BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bu hafta ev sineması köşemizde yılın en iyi filmlerinden bazıları var. 2014’ün en büyük sürprizlerinden, herkese tavsiye edebileceğimiz Karabasan (The Babadook), Luc Besson’un Scarlett Johansson’lu düşündürücü aksiyonu Lucy, ödül sezonunun favorisi Çocukluk (Boyhood) ve 708 milyon dolar hasılat yapan nitelikli gişe canavarı Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (Dawn of the Planet of the Apes).

DVD

Ev Sineması: Karabasan, Lucy, Çocukluk, Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti

Bu hafta ev sineması köşemizde yılın en iyi filmlerinden bazıları var. 2014’ün en büyük sürprizlerinden, herkese tavsiye edebileceğimiz Karabasan (The Babadook), Luc Besson’un Scarlett Johansson’lu düşündürücü aksiyonu Lucy, ödül sezonunun favorisi Çocukluk (Boyhood) ve 708 milyon dolar hasılat yapan nitelikli gişe canavarı Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (Dawn of the Planet of the Apes).

THE_BABADOOK_TeaserQuad

Bu hafta ev sineması köşemizde yılın en iyi filmlerinden bazıları var. 2014’ün sürprizlerinden, herkese tavsiye edebileceğimiz Karabasan (The Babadook), Luc Besson’un Scarlett Johansson’lu düşündürücü aksiyonu Lucy, ödül sezonunun favorisi Çocukluk (Boyhood) ve 708 milyon dolar hasılat yapan nitelikli gişe canavarı Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (Dawn of the Planet of the Apes).

serkan-cellik Serkan Çellik

KARABASAN

Jennifer Kent 2005 yılında Monster adlı bir kısa film çekmişti. Aynı konuyu ele aldığı ilk uzun metrajı Karabasan ileyse adını geniş kitlelere duyurdu. Avustralya’dan gelen bu ufacık bütçeli korku-gerilim filmi herkesi memnun edebilecek vasıflarla dolu.

the-babadook-is-real-and-you-can-t-get-rid-of-him-89bb0a4a-ac2b-4415-b5db-d90b843b0af0

Bekâr anne Amelia, hem çalışmakta hem de sıra dışı oğlu Samuel’i büyütmektedir. Bir gün evde bulduğu The Babadook adlı çocuk kitabını oğluna okur ve esrarengiz olaylar başlar. İkisinin de yaşamları kitaptaki çizimlerle paralel ilerler ve uykuları ürkütücü kâbuslarla dolar.

Karabasan; psikolojik analizlerle dolu, temposu asla düşmeyen, bir sonraki sahneyi merak ettiren, üstelik sürpriz finalli bir senaryoya sahip. Kent’in efektlerle göz boyamadan kurduğu gerilimli atmosfer, yarattığı görseller etkileyici. Hem çocuk oyuncu hem de anne rolündeki Essie Davis harika performanslar sergilemiş. Türünde yılın en iyi filmi.

babadook-scream

Özel Seçenekler: Türkçe altyazı, TV spotu, filmin teaser ve fragmanları ile fotoğraf galerisi mevcut.

f62b9798-3a1d-4434-8b4f-79db957e05c0Karabasan (The Babadook)

Yönetmen: Jennifer Kent

Senaryo: Jennifer Kent

Oyuncular: Essie Davis, Noah Wiseman, Daniel Henshall

2014 / Avustralya / 90 dk.

Şirket: Bir Film (Calinos Films)

 

LUCY

Lucy, bir haftadır tanıdığı sevgilisi yüzünden kendini kuryelik yaparken bulur ve Kore mafyasının eline düşer. Midesinin altına yerleştirilen özel bir maddeyi ülke dışına çıkarmakla görevlendirilen kadın, torba patlayıp madde kanına karışınca beyin kapasitesinin daha fazlasını kullanabilmeye başlar. Zaman geçtikçe kullanabildiği yüzde artan ve yeni yetenekler geliştiren Lucy’nin iki amacı vardır: Bunu yapanlardan intikam almak ve öğrendiklerini bilim insanlarına aktarmak.

04

Luc Besson’un yönetmenliği bıraktığını açıkladıktan sonra çektiği yedinci film olan Lucy’nin senaryosu da kendine ait. Scarlett Johansson’un başrolde olduğu yapım sıra dışı bir süper kahraman öyküsü. İnsanoğlunun beyin kapasitesinin yüzde onuna erişebildiği gerçeğinden yola çıkarak “ya tamamını kullanabilsek” sorusunu soran ve hikâyesini bilimsel teoriler eşliğinde bunun üzerine kuran Besson, hem aksiyonu bol hem de düşünmeye sevk eden bir film çekmeye çalışmış.

Özel Seçenekler: Türkçe dublaj ve altyazı seçenekleri.

ae2799da-f0e8-4716-8de9-7c1a92381583-1Lucy

Yönetmen: Luc Besson

Senaryo: Luc Besson

Oyuncular: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi

2014 / Fransa / 89 dk.

Şirket: As Sanat (Universal)

 

ÇOCUKLUK

Richard Linklater’ın on iki yıllık bir süreçte çektiği Çocukluk, ülkemizde vizyona girmeden DVD raflarındaki yerini aldı. Mason karakterinin beş yaşından on sekiz yaşında üniversiteye başladığı döneme kadarki yaşadıklarını anlatmak isteyen Linklater, Ellar Coltrane ile sahnelerini filme almaya başlamış. Sahneler arasında geçen zamanın gerçekten geçmesini beklemiş ve böylece aynı oyuncunun karakteri ile birlikte büyümesini resmetmiş. Anne babası olarak da deneyimli Patricia Arquette ve Ethan Hawke ile çalışmış.

o-BOYHOOD-facebook

Linklater’ın fikri ve filmin yapım süreci başlı başına ilgi çekici olsa da Çocukluk bundan ibaret değil. Sinemacının aşina olduğumuz diyalog yazma becerisi bu filmde de tüm unsurları bir arada tutuyor. Mason’un sürekli yanlış kişilerle birlikte olan annesi öykünün ana damarı. Böylece Mason evden eve, bir üvey babadan diğerinin eziyetine giderken hayata hazırlanıyor. Üstelik filmin sonunda Linklater sokaklarda yürütüp saatlerce sohbet ettirebileceği bir çift daha bulmuş gibi görünüyor.

Özel Seçenekler: Türkçe dublaj ve altyazı seçenekleri.

1065073Çocukluk (Boyhood)

Yönetmen: Richard Linklater

Senaryo: Richard Linklater

Oyuncular: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke

2014 / ABD / 165 dk.

Şirket: As Sanat (Universal)

 

MAYMUNLAR CEHENNEMİ: ŞAFAK VAKTİ

807073461036997802

On yıllık salgının ardından bir grup insan ve maymun, birbirlerinden habersiz kendi düzenlerini kurmuş yaşamaktadır. İnsanlar elektrik üretmek için eski bir santrali onarma çabasıyla ormana girince Caesar’ın önderliğinde medenileşme yolundaki maymunlarla karşılaşır ve iki grubun kötü niyetli bireyleri istenmeyen bir savaş ortamına zemin hazırlamaya başlar.

Yeni Maymunlar Cehennemi filmi, insan-maymun savaşının temellerini atıyor. Beş parmağın bir olmaması gibi; insanların da maymunların da iyisi kötüsü vardır diyor. İktidar hırsı, kendinden olmayana yaşam hakkı tanımak istememe gibi temalar senaryonun alt metnini oluşturuyor.

dawn-planet-apes

Özel Seçenekler: Andy Serkis: Ceasar’ı Yeniden Keşfetmek adlı ekstra adından anlaşılacağı gibi sekiz dakika boyunca bize performans yakalama tekniğini anlatıyor. 85 görselden oluşan dört galeride konsept çizimleri, karakter modellemeleri, kostüm ve silah fotoğraflarını incelemek mümkün. Ayrıca üç sinema fragmanı ve Exodus: Tanrılar ve İnsanlar’a hızlı bir bakış ile Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

be83f56c-cada-40a1-bc6a-978e7cc53d71Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (Dawn of the Planet of the Apes)

Yönetmen: Matt Reeves

Senaryo: Mark Bomback, Rick Jaffa, Amanda Silver

Oyuncular: Gary Oldman, Andy Serkis, Jason Clarke

2014 / ABD / 130 dk.

Şirket: Bir Film (Fox)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et