BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Görkemli Çizgiroman-ım!

Kitap Önerileri: Stephen King’den Sis, Persepolis ve diğerleri…

stephen king’in sispersepolis

Küçük bir kızın gözünden İslâm Devrimi

Marjane Satrapi, 10 yaşında tanık olduğu İran İslam Devrimi’ni ve bu değişimin hayatındaki etkilerini otobiyografik bir öyküye dönüştürmüş. Persepolis, çizgi roman karelerinden oluşan bir öykü…

“İran, bu eski büyük uygarlık çoğunlukla fundamentalizm, fanatizm ve terörizm ile birlikte tartışıldı. Hayatının yarısından fazlasını İran’da geçirmiş bir İranlı olarak biliyorum ki bu imaj gerçeklikten çok uzaktır. İşte bu nedenle Persepolis’i yazmak benim için bu denli önemliydi. Bütün bir ulusun birkaç köktendincinin günahlarıyla yargılanmaması gerektiğine inanıyorum. Aynı zamanda özgürlüğü savunurken hayatlarını cezaevinde yitiren, Irak’a karşı savaşta ölen, farklı baskıcı rejimler altında acı çeken ya da ailelerini terk etmek ve memleketlerinden kaçmak zorunda kalmış İranlıların da unutulmasını istemiyorum.”

Marjane Satrapi, otobiyografik hikayesini içeren Persepolis adlı çizgi roman kitabının önsözünde böyle açıklıyor meramını. Aslında kahramanı Marji üstünden kendisinden çok, İran’ın hikayesini anlatıyor kitapta. Şah rejiminin devrilmesinin ardından ülkede gerçekleşen İslam Devrimi’nin kendisinin ve ailesinin üstündeki etkilerinden yola çıktığı için hayli kişisel bir bakış açısı söz konusu elbette. Sol gelenekten gelen bir aileye, modern bir anneye sahip olan Marji’nin alıştığı ortamla, İran’ın benimsediği şeriat eksenli ortam birbirinden çok farklı olunca Marji bir yabancılaşma yaşıyor. Bu yabancılaşmanın ve tepkinin şiddetli olmasının bir nedeni de Marji’nin taşıdığı biraz marjinal, biraz asi, biraz bohem ruh tabi. Aslında sanatçı ruh da diyebilirsiniz buna.

1969’da Tahran’da doğan kitabın kahramanı Marji’nin babası Edi mühendis, annesi Tadji ise Şah karşıtı gösterilere katılan bir feminist. 1979’da İslam devrimi olduğunda Marji 10 yaşında. Ailenin tek çocuğu ve şehirdeki Fransız okulunda eğitim alıyor. Zaten büyüdüğünde de aile onu okuması için Fransa’ya gönderiyor. Ama aynı marjinal, asi ruh zaten bir yabancı olduğu Fransa’da onu daha da yabancılaştırıyor.

Filmi beğenenlerdenseniz kitabı daha doyurucu bulacağınızı söyleyebiliriz çünkü filme sığdırılamayan pek çok ayrıntı kitapta var. Bu ayrıntılarla hikayenin genelini daha iyi kavrıyorsunuz.

Kızımı Kurtarın

Dennis Lehane
Artemis

kızımı kurtarın

Lehane, kitapları Hollywood yapımcılarının ağzını sulandıran bir yazar. Clint Eastwood’un yönettiği, oyuncular Sean Penn ve Tim Robbins’in Oscar aldığı Mistik Irmak (Mystic River) onun romanından uyarlanmıştı. Kızımı Kurtarın da Ben Affleck’in yönettiği, Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman ve Ed Harris’in oynadığı bir film halini almış, yakın zamanda sinemalarımızda gösterilmişti. Kitap sırlarla ve ilginç karakterlerle yüklü bir suç öyküsü anlatıyor. Dört yaşındaki Amanda Kerlin iz bırakmadan sırra kadem basmış ve günler sonra bile polis hâlâ bir sonuca ulaşamamıştır. Ailesi fazladan yardımın zararı olmayacağını düşününce Bostonlu özel dedektifler Patrick Kenzie ve Angie Gennaro isteksizce davayı kabul ederler çünkü Amanda’nın zaten ölmüş olduğunu düşünmektedirler. Soruşturmaları kızını bulmaktan çok, yerel barda kafayı çekmeye meraklı Amanda’nın annesi Helene sayesinde iyice arapsaçına döner, ikinci bir çocuğun da ortadan kaybolmasıyla Kenzie ve Gennaro sübyancıların, torbacıların ve gizli gündeme sahip örtülü bir polis departmanının kuyusuna düşerler. En sonunda bu iki dedektif, kişisel ve profesyonel ilişkilerini mahvedebilecek bir karar vermek zorunda kalırlar.

Dokuz Kuyruklu Kedi

Jeffrey Archer

dokuz kuyruklu kedi

Yaşamın beş yılını Avam Kamarası’nda, on dört yılını Lordlar Kamarası’nda ve iki yılını Kraliçe’nin hapishanesinde geçiren yazar mahkumiyeti sırasında diğer mahkumlardan dinlediği kimi hüzünlü, kimi kimi komik hikayeleri anlatıyor kitabında.

Billy Elliot

Melvin Burgess

2000 tarihli Stephen Daldry filminin, senaryodan yola çıkılarak yazılmış romanında balerin olma hayalini gerçekleştirmek için boksör olmasını isteyen babasına karşı gelen küçük Billy’nin hikayesi anlatılıyor.

Kuşatma

Helen Dunmore

1941 kışında hem Naziler’in hem de yaşamı zorlaştıran başka koşulların kuşattığı Leningrad’da filizlenen akibeti belirsiz bir aşk.

Bir Yıldız Kaydı

Atilla Birkiye

Günümüzde İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’nde “beklenmedik bir an” ile başlayan ve 1870’lere uzanan, bir ailenin hüzünlü serüveni.

Sis

Stephen King
Geçtiğimiz ay sinemalarımızda oynayan Frank Darabont filmi The Mist’in uyarlandığı Sis’in de içlerinde bulunduğu öyküler demeti.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et