BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

1994’ten beri yayınlanmakta olan Blade of Immortal adlı mangadan uyarlanmış aynı isimli anime 2008 tarihli. Mangakası (yazarı ve çizeri) Hiroaki Samura’nın ilk uzun soluklu macerası diyebileceğimiz manga, 26 cildi bulmuş durumda ve hâlâ da yayınlanıyor.

Görkemli Çizgiroman-ım!

Kılıçlarını kanla yıkayanlar: Blade of Immortal

1994’ten beri yayınlanmakta olan Blade of Immortal adlı mangadan uyarlanmış aynı isimli anime 2008 tarihli. Mangakası (yazarı ve çizeri) Hiroaki Samura’nın ilk uzun soluklu macerası diyebileceğimiz manga, 26 cildi bulmuş durumda ve hâlâ da yayınlanıyor.

Çok çok uzun zamandır, internetin bir köşesinde beni ekrana yapıştıracak bir animenin peşindeydim. Otakudan hallice ihtişamlı(!) gençlik günlerim arkada kalırken, seyrettiğim anime sayısında müthiş bir düşüş yaşanıyor, üstüne eklenen hafıza sorunlarımla birlikte anime dünyasından hızla uzaklaşıyordum. Bu duruma DUR! diyebilecek yegâne şey, rastgeleliğin bana tanıdığı yetkiyle, sürekli kullandığım bir anime sitesinde, son birkaç yıl içinde yayınlanmış animeler arasından o piti piti yapmak ve ‘ne düşerse bahtıma’ diyerek ekrana yapışmaya çalışmaktan ibaretti.

Tuğba Keleş

Birinci deneme, ikinci deneme, üçüncü deneme… Ya ekranla aramızdaki manyetik alan bozulmuştu ya da bu seyrettiğim animeler gerçekten bir halta benzemiyordu sayın okuyucular. Madem bir işe kalkıştık, yeri geldikçe takıldığım animelerden bahsedeyim de, siz söyleyin haklı mıyım haksız mıyım…

1994’ten beri yayınlanmakta olan Blade of Immortal adlı mangadan uyarlanmış aynı isimli anime 2008 tarihli. Mangakası (yazarı ve çizeri) Hiroaki Samura’nın ilk uzun soluklu macerası diyebileceğimiz manga, 26 cildi bulmuş durumda ve hâlâ da yayınlanıyor. Lâkin animeyle ilgili en temel sorun da burada karşımıza çıkıyor. Zira sadece 13 bölümden oluşan anime, her ne kadar mangayı okumamış olsam da, özellikle finaline bakarak konuşacak olursak, havada kalarak sonlanıyor. Bu durumda akla gelebilecek şey elbette, animenin ikinci sezonunun yapılacağı olabilir ama ondan da bir haber yok sanıyorum. Şimdiden dırdırlanıp, artı-eksilere çok fazla girmeden hemen konuya gelecek olursak;

Yetenekli bir samuray olan Manji, efendisinin emirleri doğrultusunda 100 ‘kötü’ samurayı öldürmüş, kısa süre sonra aslında kötü olan kişinin kendi efendisi olduğunu öğrendiğinde, bir nevi sinir krizi geçirerek önce efendisini acımadan ortadan kaldırmış, daha sonra da yaptığı kötülüklere karşı 1000 kötü kişiyi dünya yüzeyinden sileceğine dair intikam yemini etmiştir. Söz konusu 1000 kişiyi öldürmek öyle kolay değildir elbette ama bunun için bol bol zamanı vardır. Çünkü, 800 yaşındaki, olur olmadık anlarda ortaya çıkan bir rahibe tarafından vücuduna yerleştirilen ‘kessenchû’ denilen kurtçuklar sayesinde artık ölümsüzdür. Ölümsüzlüğünü ortadan kaldıracak tek şey ise bir tür zehirdir.

Manji, dolaylı yoldan kızkardeşinin delirmesine ve nihayetinde öldürülmesine sebebiyet vermesinin akabinde intikam yeminiyle çoşmuşken, paralel bir hikâyede annesi ve bir kılıç okulunda eğitmen olan samuray babası, Ittô-Ryû (tek kılıç okulu) denilen başka ölümcül bir okulun lider çetesi tarafından öldürülen Rin adındaki 16 yaşındaki genç kız da intikam yemini etmiş ve kader onu, intikamını yerine getirmesi için adam arayışı içerisine sokmuştur. Kaderin bitmek tükenmek bilmeyen oyunları ve biraz da şansın yardımıyla Rin, kısa süre içinde Manji ile karşılaşarak, farklı intikamlarının ortak bir noktada buluşmasını sağlamıştır.

Anime, Manji ve Rin’i, teker teker Ittô-Ryû’nun elemanlarıyla karşı karşıya getirdiğinde, sıradan bir seyirci olarak aslında ‘haklı intikam’ olur mu sorunsalına gömülmüş, artık Ittô-Ryû’nun karizmatik lideri Anotsu Kagehisa’nın büyüsüne kapıldığımdan mıdır, yoksa iflah olmaz ruhumun kötülük sevdasından mıdır bilinmez, çoktan saf değiştirerek Manji ve Rin’e ve de animenin yönetmenine kin beslemeye başlamıştım.

Samuray animelerinin şiirselliğinden görsellik açısından faydalanmayı bilmiş olan Blade of Immortal, özelimde beni ekrana yapıştıracak öğeyi tam yakalayamamış olsa da, hafif alaycı bir baş karakter ve iyi ve kötünün kesin çizgilerle ayrılmadığı hikâyesiyle (sonuçta mevzubahis kılıç okulları, tarihi gerçeklik içeriyor) ‘yeterli’ kategorisine sokulabilir. Eksik kaldığı en önemli nokta ise animenin açık bırakılmış sonunun herkesi tatmin etmemesi olsa gerek. Ekrana bağlayıcılık kat sayısını 10 üzerinden 5 olarak belirleyip daha çekici bir anime bulma umudula, anime evreninin karanlık koridorlarında ilerlemeye devam ediyorum…

無限の住人 / MUGEN NO JÛNIN
BLADE OF IMMORTAL
Yönetmen: Kôichi MashimoStüdyo: Bee TrainYapım: 2008, Japonya, 13 Bölüm x 24 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et