BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Kimilerine göre tüm zamanların en iyi aksiyonu Baskın 2, dört dalda Oscar adayı Başka Sinema filmi Umudun Peşinde, Kevin Macdonald’ın son kurmacası Seninle Yaşıyorum ve Miyazaki ustanın veda eseri Rüzgâr Yükseliyor DVD raflarında.

DVD

Ev Sineması: Baskın 2, Umudun Peşinde, Seninle Yaşıyorum ve Rüzgâr Yükseliyor

Kimilerine göre tüm zamanların en iyi aksiyonu Baskın 2, dört dalda Oscar adayı Başka Sinema filmi Umudun Peşinde, Kevin Macdonald’ın son kurmacası Seninle Yaşıyorum ve Miyazaki ustanın veda eseri Rüzgâr Yükseliyor DVD raflarında.

philomena-title-banner

Kimilerine göre tüm zamanların en iyi aksiyonu Baskın 2, dört dalda Oscar adayı Başka Sinema filmi Umudun Peşinde, Kevin Macdonald’ın son kurmacası Seninle Yaşıyorum ve Miyazaki ustanın veda eseri Rüzgâr Yükseliyor DVD raflarında.

BASKIN 2

Galler doğumlu Gareth Evans’ın Endonezya’ya taşındıktan sonra geleneksel dövüş sanatı Pencak Silat’tan çok etkilenmesi sonucu çekmeye karar verdiği üçüncü uzun metrajı Baskın (Serbuan Maut); 1,1 milyon dolarlık ufacık bütçesine karşın baştan sonra heyecan verici aksiyon sahneleriyle doluydu. Tamamı Endonezya’da çekilen yapım; özel bir operasyon timinin şehir dışındaki otuz katlı, her katı farklı nedenlerle hüküm giymiş suçlularla dolu binaya baskın yapıp, peşinde oldukları uyuşturucu tacirini yakalama çabasını konu etmişti. Aksiyon tutkunları için 2011’in en büyük sürprizi olan Baskın; Amsterdam, Dublin ve Toronto’da aldığı ödüllerin ardından İstanbul Film Festivali’nde gösterilmiş, ülkemizde de ilgi görmüştü. Hollywood tarafından yeniden çevriminin yapılacağı duyurulduktan sonra Evans’dan devam filmi geldi.

The Raid 2 … essentially a bigger, more expensive remake.

İlk filmin bittiği noktanın iki saat sonrasında başlayan Baskın 2, gizli polis Rama’nın görev için hapse girip önemli birinin güvenini kazanma çabasını öyküleyerek başlıyor. İlkinin aksine birden fazla mekânda geçen yapım aksiyonun dozunu da yükseltmiş. Özellikle hapishanedeki çamur dövüşü ve finaldeki Ters Ninja kanununa uyumlu bire bir karşılaşma görülmeye değer.

article-0-1CF677B800000578-127_634x395

Şüphesiz Baskın 2’nin stilize kamera hareketleri ve atmosferi The Matrix serisine çok şey borçlu. Hatta onlar olmasa bu da olmayabilirdi. Fakat bunu taklit etmemiş, öyküsüne yedirmeyi başarmış. İlk izlemede anlaması güç, karmaşık kamera hareketleri etkileyici. Görüntü yönetmeninin dövüşçülerle birlikte bizi de sarsması, dans gibi.

THE-RAID-2-car-chase

Özel Seçenekler: Filme ait dört adet fragman, iki adet kamera arkası belgeseli, fotoğraf galerisi; Türkçe menü, dublaj ve altyazı mevcut.

 

48c9316d-4903-4bb9-bc27-861f401ab2c1Baskın 2 (The Raid 2: Berandal)

Yönetmen: Gareth Evans

Senaryo: Gareth Evans

Oyuncular: Iko Uwais, Yayan Ruhian, Arifin Putra

2014 / Endonezya-ABD / 150 dk.

Şirket: Bir Film (Calinos Films)

 

UMUDUN PEŞİNDE

Philomena, ismini aldığı kadının gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. Hoşlandığı adamdan hamile kalınca ailesi tarafından Roscrea isimli Katolik manastırına gönderilen ve burada bebeğini doğurup karşılığında köle gibi çalıştırılan genç Philomena’nın bebeği, rahibeler tarafından Amerikalı bir aileye satılır. Oğlunun ellinci doğum gününde olanları kızına ilk kez anlatan Philomena, onun ısrarları sonucu gazeteci Martin Sixsmith ile buluşur. BBC’nin Washington muhabiriyken kovulan Sixsmith önceleri bu insan hikayesine mesafeli yaklaşsa da, ayrıntılar ortaya çıktıkça duygularıyla hareket etmeye başlar ve ikili elli yıldır gizlenen gerçeklerin peşine düşer.

philomena-movie-coogan-dench-martin-570x294

İki kez Oscar adayı olmuş İngiliz yönetmen Stephen Frears incelikli senaryoya uygun ılımlı bir ton tutturmuş. Yürek burkan olaylar yaşamın doğal mizahından sıyrılmadan, acı tatlı bir dengeyle anlatılmış. Judi Dench ve senaryoya da katkıda bulunan Steve Coogan arasındaki ilişki “tuhaf çift” komedilerindekine benzer.

PhilomenaOPEN_2701464b

Özel Seçenekler: Başka Sinema Seçkisi’nin 17 numaralı diski olarak karşımıza çıkan Umudun Peşinde özel karton kutuyla geliyor. Filmin künyesinin yanı sıra yönetmenin filmografi ve biyografisini içeren paket koleksiyonluk. Diskte filme ait iki adet fragman, üç dakikalık yapım belgeseli, bizi öykünün gerçek kahramanlarıyla tanıştıran 24 dakikalık Philomena’ya Yolculuk, tamamını Steve Coogan ve Jeff Pope’un yorumu ile izleme seçeneği, İngilizce sesli betimlemeyle izleme seçeneği, Türkçe dublaj ve altyazı bulunuyor.

 

88c6152f-5e7d-483d-ae3e-7717d480b6f3Umudun Peşinde (Philomena)

Yönetmen: Stephen Frears

Senaryo: Steve Coogan, Jeff Pope, Martin Sixsmith (kitap)

2013 / BK-ABD-Fransa / 98 dk.

Şirket: Bir Film (Calinos Films)

 

SENİNLE YAŞIYORUM

Annesinin ölümünün ardından yeniden evlenen babası bir de bebek sahibi olunca Daisy’i İngiltere’ye, teyzesinin yanına gönderir. Sürekli ellerini yıkayan, bakterilerden korktuğu için peynir bile yemeyen genç kız; burada alışık olduğu yaşamın zıddıyla karşılaşır. Teyze işi nedeniyle evde duramadığından, üç kuzeni ve komşunun oğlu çiftliği sahiplenmiştir. En büyüğü on altı yaşında olan çocuklar doğanın sundukları ile adeta cennette yaşamakta, bütün günlerini bitki ve hayvanlarla iç içe geçirerek mutlu sürdürmektedir. Ne var ki Londra’ya nükleer saldırı gerçekleştirilir ve ülkede yaşam altüst olur. Kural uygulayıcı büyükler doğanın koynunda güvende olan çocukları zorla birbirinden koparır.

how.i.live.now.new.cb2

Seninle Yaşıyorum türler arasında gezen ilgi çekici bir öyküye sahip. Oscar’lı belgeselci Kevin Macdonald dördüncü uzun metraj kurmacası için yumuşak tonlarda seyreden bir kıyamet sonrası atmosfer yaratmış. Büyüme sancıları, gençlik aşkları, savaşın götürdükleri ve doğa-teknoloji çatışması aynı potada eritilmiş.

9451_1

Özel Seçenekler: Başka Sinema Seçkisi’nin 20 numaralı diski olarak karşımıza çıkan Seninle Yaşıyorum Türkçe karton kutusunda yönetmenin biyografi ve filmografisini barındırıyor. Diskte Türkçe altyazı seçeneği, filmin fragmanı ve fotoğraf galerisi mevcut.

 

93d77308-bf9a-4244-97e3-4aeb6ee185f0Seninle Yaşıyorum (How I Live Now)

Yönetmen: Kevin Macdonald

Senaryo: Jeremy Brock, Tony Grisoni, Meg Rosoff, Penelope Skinner, Jack Thorne

Oyuncular: Saoirse Ronan, Tom Holland, George MacKay

2013 / BK / 101 dk.

Şirket: Bir Film (Filma Ltd.)

 

RÜZGÂR YÜKSELİYOR

Gökyüzüne sevdalı Jirô gözlerindeki kusur nedeniyle pilot olamayacağını anlayınca, uçak mühendisi olmak için çalışmaya başlar. Hayal kurup duran küçük bir çocuk olarak başladığı serüveni, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya için savaş uçağı tasarlamaya varır.

the-wind-rises-studio-ghibli

Japon animasyon ustası Hayao Miyazaki son filmi ilan ettiği Rüzgâr Yükseliyor’da Jirô Horikoshi’nin biyografisini anlatmış. Jirô’nun yaşamı boyunca denk geldiği 1923 Kanto Depremi, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı, verem salgını ve Japonya’nın savaşa girmesi gibi tarihi olaylar da filmde yerini almış. Miyazaki’nin alıştığımız düş dünyası yaşamın acımasız gerçekleri ile iç içe geçince her zamankinden daha etkileyici bir anlatım yakalanmış. Animasyon dalında Oscar’a aday gösterilen Rüzgâr Yükseliyor Jirô Horikoshi ile tanışmak, 73 yaşındaki Miyazaki ile vedalaşmak ve neden usta olarak anıldığını hatırlamak için kaçırılmaması gereken bir fırsat.

the-wind-rises-post6

Özel Seçenekler: Türkçe altyazı, fotoğraf galerisi, sinema fragmanı.

 

cd4bec7b-9b33-4dc3-acec-2823d4fed8f6Rüzgâr Yükseliyor (Kaze Tachinu)

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Senaryo: Hayao Miyazaki, Mike Jones (İngilizce adaptasyon)

Oyuncular: Hideaki Anno, Steve Alpert, Morio Kazama

2013 / Japonya / 126 dk.

Şirket: Bir Film

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et