BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bugün Stephen King hayranları arasında bir anket yapıp yazarın en iyi romanının hangisi olduğunu soracak olsanız, en fazla Medyum yanıtını almanız kimseleri şaşırtmazdı.

Ege Görgün

Korku yeniden uyanıyor: Doktor Uyku – Stephen King

Bugün Stephen King hayranları arasında bir anket yapıp yazarın en iyi romanının hangisi olduğunu soracak olsanız, en fazla Medyum yanıtını almanız kimseleri şaşırtmazdı.

dr-uykustephen king

Stephen King’in son kitabına ismini veren roman karakteri Doktor Uyku, yazarın 1977 tarihli Medyum (The Shining) romanının küçük kahramanı Danny Torrance’dan başkası değil.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Medyum_Stephen_King_The_ShiningBugün Stephen King hayranları arasında bir anket yapıp yazarın en iyi romanının hangisi olduğunu soracak olsanız, en fazla Medyum yanıtını almanız kimseleri şaşırtmazdı. Bu romanın 1980 tarihli sinema uyarlamasının Stanley Kubrick tarafından yapılmış olması sayesinde hiç Stephen King okumamış olanlar için de hadi en iyi demiyelim ama, en çok bilinrn King romanı Medyum’dur.

Medyum’u yazma fikri King’in aklına bir anda gelmişti. Ama bu ilhamın ana kaynağı yazarın o anda içinde bulunduğu mekandı.

King ailesi Colorado, Boulder’da yaşadığı sıralarda sessiz sakin bir hafatasonu tatili geçirmek istediler. Kendilerine Stanley Hotel tavsiye edildi. Rocky Dağları’nın ulaşılması pek de kolay olmayan – kış aylarında ulaşılması zaman zaman imkansız olan – bir noktasında 20. yüzyılın başlarında neo-georgian tarzda inşa edilmiş 140 odalı bir otel… King ailesi 30 Ekim 1974’te otele geldiğinde bu odaların neredeyse tamamı boştu çünkü kış aylarında kapalı olan otel sezonu kapamak üzereydi. Otel müdürü yine de yazarın ailesiyle birlikte haftasonunu orada geçirmesine izin verdi.

stanley-hotel

Otelin boş, geniş, kasvetli koridorlarında yürümek bile King’i ihtitiyaç duyduğu ilhama ulaşabileceği bir ruh haline sokmuş olabilir ama “ampul” asıl kaldıkları odanın banyosunda bulunan taşunabilir küveti gördüğünde yandı. King’in nev-i şahsına münhasır hayal dünyasından şu soru çıkagelir o anda; “Ya bu küvette birisi öldüyse.” İşte Medyum’un yaratılma süreci o anda başlamış olur. Medyum 1977’de çıkar.

Stanley Kubrick’in filminde Danny Torrance’ı canlandıran Danny Lloyd.

Stanley Kubrick’in filminde Danny Torrance’ı canlandıran Danny Lloyd.

Medyum’un öyküsünün mekanı Colorado dağlarında kış boyunca kapalı olacak Overlook Oteli’dir. Bir tür tecrit anlamına gelen bu kapanışın hemen öncesinde karısı ve küçük oğluyla Overlook’a gelen eski bir öğretmen ve içkiyi bırakmış bir alkolik olan Jack Torrance’ın görevi bu süre zarfında otele göz kulak olmaktır. Jack sakin ve huzurlu bu ortamda yazmayı planladığı kitabını da bitirecektir. Ancak oğlu Danny’nin çok güçlü olan psişik güçleri – kitabın orijinal adındaki “shining” yani ışıltı bu güçleri kastetmektedir – otelin geçmişinde gizlenen bazı hayaletlerin provoke edecektir. Jack belki doğal sebeplerle belki de hayaletlerin manipülasyonlarıyla yavaş yavaş çıldırmaya başlar ve son raddede ailesini katletmek üzere harekete geçer.

jack-torrance

Doktor Uyku (Doctor Sleep) Stephen King’in ABD’de de, bizde de Eylül ayında yayımlanan son kitabı. Medyum’un devamı niteliğinde olan romanın başkahramanı Overlook’tan zar zor sağ kurtulan Danny Torrance. Dan artık büyümüştür ama çocukluğunda bir kışını geçirdiği Overlook Oteli’nin “sakinlerinden” bir türlü kurtulamamış ama akıl hocası Dick Hallorann sayesinde (yine Medyum’dan bir karakter) onları kafasının içindeki kutulara hapsetmeyi öğrenmiştir. Yıllarca bir şehirden diğerine sürüklendikten sonra sonunda ufak bir New Hampshire kasabasına yerleşmiştir. Bir bakımevinde işe giren Dan, kalan “ışıltısını” ölmekte olan insanları rahat ettirmekte kullanmaktadır. “Doktor Uyku” adını burada alır Dan. Dan bir gün o güne dek görmediği kadar parlak bir ışıltıya sahip olan küçük bir kızla, 12 yaşındaki Abra Stone’la tanışır. İyi haber; bu karşılaşma onun geçmişiyle barışmasıyla sonuçlanacaktır. Kötü haber; Abra’nın hayatta kalabilmesi için iblislerle zorlu bir mücadeleye girişmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et