarınsız Adam (1976) ve Yıkılmayan Adam (1977) gibi filmler çekti. İşin bundan sonrası ilginçleşiyor. Çünkü internette Türk filmleri veritabanı olarak hizmet veren Sinematurk.com’da Yıkılmayan Adam’ı aratıp filmin yapımcılarına baktığımız zaman Kalkavan’la birlikte bir başka yapımcının daha ismi çıkıyor karşımıza: Hasan Baykara. Tabi bu belki de rastlantının böylesi dedirtecek cinsten bir isim benzerliği. “Ah Yeşilçam, ne sırlarla dolusun sen!” demeyelim de ne yapalım, değil mi sayın seyirciler..

Kaynak: Ses Dergisi, Milliyet

Deli Yusuf (1975)

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Senaryo: Umur Bugay, Bülent Oran, Berrin Giz, Atıf Yılmaz
Yapımcı: Hürrem Erman
Müzik: Cahit Berkay

Oynayanlar: Cüneyt Arkın, Zerrin Arbaş, Kadir Savun, Ali Şen, Erol Keskin

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et