BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bubba Ho-Tep Yönetmen: Don Coscarelli Oyuncular: Bruce Campbell, Ossie Davis

Kült Filmler

Elvis ölmedi, inanmıyorsanız Kennedy’ye sorun! (Bubba Ho-Tep)

Bubba Ho-Tep
Yönetmen: Don Coscarelli
Oyuncular: Bruce Campbell, Ossie Davis

Girdiği tuvaletlerde hiyeroglifle duvar yazısı yazan bir mumya, Afro-Amerikalı bir J.F. Kennedy ve tacını kaybetmiş bir Kral, nam-ı diğer Elvis Presley! (7 Temmuz 2006)

Phantasm, Beastmaster gibi yazıp yönettiği bağımsız korku filmleri sayesinde türün meraklıları arasında efsaneleşen bir yönetmen Don Coscarelli. Kendine yakışır şekilde karşımıza yine sıra dışı bir filmle çıkıyor. Bir korku filmi olmaktan çok mizahi bir çalışma Bubba Ho-Tep. Bildiğimiz (ya da öyle sandığımız) yakın dönem popüler kültür tarihine ve çoğunluğun fikir birliğine vardığı klişelerle örülü gündelik hayatımıza alternatif teşkil edebilecek bir hikaye anlatıyor. Doğu Teksas’taki bir düşkünler evinin yaşlı sakinlerinden biri kendisinin, yıllar önce bir benzeriyle yer değiştirip daha sıradan bir hayatı seçen Elvis Presley olduğunu iddia etmektedir. Ne yazık ki ona inanan tek kişi yine buranın sakinlerinden biri olan ve siyahi olmasına rağmen kendisinin ABD eski başkanı Kennedy olduğunu düşünen Jack’dir. İddiasına göre Dallas’taki suikast girişiminden sonra onu buraya yatırmışlardır. Tabi cilt rengini siyaha dönüştürdükten sonra.

Komplo teorileri ile böylesine dalga geçerek ama bir yandan seyirciye neden olmasın dedirterek başlayan film Elvis’in iç sesiyle durumunu, çevresinde olanları ve geçmişini değerlendirmesiyle ilerliyor. Kara mizahın hasının yapıldığı bu bölümlerin ardından geceleri ortaya çıkıp yaşlı hastaları teker teker öldüren ve onların ruhunu emen bir mumya ortaya çıkıyor. Bizim iki kafadar da bu mumyanın hakkından gelmeye karar veriyor. Kimse onların öyle olduğuna inanmasa da onlar olduklarına inandıkları kişiler gibi hareket ediyorlar: Kral ve Başkan.

Film bu ilginç konusunu korkudan western’e, bilim-kurgudan polisiyeye pek çok türde roman ve kısa öyküler yazmış Joe R. Lansdale’a borçlu. Aynı zamanda Uzakdoğu Dövüş sanatları ustası olan Lansdale alaycı bakışı ve hikayelerinde inşa ettiği absürd durumlarla müstesna bir yazar. Lansdale’in bu filme uyarlanan kısa romanı Bram Stoker Ödülü kazanmıştı.

Bubba Ho-Tep (2002)
Yönetmen: Don Coscarelli
Oyuncular: Bruce Campbell, Ossie Davis
Eleştiri notu: 3.5/5
Seyir notu: 4 / 5

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et