BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Michael Wadleigh'in yönettiği 1981 tarihli Wolfen (Kurtlar). Bir roman uyarlaması olan ve başrolünde Albert Finney'in oynadığı film şehirde işlenen gizemli cinayetleri ve onu araştıran bir polisi konu alıyordu. Filmografisinden kızılderili efsanelerine takıntılı ve doğa aşığı bir aktivist olduğu anlaşılan Fessenden'in bu filmin büyük bir hayranı olduğuna her türlü bahse girerim.

Ege Görgün

İçinden 3 film ve bir kıyamet çıkan film: The Last Winter

Michael Wadleigh’in yönettiği 1981 tarihli Wolfen (Kurtlar). Bir roman uyarlaması olan ve başrolünde Albert Finney’in oynadığı film şehirde işlenen gizemli cinayetleri ve onu araştıran bir polisi konu alıyordu. Filmografisinden kızılderili efsanelerine takıntılı ve doğa aşığı bir aktivist olduğu anlaşılan Fessenden’in bu filmin büyük bir hayranı olduğuna her türlü bahse girerim.

Bahsini duymamıştım. Şans eseri karşıma çıktı ve ben de bu şansı değerlendirip The Last Winter‘ı seyrettim. Seyrettiğime de memnun oldum.

 Ege Görgün (Landlord)

The Last Winter, bildiğim kadarıyla sinemalarımıza uğramayan, DVD olarak da henüz yayınlanmayan 2006 yapımı bir film. Başta kan banyosu sahneleri olmak üzere,  popüler kaygılarla araya sıkıştırılmış katkı katalizörlerinden sıyrılmış, ciddi bir mesaj içeren, bu nispeten klişe-free filmin yönetmeni ise 1963 doğumlu Larry Fessenden. Yine benim habersiz olduğum Habit (1982), No Telling (1991) ve Wendigo (2001) gibi korku filmleri varmış kendisinin. Ve zaman zaman da başka bağımsız filmlerde kamera önüne geçmek gibi bir alışkanlığı… İlginç bir adam Fessenden. Bizim gibi “öteki sinema” hayranlarının saygısını hak eden biri. Çünkü onun da bize ve türe saygısı var.

The Last Winter, Kuzey Kutbu’ndaki bir şantiyede açılıyor. Uçsuz bucaksız beyaz bir hiçliğin ortasında izole olmuş şantiyede 7 kişilik bir grup var. Petrol şirketinin buraya yaptırmak istediği yol için araştırma yapan mühendisler ve doğaya bir zarar gelmediğinden emin olmak için orada bulunan doğa araştırmacıları.  Bu ortam John Carpenter‘ın 82 tarihli filmi Thing‘i getiriyor akla hemen tabi. Ama Thing’deki gibi izleyene doğrudan katıksız dehşet servis etmeyi tercih etmiyor Fessenden. O daha çok tekinsiz bir ortam yaratmakla ilgili. Gözle görebileceğiniz değil, yüreğinizde hissedeceğiniz bir dehşet oluşturmaya çalışıyor çünkü aslında film aracılığıyla söylemek istediği şey şu: Siz şu anda bu dehşeti zaten yaşıyorsunuz?

Doğacı bir film The Last Winter. Acımasız. Doğaya karşı işlediğimiz tüm suçlarımızdan sonra Dünya’nın haklı olarak tepesinin attığı ve bizden sonunda kurtulmaya karar verdiği  karamsar bir kıyamet öyküsü. Sorunun ilk işareti ise Küresel Isınma. Dünyanın bu tepkisi, insanın içindeki virüslere ve diğer düşman organizmalara karşı vücut ısısını yükseltmesiyle  özdeşleştiriliyor filmde. Dünyanın ateşinin çıkmasının tek amacı bizden kurtulabilmek yani. Bu noktada da aklımıza M. Night Shyamalan‘ın The Happening (Mistik Olay) filminin gelmesi kaçınılmaz.  İşin komiği, The Happening’e yakıştırılan o alakasız Türkçe ad, The Last Winter’e daha uygun. The Happening’de insanların ölümüne, bilimsel olarak ele alabileceğiniz bir fenomen sebep olurken, The Last Winter’da yoğun bir mistisizm var. Bu mistik yaklaşım, kafamızdaki sinema veri tabanından yeni bir film dosyasının çıkarılmasına sebep oluyor: Michael Wadleigh‘in yönettiği 1981 tarihli Wolfen (Kurtlar).

Bir roman uyarlaması olan ve başrolünde Albert Finney‘in oynadığı film şehirde işlenen gizemli cinayetleri ve onu araştıran bir polisi konu alıyordu. Filmografisinden kızılderili  efsanelerine takıntılı ve doğa aşığı bir aktivist olduğu anlaşılan Fessenden’in bu filmin büyük bir hayranı olduğuna her türlü bahse girerim.

Bu arada Digitürk Dizimax kanalında bu aralar hafta içi her akşam Fear Itself  adlı bir korku dizisi yayınlanıyor. Her bölümünde ayrı bir hikaye anlatılıyor. Rast gelir misiniz bilmem ama  Skin and Bones adlı bölümü Larry Fessenden’in yönettiğini söyleyeyim.

The Last Winter
Yön: Larry Fessenden
Oyn: Ron Perlman, James LeGros, Connie Britton

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et