BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ters Ninja’nın Ev Sineması köşesinin bu haftaki filmleri Can Candan imzalı Benim Çocuğum, Harry Potter ve Alacakaranlık serilerini sevenleri memnun edecek çoksatar uyarlaması Ölümcül Oyuncaklar : Kemikler Şehri ve Richard Linklater’ın devam filmi Geceyarısından Önce.

DVD

Ev Sineması: Benim Çocuğum, Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri, Geceyarısından Önce

Ters Ninja’nın Ev Sineması köşesinin bu haftaki filmleri Can Candan imzalı Benim Çocuğum, Harry Potter ve Alacakaranlık serilerini sevenleri memnun edecek çoksatar uyarlaması Ölümcül Oyuncaklar : Kemikler Şehri ve Richard Linklater’ın devam filmi Geceyarısından Önce.

BenimCocugum_7_Zeki

Ters Ninja’nın Ev Sineması köşesinin bu haftaki filmleri Can Candan imzalı Benim Çocuğum, Harry Potter ve Alacakaranlık serilerini sevenleri memnun edecek çoksatar uyarlaması Ölümcül Oyuncaklar : Kemikler Şehri ve Richard Linklater’ın devam filmi Geceyarısından Önce.

serkan-cellik Serkan Çellik

BENİM ÇOCUĞUM

2013 yılında Türkiye sineması bir kez daha tek amacı para kazanmak olan komedi filmleriyle dolup taşsa ve taşra sıkıntısı iyi şeyler çekmek isteyen sinemacıların hala baş konusu olsa da; öyle bir film yapıldı ki, farkındalık yarattı. Can Candan‘ın LİSTAG (LGBT Aileleri İstanbul Grubu) desteğiyle gerçekleştirdiği Benim Çocuğum‘dan bahsediyorum. Yılın en önemli yerli filminden.

BenimCocugum_18

Benim Çocuğum ilk perdesini LGBT bireylerin anne babalarıyla yapılmış söyleşilere ayıran uzun metraj bir belgesel. İkinci yarısını ise aktivizme adıyor. Cinsel eğitimin önemini algılayabilen bir Milli Eğitim sistemimiz olsa, bu film lisede ders olarak okutulur hatta öğrenci velileri okula davet edilerek zorunlu şekilde onlara da izlettirilirdi. Bunlar önümüzdeki yüz yıl daha fantezi olarak kalacak olsa da siz DVD satan mağazalardan Benim Çocuğum‘u arşivinize katıp hem kendinizi hem çevrenizi eğitebilirsiniz.

BenimCocugum_17

Özel Seçenekler: DVD kutusundan LİSTAG’ı tanıtan ve onlara nasıl ulaşabileceğinizi açıklayan bir broşür çıkıyor. Ayrıca İngilizce altyazı mevcut.

benimcocugum_afis_webBenim Çocuğum (My Child)

Yönetmen: Can Candan

Yapım: 2013 / Türkiye / 82 dk.

Şirket: As Sanat

 

ÖLÜMCÜL OYUNCAKLAR: KEMİKLER ŞEHRİ

Ölümcül Oyuncaklar serisi New York Times’ın en çok satan kitaplar listesinde ikinci yılını doldururken, altıncı halka için geri sayıma başlanmış bulunuyor. Cassandra Clare’in tanıdık öğelerle bezeli romanlarının türdeşlerinden farkı aksiyon dozu.

Clary adlı genç kız Brooklyn’de sakin bir yaşam sürerken, tanımlayamadığı bir şekil görmeye başlıyor. Tabelasında aynı şeklin olduğunu fark ettiği gece kulübüne girdiğindeyse bir cinayete tanık oluyor. Ertesi sabah annesi kaçırılıyor ve yaşadığı hayatın kocaman bir yalandan ibaret olduğunu, sandığı kişi olmadığını öğreniyor. Hagrid’in gelip Harry Potter’a büyücü olduğunu söylemesi gibi, Clary de Jace adlı Gölge Avcısı’ndan bambaşka bir dünyaya ait olduğunu öğreniyor.

m1

Clary annesinin peşinde maceradan maceraya sürüklenirken Jace ile arasında Alacakaranlık’a öykünen bir Bella-Edward yakınlaşması başlıyor. Çocukluğundan beri Clary’e göz kulak olan Simon’ın da duygularını açıklamasıyla Jacob’ın eksikliği gideriliyor. Karanlıklar Ülkesi’ni (Underworld) hatırlatan bir kurt adam-vampir savaşı da ayyuka çıkınca, film alternatif bir New York yaratmış oluyor.

Yukarıda saydığımız benzerlikler Kemikler Şehri’nin söz konusu filmlerin gişesinden faydalanmak için alelacele gösterime sokulmuş bir yapım olduğunu düşündürmesin. Evet, Lily Collins her zamanki gibi kötü ve diğer oyuncular arasında da parlayan yok ama romanı başarıyla yorumlamış gediği olmayan bir senaryo, birinci sınıf yapım tasarımı ve pürüzsüz bir yönetmenlik var. Son dört Harry Potter filminden daha iyi, tüm Alacakaranlık serisinden daha cesur ve en az Karanlıklar Ülkesi kadar heyecanlı.

m4

Kemikler Şehri’nin en takdir edilesi tarafı ise gişe uğruna muhafazakârlığa sığınmaması. Gençleri hedefleyen fantastik ve romantik bir aksiyon filmi olmasına rağmen içinde birden fazla eşcinsel karakter ve ensest iması var. Dünyada iyilik ve güzellik olduğu gibi, ölüm ve umutsuzluk da var diyecek kadar cesur.

m2

Özel Seçenekler: Gala Röportajları Comic Con’da oyuncularla yapılan söyleşileri içeriyor. Ayrıca fotoğraf galerisi, sinema fragmanı, TV spotu, Türkçe menü, dublaj ve altyazı mevcut.

m3Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri (The Mortal Instruments: City of Bones)

Yönetmen: Harald Zwart

Yazarlar: Jessica Postigo (senaryo), Cassandra Clare (roman)

Oyuncular: Lily Collins, Jamie Campbell Bower, Robert Sheedan

2013 / ABD-Almanya-Kanada / 130 dk.

Şirket: Tiglon

 

GECEYARISINDAN ÖNCE

1994 yılında tanıştığımız Céline ve Jesse ile dokuz yılda bir gerçekleşen randevularımızın en yenisi Geceyarısından Önce. Evli ve iki çocuk sahibi bir çift olarak Yunanistan’da tatil yaparken gördüğümüz ikili olgunlaşmış olsalar da tam olarak hatırladığımız gibiler.

SONY-BDOS-01_Onesheet4.16.13_Layout 1

Jesse ilk eşinden boşanmış ve bu yüzden oğlundan ayrı yaşamak zorunda kalmıştır. Çoksatan bir yazar olarak aşk dolu evliliğini sürdürmektedir. Hala “Amerikalı basit bir adam”dır. Oysa Céline elde ettiği her şeye rağmen daha fazlasını istemenin verdiği mutsuzlukla boğuşmaktadır.

Richard Linklater’ın oyuncularıyla birlikte yazdığı senaryo bir kez daha mükemmel. Ethan Hawke ilk kez Julie Delpy kadar iyi. Bağımsız Ruh Ödülleri’ne En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında aday gösterilen yapımın Delpy’e Altın Küre adaylığı getirdiğini de belirtelim.

b2

Özel Seçenekler: Türkçe dublaj, Türkçe menü, altyazı, fotoğraf galerisi ve fragman mevcut.

b3Geceyarısından Önce (Before Midnight)

Yönetmen: Richard Linklater

Senaryo: Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke

Oyuncular: Julie Delpy, Ethan Hawke, Seamus Davey-Fitzpatrick

2013 / ABD / 109 dk.

Şirket: Tiglon (Calinos Films)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et