BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

İtinayla heteroseksüelleştirilir!(Domino)

Domino

Gerçek hayatta lezbiyen olan Domino Harvey’in hayatından ilham alarak çektiği filmde Tony Scott insiyatif kullanıp filmdeki Domino karakterini heteroseksüel yapıyor. (24.06.2006)


Laurence Harvey’i en bilinir kılan özelliği, geçen sene Denzel Washington’lu yeni versiyonunu da izlediğimiz 1962 tarihli ünlü film Mançuryalı Aday’da Frank Sinatra ile karşılıklı oynamış olmasıydı. En azından kızı Domino’dan önce böyleydi. Domino o zamana kadar türlü çeşit acayiplikler yapsa da hiçbiri, 23 yaşında mankenliği bırakıp silahlar kuşanarak “ödül avcılığı” kariyerine başlaması kadar marjinal bir hareket olmamıştı. Açık açık lezbiyen olduğunu ilan etmesi bile… “Ödül avcılığı”nın ne olduğunu bilmiyorsanız da kendinizi kötü hissetmeyin, çünkü bu film için teklif alana kadar Keira Knightley’in de bu konuda hiçbir fikri yokmuş. Hayatını devletin başına ödül konan suçluları yakalayarak kazananlara verilen ad “ödül avcısı”. Anlayacağınız Vahşi Batı kurallarının bazıları hala geçerli ABD’de. Yönetmenliğini Ridley Scott’un kardeşi Tony Scott’ın yaptığı Domino ilhamını Domino Harvey’in ilginç yaşamından alıyor. Uyuşturucu müptelası olan Domino Harvey geçtiğimiz yılın Haziran ayında 35. yaşını sürerken banyo küvetinde ölü olarak bulundu.

Domino harvey

Gerçek Domino Harvey

Film Domino Harvey’in yaşamını bire bir hikayelemiyor. Çıkan sonuca baktığınızda keşke öyle olsaydı diye hayıflanıyorsunuz. Çünkü Domino’nun gerçek yaşamı bu filmdekinden çok daha ilginç ve eğlenceli bana kalırsa. Bir aksiyon filmi olduğu için Tony Scott epey özgür davranıp kimi yaratıcı kimi geleneksel ayrıntılarla destekliyor filmi. Ama ne bu müdahaleler, ne Tony Scott’ın usktalığı filmi seyretmelere seza bir aventür haline getiremiyor. Scott’ın yaptığı değişiklikler içinde Domino’yu en çok kızdıranı, eşcinselliğini açıkça yaşıyor olmasına karşın filmde heteroseksüel bir kadın olarak resmedilmesi olmuştu. Domino aynı zamanda kendisini Keira Knightley’in oynamasından da zerre kadar hazzetmemişti.

Domino, çok sezdirmeden her filminde değişik denemelere girişen Tony Scott’ın öne çıkan filmlerinden biri değil. Çünkü bu filmdeki gerek kurgusal, gerekse görsel anlamdaki denemeler ne seyirciyi ne de eleştirmenleri memnun edecek bir sonuç doğurmuyor. Filmin gerilim noktalarını ve temposunu kontrol etmek konusunda uzman olan (bkz. Devlet Düşmanı, Crimson Tide), filmin oyuncularından maksimum performans alıp ve karakterin iç dünyasını çarpıcı biçimde yansıtıp öykü karakterlerini unutulmazlar arasına sokabilme beceresine sahip (bkz. Hunger, Çılgın Romantik, Gazap Ateşi, Fanatik) Scott’dan daha iyisini beklemek hakkımız. Domino’nun hafızalara “kimyası tutmamış bir film” olarak kazınacağının iddiasındayım.

Domino
Yönetmen: Tony Scott
Oyuncular: Keira Knightley, Mena Suvari, Mickey Rourke
Eleştiri notu: 5/2.5
Seyir notu: 5/3.5

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et