BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Yeşil Yaban Arısı (The Green Hornet) filminin oldukça köklü bir radyo, televizyon, beyazperde ve matbuat geçmişi var.

Bir Film Hakkında

Geçmişten Bugüne Yeşil Yaban Arısı (The Green Hornet)

Yeşil Yaban Arısı (The Green Hornet) filminin oldukça köklü bir radyo, televizyon, beyazperde ve matbuat geçmişi var.

Yeşil Yaban Arısı (The Green Hornet) filminin oldukça köklü bir radyo, televizyon, beyazperde ve matbuat geçmişi var.

Michel Gondry’nin yönettiği ve Seth Rogen, Jay Chou, Cameron Diaz ve Christoph Waltz’ın başrollerini paylaştığı Yeşil Yaban Arısı, Batman tarzı klasik bir “kentli maskeli kahraman” serüveni. Bir medya imparatorluğunun maceraperest varisi olan Britt Reid ve onun sağkolu Kato’nun suç dünyasına karşı verdikleri mücadeleden ilk kez 1936 yılında radyodan yayınlanan arkası yarın sayesinde haberdar oldu insanlar.

Bu yeni kahramanların 1933’ten beri yine maceraları radyodan yayınlanan Maskeli Süvari’den (The Lone Ranger) türetildiğini anlamak zor değildi. Zaten her iki eserin de yaratıcıları George W. Trendle ve Fran Striker’dı. Bu akrabalığın hikayelere gizlenen bir ipucu da Maskeli Süvari’nin yeğeninin adıyla, Yeşil Yaban Arısı’nın babasının aynı adı taşıması, hatta bir anlamda aynı kişiler olmasıydı.

Yeşil Yaban Arısı’nın beyazperde yolculuğu ise 1940’ta başlar. Universal’in yapımcılığını üstlendiği filmin  başrolünde Gordon Jones yer alsa da maskeli halde görüldüğü sahnelerde seslendirmesini radyo günlerinin orijinal Yeşil Yaban Arısı Al Hodge yapmaktadır. 1941 tarihli The Green Hornet Strikes Again! filminde ise başrol Warren Hull’undur. Kato’yu her iki fimde de Keye Luke canlandırmıştır.

1940 aynı zamanda ilk The Green Hornet çizgi romanlarının yayınlandığı yıldır. Arada ciddi kopukluklar olsa da farklı yayınevleri tarafından, farklı başlıklarla 1967’ye kadar çizgi roman olarak yayınlandı The Green Hornet. Uzun bir sessizliğin ardından 1989-1995 arasında bu konuda yine bir hareketlilik yaşanmış ve bitmiştir. 2009’da yayınlanan çizgi romanında ise önemli bir ismin imzası dikkat çekmektedir: Kevin Smith. Filmin vizyona girmesiyle yeni bir çizgi roman serisinin başlaması da oldukça muhtemel bir gelişme.

1966-67 yıllarında 26 bölümden oluşan 1. sezonuyla televizyon izleyicilerinin de karşısına çıkan The Green Hornet uzun ömürlü bir dizi olamamıştır. Van Williams’ın Yeşil Yaban Arısı’nı canlandırdığı dizinin akıllarda kalan en önemli anekdotu Kato’yu efsanevi Uzakdoğu Dövüş Sanatları ustası ve geleceğin büyük film yıldızı olacak Bruce Lee’nin canlandırmış olmasıdır.

Hollywood aslında uzun zamandır bir Green Hornet filmi yapma peşindeydi. 90’larda George Clooney ve Jason Scott Lee’nin muhtemel başrol oyuncuları olduğu yazılıp çizilmişti. 2004’de Kevin Smith kendi yazdığı Green Hornet senaryosunu çekeceği söylentisi çıktı. Smith 2006’da artık bu projeyle alakası kalmadığını açıkladı. 2008’de bu ay izleyeceğimiz filmin anonsu yapıldığında Stephen Chow’un hem filmi yöneteceği hem de Kato’yu oynayacağı açıklandı. Ama Chow fikir ayrılıklarını öne sürerek projeden çekilince stüdyo Michael Gondry ve Tayvanlı Jay Chou ile anlaştı. Başta adı geçip sonradan cast’tan çıkan isimlerden biri de Green Hornet’in ezeli düşmanı Chudnofsky’yi canlandıracak olan Nicolas Cage’di. Cage’in yerini ise Tarantino filmi Soysuzlar Çetesi’nin kötü adamı Christoph Waltz aldı.

Bruce Lee ve The Green Hornet

The Green Hornet’in televizyon dizisi versiyonunda canlandırdığı Kato karakteri, Bruce Lee’nin o zamana kadarki kariyerinde üstlendiği en önemli roldü. Avans olarak 1800 dolar aldı. Lee ailesi artık melekler şehri Los Angeles’ta yaşayacak, Bruce bölüm başına dört yüz dolar alacaktı. Maddi durumu iyice düzelen Bruce altına 66 model bir Chevy Nova çekti. 1966 Eylül’ünde başlayan The Green Hornet dizisinin ömrü ne yazık ki fazla uzun olmadı. Bir sene sonra Temmuz’da bitirilen dizinin başarısız olma nedeni, kimilerine göre Bruce’un canlandırdığı Kato karakterinin ana karakterden daha popüler olmasıydı.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et