BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Görkemli Çizgiroman-ım!

Emprovize bir Kafka çizgi roman uyarlaması: Give It Up and Other Short Stories

Peter Kuper / KafkaÇizgi Roman Sever Landlord
Epeydir, ama epeydir ertelediğim bir şeydi okuduğum ecnebi (orijinal-altyazısız) çizgi roman albümleri hakkında yazmak. (Ve böyle erteleyip durduğum daha bir sürü şey var işin kötüsü.) Bir başlayalım da, bakarsınız gerisi gelir… İlk albümümüz Give It Up and Other Short Stories adını ve Peter Kuper imzasını taşıyor.

Peter Kuper / Kafka

İyi bir ninjaysan, Ters Ninja’da tafsilatlı olarak tanıttığımız için Kafka‘nın Dava‘sının çizgi roman uyarlamasının ülkemizde de çıktığından haberdarsındır. Avusturyalı yazarın ünlü eserinin olabildiğince aslına sadık kalınarak kutu karelenmesinden oluşan Dava’nın aksine, Give It Up oldukça emprovize ve serbest bir uyarlama. 1958 doğumlu çizer Kuper de Kafka’nın cümlelerini ve halet-i ruhiyesini aynen  eserine belki ama, kitabın giriş yazısını yazan Jules Feiffer‘in da dediği gibi adeta bir caz sanatçısı gibi bir tür “yeniden yaratmaya” soyunmuş. (Bu arada Jules Feiffer de kim derseniz; kendisi Pulitzer kazanmış duayen bir çizgi bant sanatçısı. Ayrıca aralarında Carnal Knowledge‘ın da bulunduğu bazı filmlerin  senaristi, oyun ve çocuk kitapları yazarı.) Kafka’nın hikayelerini, içlerindeki  yabancılaşma duygusunu ve kara mizahıyla birlikte günümüze taşımış genellikle. Böylelikle Kafka paranoyalarının modern zamanlarda ve Amerikan gerçekliğinde de var olabileceğini kanıtlamış bir anlamda.

Give It Up / Peter Kuper

64 sayfalık kitaba 9 kısa öykü sığdırılmış. Bir öyküde ortalama yarım dosya kağıdını dolduracak kadar yazı var. Cümleler Kafka’nın olunca bu miktardayken bile etkililer tabi. İşin içine bir de Kuper’in sofistike çizgileri girince ortaya çarpıcı grafik hikayeler çıkmış.

Kuper siyah-beyaz çalışmış bu albümde ve gölgelerin gücünden inanılmaz bir ustalıkla yararlanmış. Gözünüzde canlandırmanız için Kuper’in tarzının Tuncer Erdem‘inkiyle benzeştiğini söyleyebilirim.

Peter Kuper

Kuper 1958 Cleveland, Ohio doğumlu. 1977’de New York’a taşınmış, 1979’da ise World War 3 adlı dergiyi çıkarmış. 1986’dan bu yana güzel sanatlar akademilerinde hocalık yapan Kuper, aynı zamanda politik çizimler yapan bir grup olan INX’in art direktörü. (inxart.com)

Peter Kuper / Dönüşüm

Kuper bunların dışında Time ve Newsweek‘e kapaklar yapmış, The New Yorker, The New York TimesHarpers, Mad gibi yayınlarda işleri çıkmış.  Eye Of The Beholder adlı çalışması New York Times’da düzenli yayınlanan ilk çizgi roman olmuş. Upton Sinclair‘in Jungle ve Kafka’nın Dönüşüm adlı eserlerini de çizgi romana uyarlamış olan. Kuper’in Stick and Stones adlı sözsüz çizgi romanı New York Çizerler Topluluğu tarafından altın madalyayala ödüllendirilmiş. (peterkuper.com)

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et