BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Tony Curtis Türkiye'de çevirdiği; orijinal adı "You Can't Win'Em All" (Hepsini Birden Kazanamazsın) filmi dolayısıyla 1969 yılında Türkiye'ye gelmişti.

Bana Onun Portre-sini Getirin

Hollywood’un yakışıklı jönü Tony Curtis sonsuzluğa uğurlandı

Tony Curtis Türkiye’de çevirdiği; orijinal adı “You Can’t Win’Em All” (Hepsini Birden Kazanamazsın) filmi dolayısıyla 1969 yılında Türkiye’ye gelmişti.

Uzun yıllar boyu Türk sinema seyircisinin çoğunluğunun sevip benimsediği yabancı aktörlerin başında gelenlerdendi Tony Curtis. Yakışıklılığı yanında güleç yüzüyle seyredenlere pozitif enerji veren yıldız, Türkiye’de çevirdiği; orijinal adı You Can’t Win’Em All (Hepsini Birden Kazanamazsın) filmi dolayısıyla 1969 yılında Türkiye’ye gelmişti. Film çekimi Türk Basını’nda Paralı Askerler adıyla yer almıştı. Çekimleri İzmir, Kapadokya ve İstanbul’da gerçekleşen film daha sonra ülkemiz aleyhine tarihi gerçekleri saptırdığı için yasaklanmıştı.

Yener Çakmak

Tony Curtis‘i Türk seyircisine tanıtan ve sevdiren filmlere başlangıçtan itibaren şöyle bir göz atarsak : Kansas Raiders (1950), Sierra (1950), Winchester (1950), The Prince Who Was a Thief (1951), Son of Ali Baba / Ali Baba’nın Oğlu (1952), Houdini (1953), Trapez (1956), The Vikings / Vikingler (1958), Some Like it Hot / Bazıları Sıcak Sever (1959), The Defiant Ones (1959), Spartaküs (1960), Taras Bulba (1962), Boeing Boeing (1965), You Can’t Win’Em All / Hepsini Birden Kazanamazsın / Paralı Askerler (1970), The Persuaders / Kaygısızlar (1971 – 1972 TV Dizisi), Tarzan in Manhattan (1989), David & Fatima (2008 / Son filmi).

Türkiye’de tek kanallı siyah beyaz TRT televizyonu döneminde ekranımıza Kaygısızlar adıyla gelen The Persuaders adlı polisiye komedide Tony Curtis “Danny Wilde”, rol arkadaşı Roger Moore, “Lord Brett Siclair” rollerini canlandırmıştı. Yeşilçam’da seks filmleri furyası döneminde, bu diziden yola çıkan yönetmen senarist Çetin İnanç, 1974 yapımı : Kaygısızlar – Tak Fişi Bitir İşi filminde Yalçın Gülhan‘ı Tony Curtis, Ahmet Mekin‘i Roger Moore rollerinde oynattı. O günlerin modası bu diziye ben de ilgi duyarak, manken arkadaşım Naci Altın‘la birlikte Kaygıszlar‘ı, mizahi foto romanımıza uyarlamış; bu foto romanda ben Tony Curtis‘in rolünü, Naci Altın ise Roger Moore rolünü canlandırmıştı. Ancak benim ilginç bulduğum bu projeye o sırada ilgi gösteren yayıncı bulamamıştık. Fotoğraflar arşivimin bir köşesinde duruyor.

Aktör ve ressam Tony Curtis, 3 Haziran 1925 tarihinde New York’ta doğmuş. Macar Yahudisi göçmen bir ailenin oğlu. Gerçek adı Bernard Schwartz. Babası Budapeşte’deyken amatör oyunculuk yapmış. Bernard Schwartz, 1948’de yakışıklılığı ile dikkat çekip Universal Stüdyosu’ndan teklif alınca, ailesiyle birlikte Kaliforniya’ya yerleşmiş. 1949’da baş rolünü Burt Lancaster‘in oynadığı CrissXCross filminde Anthony Curtis adıyla oynamaya başlamış. Daha sonra Tony Curtis takma adını almış.

1959’da Sidney Poiter‘le baş rolü paylaştığı The Defiant Ones filmiyle Oscar ödülüne aday gösterilen aktörün bu filmi, Kadıköy-Kızıltoprak‘ta açılışı muhteşem bir şekilde yapılan KENT adlı sinemada, açılış filmi olarak gösterilmşti.

Curtis maalesef kariyerini bir Oscar Ödülü ile taçlandıramadı. Çapkınlığı ile ünlü aktör altı kez evlendi. 1951 – 1962 yılları arasında evli kaldığı aktris Janet Leigh‘ten her ikisi de oyuncu olan Jamie Lee Curtis ve Kelly Curtis adlarında iki kızı oldu.

Tony Curtis‘i, kendimizden biri gibi sevip benimseyen biz o jenarasyonun Türk seyircileri, ilerlemiş yaşlarında gördüğümüz Tony Curtis’e her nedense yaşlılığı yakıştıramadık. Ölümü, sanırım efsanesini başlattı.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et