BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Hayatı hakkında film çekilmesi düşünülen; Monkees’le çalmış, Jimi Hendrix’e eşlik etmenin eşiğinden dönmüş, daha yaşarken bir bilinmezler ikonuna dönüşen efsane isim Kerim Çaplı.

Liste

Gelmiş Geçmiş En iyi Türk Davulcular Vol. 2 (Babalar)

Hayatı hakkında film çekilmesi düşünülen; Monkees’le çalmış, Jimi Hendrix’e eşlik etmenin eşiğinden dönmüş, daha yaşarken bir bilinmezler ikonuna dönüşen efsane isim Kerim Çaplı.

Davul müzik aletlerinin atalarından. Her tür orkestranın omurgası. Türk davulu, Viyana’ya dayanan Osmanlı ordularının korku saldığı, Alla Turca stilinin Avrupa’da çıkmasına yol açan ordu müziğinin alâmet-i farikası. Mozart, Haydn ve Beethoven’in bizzat Türk Marşı adıyla anılan eserleri var. Güncel müziğin de en önemli aletlerinden biri olan davulu ülkemizde yetkinlikle kullanmış, kullanan, sonraki kuşaklara öğreten atalarımızı hatırlayalım istedik.

 Cenk Büker

Daha önce Ters Ninja’da “Dünyanın en iyi davulcuları” ile Türkiye’nin davul yeteneklerini “Bebeler” ve “Abiler” başlığı altında yayınlamıştık. Şimdi de kimi artık aramızda olmayan davulun duayenlerini, bu efsane isimlerden derleyebildiklerimizi karışık sıralı bir liste hâlinde sunuyoruz. Aralarında kimler yok ki? Hayatı hakkında film çekilmesi düşünülen; Monkees’le çalmış, Jimi Hendrix’e eşlik etmenin eşiğinden dönmüş, daha yaşarken bir bilinmezler ikonuna dönüşen efsane isim Kerim Çaplı.

Bir siyasi partinin davuldan çıkan Jaguar amblemine konu olmuş, tebessümle hatırlanan Asım Ekren

Çok iyi davul çaldığı bilinmekle birlikte, doğrudan davulcu olarak anılmayan Okay Temiz gibi bazı çok yönlü sanatçıları bu listeye almadık.

Vesileyle tüm ustalarımızı saygıyla selamlıyoruz.

Babalar

1.Kerim Çaplı
2.Asım Ekren
3.Engin Yörükoğlu
4.Cezmi Başeğmez
5.Erol Pekcan
6.Vasfi Uçaroğlu
7.Derviş Güryel
8.Ateş Tezer
9.Atilla Engin
10.Durul Gence
11.Burhan Tonguç
12.Salim Ağırbaş

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et