BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

müsait bir zamanda girebilir misin dvdye Ters Ninja 16.06.2015 [Bu iletiyi gelen kutunun en üstünde tut] Kime: Serkan Çellik‘Pislik Herif’ Dom HemingwayBİR YANIYLA KADERSZİLİĞİNİ HAK EDECEK KADAR İŞE YARAMAZ, ŞİDDETE EĞİLİMLİ AZILI BİR SUÇLU; DİĞER YANIYLA KARISI VE KIZINA KARŞI VİCDAN AZABI ÇEKEN, DUYGUSAL BİR TİP. BU PİSLİĞİN HER HALİ AYRI KOMİK.

DVD

Ev Sineması: ‘Pislik Herif’ Dom Hemingway

müsait bir zamanda girebilir misin dvdye
Ters Ninja
16.06.2015
[Bu iletiyi gelen kutunun en üstünde tut]
Kime: Serkan Çellik

‘Pislik Herif’ Dom Hemingway

BİR YANIYLA KADERSZİLİĞİNİ HAK EDECEK KADAR İŞE YARAMAZ, ŞİDDETE EĞİLİMLİ AZILI BİR SUÇLU; DİĞER YANIYLA KARISI VE KIZINA KARŞI VİCDAN AZABI ÇEKEN, DUYGUSAL BİR TİP. BU PİSLİĞİN HER HALİ AYRI KOMİK.

Dom-Hemingway-Review_612x380

Bir yanıyla kadersizliğini hak edecek kadar işe yaramaz, şiddete eğilimli azılı bir suçlu; diğer yanıyla karısı ve kızına karşı vicdan azabı çeken, duygusal bir tip. Bu pisliğin her hali ayrı komik.

sisko-ninja Landlord

Richard Shepard’ın hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini üstlendiği Dom Hemingway,  alışageldiğimiz mizahla karışık eğlenceli İngiliz suç filmlerinin bir başka örneği. Filme adını veren Dom Hemingway, patronu Bay Fontaine’i ele vermediği için on iki yılını hapiste geçirmiş bir kasa hırsızı. Hapisten çıktıktan sonra, hakkı olan parayı almak üzere Fontaine’in yanına gidiyor. Orada yaşananların ve gitgide dibe vuruşunun sonrasında tek derdi, babalık nedir bilmediğinden kopuk bir ilişkileri olan kızının kendisini affetmesi haline geliyor.

This image released by Fox Searchlight Pictures shows Jude Law in a scene from "Dom Hemingway." (AP Photo/Fox Searchlight Pictures, Nick Wall)

Film aslında çok mühim bir hikaye anlatmıyor, zaten öyle bir derdi var gibi de görünmüyor. Çok derinlemesine incelerseniz eksikler bulursunuz muhakkak. Ancak adı üstünde, bu Dom Hemingway’in hikayesi. Filmde Dom karakterini Jude Law’ın oyunculuğuyla izliyoruz. Ama ne izlemek. Şimdiye dek zihnimize  yakışıklılığıyla kazınan Jude Law, bu filmde tam on beş kilo alıp kelleşip göbeklenmiş haliyle oyunculuğunu konuşturuyor. Sanki filmin senaryosu özellikle Jude Law büyük büyük oynasın, dur durak bilmeden uzun uzun tiradlar atsın diye yazılmış izlenimi veriyor. Arkadaşlarını satmadığı, haklarında tek kelime etmediği, kısacası “ötmediği” için tam on iki yılını kodeste geçiren Dom’un içinde artık ne kadar çok öfke ve söylenmedik laf birikmişse,hapisten çıktıktan sonra içinde hiçbir şey tutamamasını, aklından geçenlerin hepsini taramalı tüfek gibi dışa vurmasını anlatmada Jude Law son derece başarılı. Açılış sahnesindeki monoloğu ise bambaşka!

static1.squarespace.com

Dom Hemingway çok konuşan, çok içen, kasa hırsızlığından başka bir şey bilmeyen, çok parası olsa da cebinde kuruş tutamayan, uyuşturucu ve seks düşkünü azılı bir suçlu. ‘Pislik Herif’in ta kendisi… Ancak bu adama kızmak yerine kah gülüyor, kah üzülüyorsunuz. Sonuçta onun da kendine göre bir ahlak anlayışı var; suç ortaklarını polise gammazlamaması da  bundan kaynaklanıyor. Dom’un hayatının bir değişmezi suçsa bir diğer değişmezi de, Richard E. Grant’ın canlandırdığı, Dickie. Adeta bir  şizofrenin çoğul kişiliklerinden sağduyulu olanını temsil edermiş gibi, sürekli Dom’un yanında ve ona akıl veriyor. Birlikte Laurel ve Hardy ya da Watson ve Holmes gibi tuhaf ve komik bir ikili olmuşlar. Dom’un kızı rolündeyse sürpriz bir isim var kadroda; Game Of Thrones’un yıldızı Emilia Clarke. Pek fazla görünmemesine rağmen şarkılarıyla ve varlığıyla renk katıyor. Hepsinin birleşiminden de bol kahkahalı bir eğlencelik ve sürpriz bir final ortaya çıkıyor

f59ef8c6-265c-441c-a6c9-187777459d37Dom Hemingway (2013)

Yönetmen: Richard Shepard

Senaryo: Richard Shepard

Oyuncular: Jude Law, Richard E. Grant, Demian Bichir

2013 / BK / 93 dk.

Şirket: Bir Film

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et