BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Herkesin unutamadığı ya da son sözünü söyleyemediği bir sevgilisi olmuştur. Deniz Seviyesi bunun üzerine kurulmuş bir hikaye...

Bir Film Hakkında

Ödüllü Film Deniz Seviyesi 17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’ndeydi

Herkesin unutamadığı ya da son sözünü söyleyemediği bir sevgilisi olmuştur. Deniz Seviyesi bunun üzerine kurulmuş bir hikaye…

ty3050

Herkesin unutamadığı ya da son sözünü söyleyemediği bir sevgilisi olmuştur. Deniz Seviyesi bunun üzerine kurulmuş bir hikaye…

 Fatma Serdaroğlu Fatma Serdaroğlu

Damla 8 sene önce New York’a giden ve Amerikalı eşi (Kevin) olan başarılı bir iş kadınıdır. 6 aylık hamiledir. Fakat kendisini henüz anne olmaya hazır hissetmez. Bunun, geçmişi ve Türkiye’de bıraktıkları ile ilgisi vardır. Çocukluğunu geçirdiği yazlık evin satılacağını öğrendiğinde kocasıyla beraber Ayvalık’a gelir. Aslında onun buraya gelme amacı geçmişi ile hesaplaşmaktır. Nedenini söylemeden terk ettiği eski sevgilisi Burak ile yüzleşen Damla, senelerce sakladığı sırrı Burak’a anlatmak zorunda kalır.

 Esra+Saydam+Nisan+Dag+2015+Sundance+Film+Festival+to8Odwr0cNNl

Deniz Seviyesi, aradaki mesafelere rağmen unutulamamış bir aşkın öyküsü. Film, geçmişin izlerini silememiş bir kadının iyileşme ve büyüme yolculuğunu konu alıyor. Fakat bunu yaparken izleyiciyi duygusallığa boğmuyor. Bu açıdan bakılınca filmin oldukça gerçekçi bir yönü olduğu söylenebilir. Film, hayatları tamamen değişmiş iki kişinin bitmiş bir aşkın ardından bir araya gelince hissedilebileceklerini duygu sömürüsü yapmaya gerek duymadan olanca çıplaklığı ile anlatıyor.

Deniz Seviyesi 21. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, En iyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik ödüllerinin sahibi oldu. Filmin oyunculukları oldukça başarılı gerçekten de. Olumsuz eleştiriler de yapıldı fakat filmin genel olarak izleyiciyi bir yerden vurduğu söylenebilir. Söyleşide Esra Saydam’ın dile getirdiği gibi, filmin sonunda Damla ve Burak’ın son bir kez konuşması ve birbirine sarılması, filmin izleyiciye bir hediyesi. Herkesin yarasını saramadığı ve ‘neden’ ya da ‘keşke’ dediği hüzünlü bir aşk hikayesi vardır ya da olacaktır. Deniz Seviyesi, bunun hesaplaşması ile bitiyor. Damla ile birlikte izleyici de bu anlamda bir tür rahatlama yaşıyor.

kl

Filmin yönetmenlerinin oldukça samimi bir şekilde dile getirdikleri gibi kişisel deneyimlerin ve yaşanmış küçük olayların detaylandırdığı bir film Deniz Seviyesi.

Yönetmenler hakkında kısa bir bilgi:

İstanbul’da dünyaya gelen yazar ve yönetmen Esra Saydam, sinema eğitimi almak için ABD’ye gitmiştir. Saydam, Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrenimi sırasında, aynı üniversitede öğrenim gören, yazar ve yönetmen Nisan Dağ ile tanışır. Dağ ayrıca, animasyon üzerine de çalışmaktadır; Soğan Çocuk (Onion Boy, 2011) ve Muhteşem Balıkadam (Marvellous Fishman, 2014) isimli iki kısa film yönetmiştir. Yönetmenlerin “Bizim için çok kişisel bir anlamı var.” dedikleri Deniz Seviyesi (Things I Cannot Tell, 2014), ikilinin ilk uzun metrajlı filmleridir.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et