BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Gerçek hayattan çizgi romana, çizgi romandan beyazperdeye: Görkemli Hayatım (American Splendor)

Harvey Lawrence Pekar ( 8 Ekim1939 – 12 Temmuz 2010)

Amerika’da kült olmuş American Splendor çizgi romanının yaratıcısının sıradışı öyküsü. (27-04-2004)
Görkemli Hayatım
Kahramanının kendisi olduğu “American Splendor” çizgi romanının yaratıcısı Harvey Pekar’ın gerçek yaşamı ve eserleri üzerine kurulu film. Harvey,  plak, çizgi roman, kitap başta olmak üzere bulduğu her şeyin koleksiyonunu yapan, caz tutkunu, evini çöp eve çevirmekte usta, aşırı takıntılı ve gergin bir insandır. Hastahanede dosya katipliği yapan Harvey’in aklına  birgün tüm gün boyunca başına gelenleri, gözlemlediklerini çizgi romana taşımak gelir. Ama çizmek söz konusu olduğunda Harvey tam bir hayal kırıklığıdır. Çizer olan yakın bir arkadaşı ve başka çizerler onun yazdığı hikayeleri resimlemeye başladıktan sonra,  Harvey televizyon şovlarına çağrılan, çizgi romanları ödül alıp tiyatroya uyarlanan kült bir figür haline gelir.

Görkemli Hayatım

Çizgi roman kahramanları genellikle üstün güçlere sahiptir. Harvey Pekar da bir çizgi roman kahramanı ama onun gözlem yeteneği dışında herhangi üstün gücü yok. Bırakın üstün gücü, çoğu insanla karşılaştırıldığında acınası bir durumda bile sayılabilir. Yine de Harvey sıradışı bir karakter olmayı başarıyor. Sıradışılığı fazla sıradan olmasından kaynaklanmaktadır ki, zaten çizgi romanında anlattıklarının anafikri de hep aynıdır: “Sıradan hayatla uğraşmak düşündüğünüzden çok daha zordur.”

American Splendor

Amerikalı kimi eleştirmenlerin, Oscar ödülü adayları arasında isminin hiç yer almamasını eleştirdiği film Görkemli Hayatım, çok başarılı bir karakter filmi. Pekar’ın hayatın gerçeklerine katı katıya bağlı kaldığı naturalist çizgi roman metinleri gibi, yapaylıktan uzak ve gerçekçi. Harvey Pekar’ın, karısının ve arkadaşlarının katılımıyla zaman zaman belgesel havasına bürünen filmde, gerçek Pekar sık sık anlatıcı rolünü  üstleniyor, sorulara yanıt veriyor ya da filmdeki bir olayı yorumluyor. Gerçek Harvey Pekar’ı görmemiz, onu canlandıran aktör Giamatti’nin başarısını takdir etmememiz için kafi. Onun, En İyi Erkek Oyuncu Oscar adayları arasında olması gerektiğini savunanlara hak vermemek elde değil.

Görkemli Hayatım - Paul Giamatti

Filmde kullanılan grafik uygulamalarının da çok başarılı olduğunu belirtmek gerekir. Karakterin kendini tek ifade etme biçimi olan çizgi romanın öneminin görsel olarak çok iyi vurgulanması. Aynı zamanda çizgi roman ve sinemanın kardeş sanatlar olduğunu bir kez daha hatırlatıyor bize.

Görkemli Hayatım ***
American Splendor
Yönetmenler: Shari Springer Berman, Robert Pulcini
Oyuncular: Paul Giamatti, Hope Davis

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et