BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bir önceki filmi Evde (Dans la maison) ile Hitchcockyen bir kurmacaya imza atan, Fransız sinemasının orta sınıf ahlakına kafayı takmış ‘auteur’u François Ozon, bu seneki Filmekimi’nde ilkgösterimi yapılan, hemen ardından da 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Ustaların Gözünden’ başlığı altında gösterilen Genç ve Güzel'deyse (Jeune & Jolie) Luis Bunuel’in Gündüz Güzeli (Belle de jour) filminin modern bir çeşitlemesine soyunmuş.

Ercan Dalkılıç

Genç Isabelle’in İhtirasları: Genç ve Güzel (Jeune & Jolie)

Bir önceki filmi Evde (Dans la maison) ile Hitchcockyen bir kurmacaya imza atan, Fransız sinemasının orta sınıf ahlakına kafayı takmış ‘auteur’u François Ozon, bu seneki Filmekimi’nde ilkgösterimi yapılan, hemen ardından da 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Ustaların Gözünden’ başlığı altında gösterilen Genç ve Güzel’deyse (Jeune & Jolie) Luis Bunuel’in Gündüz Güzeli (Belle de jour) filminin modern bir çeşitlemesine soyunmuş.

Genç ve Güzel

Bir önceki filmi Evde (Dans la maison) ile Hitchcockyen bir kurmacaya imza atan, Fransız sinemasının orta sınıf ahlakına kafayı takmış ‘auteur’u François Ozon, bu seneki Filmekimi’nde ilkgösterimi yapılan, hemen ardından da 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Ustaların Gözünden’ başlığı altında gösterilen Genç ve Güzel‘deyse (Jeune & Jolie) Luis Bunuel’in Gündüz Güzeli (Belle de jour) filminin modern bir çeşitlemesine soyunmuş.

Ercan Dalkılıç (2) Ercan Dalkılıç

Belirttiğimiz üzere Ozon’un orta sınıfla ve onun ahlakıyla çok büyük derdi var; sineması neredeyse orta sınıfın tahlili üzerine kurulu. Genç ve Güzel‘de de orta sınıfı mercek altına almaya devam ediyor yönetmen; orta sınıf mensubu Isabelle (Marine Vacth) isimli 17’lik bir genç kızın, paraya ihtiyacı olmadığı halde belli bir ücret karşılığında yaşı geçkin erkeklerle birlikte olmasının altında yatan ‘açıklanması zor’ nedenleri tartışmaya açıyor kendince.

Bunuel’in Joseph Kessel’in aynı adlı romanından adapte ettiği 1967 tarihli başyapıtı Gündüz Güzeli, saygın bir doktorla evli olan küçük burjuva Severine’in gündüzleri genelevde çalışmasının yarattığı dramatik gerilimden besleniyordu. Ozon, aynı formül tıkır tıkır işletiyor Genç ve Güzel‘de; fakat bu sefer eksen karakterin yaşının 18’den küçük olmasının getirdiği bir ektra gerilim de katılıyor potaya. Kartlar açıldıkça Isabel’in ailesi gerçeğe yavaş yavaş yaklaşıyor. Sonunda da, Isabelle’in karıştığı adli bir vakayla ‘yüzleşme safhası’na geçiş yapıyoruz hep birlikte.

Genç ve Güzel2

Geçmişte Bunuel ve Chabrol’un gayet iyi yaptığı bu orta sıfına haddini bildirme girişimlerini biz son zamanlarda Haneke’den biliyorduk. Haneke’nin resmen ipini çektiği orta sınıfa, açık söylemek gerekirse Ozon biraz daha kibar davranıyor; sadece tutup sallamakla, sarsmakla yetiniyor. Bir önceki filmi Evde‘de karakterini tımarhaneye tıkmıştı, bu filmindeyse sadece Isabelle’in ailesine bir şok yaşatıyor, ufak bir uyarı yapıyor, daha fazlasına yeltenmiyor.

Genç ve Güzel, bana en çok 2008 yapımı Christian Molina filmi Bir Kadının Seks Günlüğü‘nü (Diario de una ninfómana) anımsattı. Filmlerin temel argümanları birebir örtüşüyor neredeyse: ikisi de genç bir kadının bedenini ve hayatı keşfetmesini anlatıyor özünde. Tabii Ozon’unki daha eli yüzü düzgün ve daha iyi oynanmış bir film; özellikle Marine Vacth tek kelimeyle büyülüyor! Ozon’un yıllar içinde sinema dili gitgide olgunlaştı, neredeyse her yıl ‘büyük’ bir filme imza atmaya başladı. Her yeni filminde de ayrı bir janrın başarıyla üstünden geliyor, gerçekten takdir etmek gerek.

jeune-et-jolie-affiche

 

Genç ve Güzel (Jeune Et Jolie)

Yönetmen ve Senaryo: François Ozon

Oyuncular: Marine Vacth, Géraldine Pailhas, Frédéric Pierrot

Yapım: Fransa / 2013 / 95 dk.

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et