BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ercan Dalkılıç

Emrah Kaman: “Kendi güldüğümüz mizahı yapıyoruz.”

Kardeş Payı dizisinin Emrah’ı olarak tanınan Emrah Kaman’ın senaryosunu kardeşi Murat Kaman’la yazdığı, aynı zamanda başrolünde boy gösterdiği Kaçma Birader bugün vizyonda! Daha önce birçok TV dizisinin senaryosuna da emek veren Kaman’la yeni filmi Kaçma Birader’i konuştuk…

Kardeş Payı dizisinin Emrah’ı olarak tanınan Emrah Kaman’ın senaryosunu kardeşi Murat Kaman’la yazdığı, aynı zamanda başrolünde boy gösterdiği Kaçma Birader bugün vizyonda! Daha önce birçok TV dizisinin senaryosuna da emek veren Kaman’la yeni filmi Kaçma Birader‘i konuştuk…

Kacma Birader - Ilk Gorseller (2)

Leyla ile Mecnun, Düğün Dernek, Kardeş Payı gibi yapımlarla oldukça farklı bir mizah anlayışı görmeye başladık izleyiciler olarak? Kaçma Birader, bu mizah anlayışının neresinde duruyor tam olarak?

Aslında bilinçli bir şekilde bir konumlandırma yapıyoruz ardından bunun üzerine pozisyon alıyoruz diyemem… Yani bir senaryo yazarken hadi buna biraz Kardeş Payı koyalım biraz Snatch biraz da Hababam Sınıfı gibi kararlar alıp ardından yazmaya başlamıyoruz. Komedi yazarken aslında hep aynı şeyi yapıyoruz. Kendi güldüğümüz mizahı yapmak… Sadece sinema için daha özenli davranıyoruz mümkünse en güzel esprilerimizi buraya yazıyoruz diyebilirim.

“Kaçma Birader” için biraz Yeşilçam’dan, biraz da yöresel mizah yapan “Dondurmam Gaymak” vb. filmlerden besleniyor diyebiliriz. Senaryoda da kardeşiniz Murat Kaman’la birlikte imzanız var. Yaratım sürecinde göz önünde bulundurdunuz mu bunları?

Kaçma Birader tamamen bizim elimizden çıkan ilk sinema filmi… Bu anlamda çok özendiğimiz bir iş oldu. Hem senaryoyu yazarken, hem çekim sürecinde çok özenli davranmaya çalıştık. Basit bir film olmasın istedik açıkçası… Neticede eğer bu bahsettiğiniz durum ortaya çıkmışsa amacımıza ulaşmışız demektir.

Kacma Birader - Ilk Gorseller (5)

Komedi türünde bir enflasyon olduğu çok açık sinemamızda… Vizyona giren komedi filmlerinin birçoğu tam anlamıyla batıyor. “Kaçma Birader” bu komedilerin arasından hangi farklarıyla sıyrılacak sizce? Gişede ne bekliyorsunuz?

Yaptığımız mizahın seyirciyi güldürüp güldürmeyeceği konusunda çok antrenmanlıyız. Uzun yıllardır televizyon dizileriyle bu mizahı test edip, kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Seyirci de son zamanlarda bize ve arkadaşlarımıza çok teveccüh göstermeye başladı. Kaçma Birader de bu yaptığımız mizahın son temsilcisi… O anlamda ben yaptığımız işe güveniyorum. Açıkçası ben yaptığım hiçbir işe “çok komik oldu, şöyle başarılı oldu, böyle muhteşem oldu” demeyi sevmiyorum. İnsanların çevresinde mutlaka Kaçma Birader‘e giden bir kişi olacaktır. O’na sorsunlar eğer “yok gitme, beğenmedim, gülmedim” derse gitmesinler. Ama bunu duymayacaklar bence… Çok çalıştık çünkü bu iş için…

Gişe konusuna gelince… Ben yapımcı değilim, bu yapımcıların işi… Herhangi bir tahmin konusunda hayatım boyunca hep yanılmışımdır.

Kacma Birader - Ilk Gorseller (1)

Emrah ve Murat Kaman Kardeşlerin bundan sonraki projeleri ne olacak? Komediden mi devam edeceksiniz çalışmaya?

Valla mümkün olduğunca fazla film yapmak istiyoruz. Film çekmeyi çok sevdik. Sadece komedi değil, dram da yapalım, aksiyon da çekelim istiyoruz. Ama tabii bütün bunları belirleyecek olan Kaçma Birader‘in kaderi olacak…

Son zamanlarda komedi filmlerindeki cinsiyetçi yaklaşımlar rahatsız edici bir hal almıştı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Biz mümkün olduğunca kimseyi kırmadan mizah yapmaya çalışıyoruz. Bu hususta şöyle bir yöntem belirledik. Kendimize farklı cinsel tercihlerden, azınlıklardan, feministlerden vs oluşan bir okuma grubu belirledik. Her yazdığımız senaryoyu onlara okutup kendilerini üzen, kırılabilecekleri bir şey olup olmadığını soruyoruz. Ama açıkçası ne yazık ki ülkemizde artık birçok durum gibi burada da insanlar fikirlerini çok sert ve uzlaşmaz bir şekilde dile getiriyorlar. Birbirimize bağırarak hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Eğer bir filmde cinsiyetçi bir yaklaşım varsa bunun neden ve nasıl olduğunu, kimi nasıl kırabileceğini kimse kimseye anlatmıyor. Ya da diğer tarafta para kazanma uğruna neyi kırıp döktüğünü bilmeden çok hoyrat işler yapılabiliyor. Ben bu sorunların yavaş yavaş da olsa çözüleceğini düşünüyorum. Yeter ki gerçekten samimi bir şekilde birbirimizi anlamaya çalışalım.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et