BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bu defaki filmimiz birkaç yıl evvel beta videosunu bulduğum, işten güçten elimi eteğimi çekip baba evinde yan gelip yatarken Yasuaki Kurata ‘aşkımın’ depreşmesine neden olan, sonra ortadan kaybolan video kaset için abimin çöpe attığını düşünüp, utanmadan bu uğurda bir de ağlayarak kavga ettiğim, en iyi kung fu filmleri listelerine kafadan girmeyi hak eden Legend of A Fighter.

Tuğba Keleş

Korkusuz Şampiyon / Legend of A Fighter (1982)

Bu defaki filmimiz birkaç yıl evvel beta videosunu bulduğum, işten güçten elimi eteğimi çekip baba evinde yan gelip yatarken Yasuaki Kurata ‘aşkımın’ depreşmesine neden olan, sonra ortadan kaybolan video kaset için abimin çöpe attığını düşünüp, utanmadan bu uğurda bir de ağlayarak kavga ettiğim, en iyi kung fu filmleri listelerine kafadan girmeyi hak eden Legend of A Fighter.

Bu hafta yazacak film bulmakta çok zorlandım açıkçası. Ama sebep son zamanlarda film seyretmemem değildi. Aksine çok yoğun bir tempoda olmasa da kendi abukluk sınırlarım içerisinde yeterince film seyrediyorum. Lâkin iş yazmaya gelince biraz daha ince eleyip sık dokumakta faide var. İşte bu defaki filmimiz birkaç yıl evvel beta videosunu bulduğum, işten güçten elimi eteğimi çekip baba evinde yan gelip yatarken Yasuaki Kurata ‘aşkımın’ depreşmesine neden olan, sonra ortadan kaybolan video kaset için abimin çöpe attığını düşünüp, utanmadan bu uğurda bir de ağlayarak kavga ettiğim, en iyi kung fu filmleri listelerine kafadan girmeyi hak eden Legend of A Fighter.

Tuğba Keleş

1982 tarihli filmi bu kadar önemli yapan nedenleri arasında üç büyük dövüş koreografı arasında sayılan Yuen Wo Ping tarafından yönetilmesi, Yasuaki Kurata, Bryan Leung ve Philip Ko gibi dövüş sanatları filmlerinin gedikli oyunculara yer vermesi ve Huo Yuan-Jia adında tarihi bir dövüş sanatçısının hikâyesini anlatmasını sayabiliriz. Yalnız kayıt cihazları açıksa bir itirafta bulunmak istiyorum; Türkçe dublajlı bir video seyrederken insan, filmin bu kadar önemli olduğunun farkına maalesef varamıyor. Bunun en büyük nedeni elbette çoğu zaman hiçbir anlam ifade etmeyen diyaloglar ve de ekrana tam sığışamamış kareler. İşte, ‘kötü film sevmenin ötesinde daha ne olabilir ki?’ diye düşünen tipler varsa aranızda, cevap veriyorum; elbette kötü kayıt sevmek! Onların HD’si varsa, bizim de ekrandan kaydığı için göremediğimiz ama işte sırf bu nedenle hayal gücümüzü harekete geçiren Beta videolarımız var. Bu arada Japonya walkman’in üretimine son vermiş geçtiğimiz günlerde. Ruhuna el-fatiha… Ne anlatıyordum?..

Filme konu alan kişilik Huo Yuan-Jia, geçtiğimiz senelerde Jet Li tarafından canlandırılarak Korkusuz (Fearless, 2006) adında bir başka filme de konu olmuştu. 19. yy’ın sonlarında tüm dünyada görülen Batılı kuvvetlerin işgalinden muzdarip ülkelerden biri de Çin idi. Legend of A Fighter, bu dönemde yabancı istilalarına karşı kendi öz kahramanlarını çıkaran Çin’de, en önemli dövüş sanatçılarından biri olan Huo Yuan-Jia’nın, Korkusuz’dakinin aksine, çocukluk ve ilk gençlik evresine eğilmiş. Babası tarafından zayıflığı öne sürülerek, bırakın ailenin dövüş stilini, kung fu’nun ‘elifbetesinin’ bile öğretilmediği, üstüne üstlük talimleri gizlice seyretmesinin bile yasaklandığı küçük Yuan-Jia, içindeki kung fu öğrenme arzusunu kısa zaman sonra babası tarafından kendisine aritmetik ve felsefe(!) öğretmesi için tutulan bir öğretmen sebebiyle bastıracaktır. Zira Yasuaki Kurata tarafından canlandırılan ve sünepe gibi gözüken öğretmen aslında bir nevi Japon ajanıdır ve Yuan-Jia’nın ailesinin gizli kung fu tekniğini öğrenmek için gelmiştir. Bu teknik tarihi gerçekliği sebebiyle önemlidir önemli olmasına ama yukarıda da belirttiğim üzere videonun azizliğinden ‘kaymaklı’ olmak üzere, algımda maalesef ‘yumurtaya temas etmeden kırabilme tekniği’nin ötesine geçememiştir.

Babasından gizli olarak, Kurata’nın disipliniyle yetişen ve süper bir kung fu ustası olmayı başaran Yuan-Jia, genç bir delikanlı olmasının hemen ertesinde babasını ve okulunu savunmak durumunda kalacak, bu esnada oğlunun, kendine yaraşır bir kung fu ustası olduğunun farkına varan baba göz yaşlarına boğulacaktır. Cümlelerim gene iki ters bi düz gitmeye başlamışken burada kesiyor, filmin kendi açımdan çekinmeden sübjektif olarak değerlendireceğim iki öğesine geçiyorum.

Filmin yönetmeni Yuen Wo Ping, film dünyasına aslen dövüş koreografı olarak girmiş, kısa süre sonra da yönetmen koltuğuna geçmiş multi yetenek bir insan. Günümüzden geriye gitmek gerekirse dövüş koreografisini üstlendiği filmler arasında Yasak Krallık (The Forbidden Kingdom, 2008), Korkusuz (Fearless, 2006), Kung Fu Hustle (2004), Kaplan ve Ejderha (Crouching Tiger Hidden Dragon, 2000), Fist of Legend (1994) gibi daha nice film var. 1970’lerin başlarında Shaw Brothers’a rakip olarak kurulan Seasonal Film Corporation’da Jackie Chan’in de yıldızını parlatan Snake in the Eagle’s Shadow ile yönetmenliğe atılıyor ve arkası durmaksızın geliyor.

Filmin kendi açımdan diğer önemli öğesi ise Japon oyuncu Yasuaki Kurata. Japon olmasına Japon ama sinema kariyerinin büyük bir bölümünü Hong Kong filmlerine borçlu. Hatırı sayılır miktarda Hong Kong filminde ezeli düşman Japonu canlandırmış, kötü karakter olmasına rağmen her seferinde karizmasından taviz vermemiş, aklıma bizzat Heroes of The East adlı filmde yan yan yürüyerek icra ettiği yengeç stili kung fusuyla kazınmış, eli öpülesi aktörler kategorisinden, Cüneyt Arkın’ın Japon versiyonudur.

Uzatmanın alemi yok. Eğlenceli hale getirilmiş tarihi bir gerçeklikle, temiz dövüş sahnelerini kullanarak, seyirciyi özdeşleşme katsayısıyla imtihan eden süper bir film işte, daha ne bekliyorsunuz?

Not: Resimler internetten derlenmiştir.

Korkusuz Şampiyon
Huo Yuan-Jia / Legend of A Fighter

Yönetmen: Yuen Wo Ping

Oyuncular: Bryan Leung, Yasuaki Kurata, Philip Ko

Yapım: 1982, Hong Kong, 89 dk.

 

İlk yayınlanış tarihi 28.10.2010.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et