BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Cormac McCarthy. Coen Biraderler’in yönettiği 2007 tarihli Oscarlı film İhtiyarlara Yer Yok (No Country For Oldman) ve 2009 tarihli The Road şu ana kadar beyazperdede arz-ı endam etmiş en çarpıcı örnekler.

DVD

Güneyde İşler Hep Kızışır: Danışman- Counselor

Cormac McCarthy. Coen Biraderler’in yönettiği 2007 tarihli Oscarlı film İhtiyarlara Yer Yok (No Country For Oldman) ve 2009 tarihli The Road şu ana kadar beyazperdede arz-ı endam etmiş en çarpıcı örnekler.

The Counsleour-dvd

Cormac McCarthy’nin yazdığı senaryo Ridley Scott’un yönetmenliğinde ve zengin bir yıldız kadrosu eşliğinde sinemaya taşınmış.

Ege Görgün (Landlord)

Hollywood sinemasını takip edenler az çok bilir: Güneye indikçe işler sarpa sarar. Slasher türündeki korku filmlerini ele alın. Gençler, ağzında çürük diş dolu, üst başı kir içinde, üstelik bir de Güneyli aksana sahip bir tipin tavsiye ettiği sözde kestirme bir yola sağmakta sakınca görmezler. Sonrası malum, kan revan, çığlık, göz yaşı ve bolca et parçası. Ya da orta sınıfa mensup şehirli üç beş kafadar, şeytan dürtmüş gibi haftasonunu Güney’in bataklıklı bölgelerinde kamp yaparak geçirmeye karar verirler. Ama o ortamın gerçek sakinleri uzaylıları hoş karşılamamaktadır. Ve onlar için doğal ortamında timsah görmemiş, ev yapımı içki içmemiş herkes uzaylıdır. Benzer korkular Meksika sınırına yakın bölgelerde de yaşanır. Uyuşturucu, insan ticareti ve diğer bilimum transit suçlardan nemelanan Meksikalı kartellerinin acımasızlığı Güney’in o kısmının aurasını tehditkar bir hale getirirler. O taraflarda suça bulaşıp da işiniz ters gitti mi vay halinize!

Counselor3

Bu coğrafyalarda geçen, belli özellikleri paylaşan pek çok film gelmiştir elbette aklınıza. Bu filmlerin ve romanların sayısı aslında o kadar fazla ki ortaya bir isim çatısı altında toplanabilecek bir tür çıkmış. Southern Gothic (Güney Götiği) adı verilen bu türün en iyi yazarlarından biri de Hollywood’un son yıllarda romanlarının film hakkını almak için yarıştığı Cormac McCarthy. Coen Biraderler’in yönettiği 2007 tarihli Oscarlı film İhtiyarlara Yer Yok (No Country For Oldman) ve 2009 tarihli The Road şu ana kadar beyazperdede arz-ı endam etmiş en çarpıcı örnekler.

counselor2

Danışman (The Counselor) filmi de McCormack’in kalemiyle hayat bulmuş bir hikayeden uyarlanmış. Ancak Danışman bir roman değil. McCormack doğrudan bir senaryo yazıp Hollywood’a satmış. Filmi çekmek de büyük usta Ridley Scott’a nasip olmuş. Brad Pitt, Michael Fassbender, Penélope Cruz, Javier Bardem ve Cameron Diaz’dan oluşan zengin ve sağlam bir kadroya sahip film, “daha fazlası” için suç dünyasında bir girişime ortak olan avukatın ve çevresindekilerin başına gelenleri anlatıyor.

Michael-Fassbender-and-Brad-Pitt

Filmi bir lokanta menusu lisanıyla tarif etmem gerekirse: McCormack’in acımasız gerçekçiliği, eşsiz diyalogları, Southern Gothic türünün alametifarikası sayılacak uç karakterleri, grotesk durumları; Ridley Scott’ın muhteşem görsel sunumuyla sunuluyor.

Counselor-kapakDanışman

Counselor

Yön: Ridley Scott

Oyn: Michael Fassbender, Penélope Cruz, Cameron Diaz, Javier Bardem, Brad Pitt

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et