BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Tuğba Keleş

İki film birden kuşağı: 13 Assassins & The Warrior’s Way

Geçen gün kendime çektiğim “iki film birden kuşağı” kıyağında seyrettiğim iki dövüş-savaş filmi, bu hafta acımasız eleştirilerime hedef oluyor. Öfkemin önlenemez yükselişi, önüne gelene acımadan çarpıp yerle bir ediyor…

Tuğba Keleş

Son Takashi Miike filmi 13 Assassins (Jûsan-nin No Shikaku), aslen 1963 tarihli aynı adlı filmin yeniden çevrimi. Film, eski Shogun’un oğlu, yeni Shogun’un kardeşi Lord Naritsugu’nun zalim ve kural tanımaz davranışlarına bir son vermek için sadık samuray Shinzaemon ve 11+1 adamının kan dolu epik mücadelesini anlatıyor.

Yönetmeni bilmeden filmi seyretmeye başlayan bir seyirci için filmin Miike’ye ait olduğunu anlamak oldukça zor. Filmin başlarında tüm uzuvları kesilmiş kadın sahnesi haricinde, Miike’yi “abuk” filmleriyle tanımış olanlar hayal kırıklığına uğrayabilir. Aslında yönetmenin sıkı takipçileri bu duruma bir süredir alışıklar, çünkü Miike’nin son dönem filmleri (Yattaman, Kurozu Zero vs) genelde büyük bütçeli ve de uyarlama filmler oldu hep.

Yönetmen Takashi Miike (sağda) oyuncu Kôji Yakusho (solda) ile birlikte

Öte yandan 13 Assassins’in teknik açıdan kusursuz olduğunu söylemek olası. Baştan sona hiçbir falso vermeden ilerleyen filmin savaş sahnelerindeki şiddet öğesi de Japon şiddeti sevenlere ilaç gibi gelecektir. Ama filmi izlemeye başladığım andan itibaren aklıma takılan soru, 60-70’lerin epik jidaigeki filmlerinin yanında bu film, savaş sahnelerindeki görsel efektler haricinde, filmin ilk versiyonuna ne yenilik katmıştır? İlk versiyonu izlemediğim için pek mesnetli görünmese de bu soru, maalesef içgüdüsel olarak olumsuz bir cevap taşıdığını da inkâr edecek değilim.

İkinci film The Warrior’s Way’i, 2007’de Japon Sukiyaki Western Django ile başlayıp 2008’de Kore yapımı The Good, The Bad and the Weird ile devam eden bol görsel efektli 2000’li yılların westernlerinin son halkası olarak yaftalamak çok da yanlış olmasa gerek. Görsel açıdan masalsı bir film olan 2009 yapımı Japon filmi Goemon ile olan benzerliğinden de dem vurulabilir.

Konusu kısaca, hüzünlü flütler klanına mensup nihilist Ninja-samuray kırması bir savaşçı, görevi olan küçük bir bebeği öldürmekten vazgeçerek, bebeği de yanına alarak uzun bir yolculuğa doğru yol alır. Vardığı, batının Paris’i sayılan kasabada kendine yeni bir hayat kurmaya çalışacak ama doğaldır ki, peşine düşmüş kendi efendisi ve bonus olarak kasabanın kendi kabadayısıyla mücadele etmek zorunda kalacaktır. Aksiyon ve romantizm bir aradaysa, ben oradan hızla uzaklaşırım sayın seyirciler…

Romantizmi, aksiyonu ve komediyi western arka planında bir araya getiren film, ünlü Koreli oyuncu Dong-gun Jang, Kate Bosworth ve Geoffrey Rush’ı da oyuncu kadrosunda bir araya getiriyor. Genç kızlar arasında fenomen olduğunu duyduğum Dong-gun Jang’ı ben Hiroyuki Sanada’ya beddua etmeme sebep olan Chen Kaige’in yönettiği 2005 yapımı Promise (Wu Ji) adlı filmden hatırlıyorum ama nedense benim ilgimi çekmemiş. Kate Bosworth uzun süre önce Amerikan sinemasını takip etmeyi bırakmış bünyeme yabancı biri doğrusu. Ama Türkiye’de yaşayıp da Amerikan sinemasına ne kadar uzak kalabilirsem artık yine de hakkında son dönem Hollywood kadın oyuncularında bir tek tipliliğe doğru gitme gördüğümden, söz konusu Bosworth’un özellikle Keira Knightley’yi hatırlatması vesilesiyle böyle bir şey de saçmalamış olabilirim, önemli değil. Geoffrey Rush’a laf söylemem. Zaten benim için filmin en önemli oyuncusu Hüzünlü Flütler’in lideri rolündeki Ti Lung’dan başkası değil. Yalnız film boyunca “Ya Norman Chu değil mi bu? Gamzesi nerede peki? Yok o değil, allam bu alın, bu alın, evet evet…” dememe yol açan Ti Lung o kadar yaşlanmış ki, o geniş alnından bile tanımakta zorlandım kendisini.

Sinemanın birçok özelliğinden en göze batanı olan eğlendirme özelliği ön plana alındığında bu iki film de seyirciye çok eğlenceli dakikalar vaat ediyor. Ama onun ötesinde uzun yıllar akılda kalacak bir özelliğe sahipler mi, orasını elbette zaman gösterecek…

13 Assassins
Jûsan-nin No Shikaku
 

Yönetmen: Takashi Miike

Senaryo: Kaneo Ikegami, Daisuke Tengan

Oyuncular: Kôji Yakusho, Gorô Inagaki, Ikki Sawamura, Takayuki Yamada

Yapım: 2010, Japonya, 141 dk.

 

The Warrior’s Way 

Yönetmen: Sngmoo Lee

Senaryo: Sngmoo Lee

Oyuncular: Dong-gun Jang, Kate Bosworth, Geoffrey Rush

Yeni Zelanda 2010, 100 dk.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et